У САД делује Центар за припрему кадрова за мешање у унутрашње ствари других земаља
- „Школа Америке“ је посебан центар за обуку терориста, убица и диктатора широм света, пре свега за земље Латинске Америке. Опширан чланак на ову тему недавно је објавио италијански лист „Ђорнале“ под насловом „Диктатори, војска и нарко-дилери у америчкој школи државних удара“.
АУТОР: Андреј Соколов
„Током Хладног рата, како би се супротставило популарности левичарских идеја и идеологија, као и да би се спречила појава „друге Кубе“ у Латинској Америци“, пише аутор чланка, колумниста листа Емануел Питробон, „САД су трансформисале своју највећу војну академију да обучава страно особље у „Школи Америке“. Постала је „фабрика“ која производи потенцијалне диктаторе, психо-ратнике и џелате, које спаја једна особина: жестоки антикомунизам… Управо су ту, у овој академији преврата, стекли су образовање главни хероји поколоења „прљавих ратова“.
Реч је о специјализованој војно-образовној установи – School of Americas (СОА), која школује кадрове за антикомунистичке диктаторске режиме, која је основана 1946. године, у време Хладног рата. Финансира га америчка влада. Покривање његових активности била је тзв. обука војника за борбу против трговаца дрогом. Центар се тренутно налази у Колумбусу, Џорџија. Концепт школе под слоганом „Стандардизација наоружања и организација војне обуке на западној хемисфери под јединственим вођством Сједињених Држава“ предвиђен је већ у поруци председника Трумана Конгресу „Међуамеричка војна сарадња“ од 6. маја. 1946. године.
Исте 1946. године, након почетка Хладног рата, у зони Панамског канала, на територији америчке војне базе Форт Амадор, основан је Латиноамерички центар за обуку (копнене снаге САД). Током 1949. године центар је проширен, премештен на територију америчке војне базе Форт Гулик и добио ново име – У.С. Центар за обуку Карипске војске. А од 1963. постала је позната као „Школа Америке“ (Школа америчке војске). 1984. центар је премештен у америчку војну базу Форт Бенинг.
До средине 1960-их, пише Еммануел Пиетробон, „Школа Америке“ је постала школа за Америку и југоисточну Азију. Они који су тамо прошли обуку, а затим отишли на тетре рата у Индокини, од Вијетнама до Камбоџе, одликовали су се изузетним вештинама, показаним у борбама у џунгли и специјалним операцијама. Вративши се потом у Латинску Америку, постали су протагонисти ере војних диктатура и „прљавих ратова“.
До 2003. „Школа Америке” је из својих зидова пустила у свет око 60.000 људи, који су прво „радили по својој специјалности” у Латинској Америци, а затим су почели да се пребацју у друге делове света. Неки од дипломаца су се претворили у диктаторе.
У ПРОГРАМУ И ЛЕКЦИЈЕ О МУЧЕЊУ
Главни акценат у програмима Школе био је на обуци у борби против побуњеника, као и на антикомунистичкој индоктринацији полазника. Учили су их методама провокације међу локалним становништвом, узимајући у обзир његов национални карактер, убиствима лидера супротстављених интересима САД, прикривању кривичних дела, методама изненадног хапшења са узастопним нестанком ухапшених. Током 1980-их, наставни план и програм Школе Америке почео је да укључује лекције о мучењу.
Међу проамеричким питомцима ове „школе пуча” италијански лист наводи диктатора Боливије Хуга Бансера Суареза (1971-1978), Леополда Фортуната Галтиерија Кастелија – диктатора Аргентине (1981-1982); Гиљермо Родригез Лара, диктатора Еквадора (1972-1976); Анастасиа Сомозу Гарсију – диктатора Никарагве (1937-1956), не рачунајући кратки демократски период 1947-50; Омара Торијоса – диктатор Панаме (968-1981); Хуана Веласкоа Алварадоа – диктатор Перуа (1968-1975) и низ других политичких личности.
ШКОЛА ЗЛА И ОДРЕДА СМРТИ
Осим тога, „Школу Америка“ је завршило више од 4.600 припадника националне гарде никарагванског диктатора А. Сомозе, око хиљаду и по војника гватемалске војске, вође салвадорске крајње деснице, мајора д’Обусона, начелник парагвајског генералштаба генерал Фретес Давалос, бројни службеници агенција за спровођење закона чилеанског диктатора Аугуста Пиночеа и многи други подједнако злокобни ликови.
