• Украјинске власти одлучиле су да забране верске организације повезане са Русијом.
  • Пре свега, на удару ће бити канонска Украјинска православна црква Московске патријаршије. Зашто се Кијев баш сада одлучио на овај корак?
  • Шта чека хиљаде свештеника и милионе парохијана УПЦ?

АУТОР: Аљона Задорожнаја

На крају је постало познато да ће украјинске власти забранити активности верских организација које се сматрају повезаним са Русијом. Ово је изјавио украјински председник Владимир Зеленски после састанка Савета за националну безбедност и одбрану Украјине (СНБО). Према његовим речима, Савет за националну безбедност и одбрану разматрао је бројне чињенице о повезаности појединих верских кругова у Украјини и „државе агресора“.

Он је рекао и да је Савет за националну безбедност и одбрану наложио украјинској влади да поднесе Ради предлог закона о онемогућавању деловања у Украјини „повезаних са центрима утицаја” верских организација Руске Федерације. Мора се усвојити у року од два месеца.

Поред тога, наложено је државној служби за етнополитику и слободу савести да обезбеди спровођење контроле Статута о управљању УПЦ по питању црквено-канонске везе са Московском патријаршијом. Зеленски је позвао на стварање услова у Украјини у којима „особе које зависе од земље агресора“ неће моћи да манипулишу Украјинцима. Мере које је Зеленски најавио у петак су ступиле на снагу посебним декретом.

Такође, Служба безбедности Украјине оптужила је свештенике Кијево-Печерске лавре да величају Русију, „величају руски свет“ и подржавају руску специјалну операцију. У понедељак је Зеленски обећао да ће да размотри петицију за забрану Руске православне цркве у Украјини. Истовремено, у мају је Украјинска православна црква (УПЦ) прогласила своју пуну аутономију и независност.

Стављање ван закона 12.000 свештеника и милионе парохијана

Тако су власти Украјине прешле на финализацију својих напора у борби против канонског православља, која траје скоро 30 година. Стварањем свих врста расколничких структура и прибављањем иностране подршке, организовањем репресија и прогона вере, упуштањем у пљачке храмова и цркава, поступајући супротно уставу Украјине, власти земље намеравају да ставе ван закона више од 12 000 свештенства и милионе парохијана.

Поред питања религије и идеологије, такав прогон има и комерцијалну димензију. Ако је раније, на пример, Петро Порошенко користио визит-карту Кијева – цркву Светог Андреја – као мито истанбулском патријарху Вартоломеју у замену за издавање томоса расколничкој „Православној цркви Украјине“ (ПЦУ), онда је садашњи председник и снаге које стоје иза њега намеравају да одузму светиње руског православља у корист неканонских структура, дајући им имовинску основу.

„Украјинске власти су доследно, корак по корак, прогањале и ограничавале делатност УПЦ, подвргавајући је прогону. На удару су били и митрополити, и обични свештеници, и парохијани“, рекла је Лариса Шеслер, активисткиња за људска права и шеф Уније политичких затвореника и политичких емигранта Украјине, у разговору за лист „ВЗГЉАД“.

„Наравно, тада су дошли до закључка да потискивање појединих представника цркве није ефикасно, па треба да униште целу организацију“, додао је Шеслер. – И поред тога што УПЦ покушава да маневрише од фебруара, не помиње патријарха Кирила у молитвама и почиње самостално да кува миро за миропомазање, то очигледно није задовољило власти Украјине и њихове савезнике. Сада имају згодну прилику да прекину канонске везе између Украјине и Русије.“

„Тако ће готово неизбежно уништење УПЦ имати озбиљне последице по вернике и свештенике. Истовремено, Православна Црква је у својој историји више пута доживљавала тешкоће. И њој није страно да ради са парохијанима у условима прогона“, сигурна је активисткиња за људска права.

Шеслер такође напомиње да је потенцијална забрана УПЦ такође директно повезана са комерцијалним интересима расколничких структура. „Једва чекају да преузму имовину и светиње УПЦ у своје власништво. То су манастири, храмови, лавре, парохије. Расколничка ПЦУ једноставно преузима сву црквену имовину, расипајући је десно и лево“, каже она.

„У таквој ситуацији, парохијани и свештенство ће морати да пређу у илегалу. Они ће, као што је то било на почетку формирања хришћанства, почети да се окупљају код кућа и у катакомбама. Милиони се неће одрећи своје вере само зато што је прогоне власти“, инсистира активиста за људска права.

Нема смисла обраћати се међународним организацијама

Политиколог је такође скренула пажњу на мотивацију Зеленског – наводно заштиту од „државе агресора“. „Аргумент је апсурдан. Ниједна земља на свету не може себи приуштити да забрани цркву због политичких питања. Тешко је замислити да би у Сједињеним Државама, под чијим је патронатом Украјина, биле забрањене џамије или нека врста храмова. Али власти Украјине дозвољавају себи незамисливо“, пожалила се она.

Нажалост, нема смисла