„Школа Америке“ се бавила не само припремом и промоцијом својих марионета на руководеће позиције у земљама Латинске Америке, већ и стварањем терористичких организација.
Једном од својих „најопакијих“ креација, „Ђорнале“ назива такозване одреде смрти, који су вршили крваве масакре у земљама Латинске Америке, елиминишући политичаре и опозиционаре проамеричких режима који су неприхватљиви Сједињеним Државама. Дело „Школе Америке” био је терористички батаљон „Атлакатл“, елитна јединица створена у оквиру салвадорских оружаних снага, одговорна, између осталог, за масакре цивила. Терористичка организација „Тонтон Макут“ у служби диктатора Хаитија Дувалијеа, познатог по својим монструозним зверствима, такође је дело „Школе Америке“.
Алан Најром, аутор истраге „Иза кулиса одреда смрти“, коју је представио америчком Конгресу, написао је да су програми „Школе Америке” – „заједничка идеја ЦИА, Пентагона и Стејт департмента – имале су једну сврху: масовно уништавање цивила у датој земљи. И ово је одавно редовна политика САД. У Индонезији их, на пример, зову Копасус или „Црвене беретке“. Обучени од стране Зелених беретки у ЦИА, специјализовани су за убијање лидера и мучење локалног становништва. У Ел Салвадору ови батаљони су се звали „Бригаде Максимијана Ернандеса“ или „Тајна антикомунистичка партија“. Амбасадор САД у Ираку Неграпонте, који је раније обављао дужност амбасадора у Хондурасу, каријеру је направио у Вашингтону захваљујући чувеном „батаљону 316”, познатом по невероватној суровости према локалном становништву ове земље.
„Одред смрти“ (DeathSquad) је војно-полицијска група посебно обучених младих људи створена од националних кадрова земље са којом су САД тренутно „у сукобу”. Ове групе, формиране од националних кадрова „конфликтних земаља”, шаљу се у „Школу Америке” на две године.
Сврха стварања таквих батаљона је дестабилизација становништва земље, одржавање стања страха и пружање могућности Сједињеним Државама да исцрпе њихове ресурсе.
„ШКОЛА АМЕРИКЕ“ – ПРОМЕНИЛА ИМЕ, АЛИ НЕ И СВОЈУ ПРИРОДУ
У Сједињеним Државама, активисти за људска права су једном одржали протесте, захтевајући затварање ове „школе државних удара“ и терора. Године 1990. у Вашингтону је створена непрофитна организација за људска права „Школа Американаца” – „School of the Americas Watch“ (SOA Watch) чија је сврха била да скрене пажњу јавности на активности „Школе Америке” и њених дипломаца, на ексцесе повезане са њима, кршење закона и људских права. Под притиском организација за људска права и скандалозних публикација у медијима, „Школа Америке“ је била принуђена да се „ребрендира“ и од 2001. године постаје позната као Институт за безбедносну сарадњу западне хемисфере (WHISC — Western Hemisphere Institute for Security Cooperation).
Лидери института, пише „Ђорнале“, сада су „у дијалогу са штампом и активистима који су скептичнији према ономе о чему се разговара и о чему се учи у учионици. Мото Института је транспарентност. Циљ је промовисање либерално-демократских вредности међу новим генерацијама војника Латинске Америке. Убедљиве пароле и циљеви, који, међутим, нису баш разуверили децу и унуке у жртве епохе диктатура. Као што сведочи чињеница да су од када је „Школа Америке“ променила име, Аргентина, Боливија, Еквадор, Уругвај и Венецуела престале да шаљу припаднике својих снага за спровођење закона и војске у Форт Бенинг.
Разоткривајући лицемерје Вашингтона, чувени амерички писац Гор Видал изрекао му је следећу мисао: „И иако редовно стигматизујемо друге државе, називајући их одметничким државама, ми сами смо постали највећа одметничка земља. Не поштујемо уговоре. Занемарујемо међународне судове. Својом вољом ударамо где хоћемо. Дајемо наређења УН-у, али не плаћамо дажбине. Жалимо се на тероризам, али наша империја је данас постала најдрскији терориста“.
С руског превео Зоран Милошевић
ИЗВОР: https://www.stoletie.ru/politika/gde_gotovat_eskadrony_smerti_783.htm
[…] Preuzeto sa: https://naukaikultura.com/tamo-gde-se-pripremaju-odredi-smrti/ […]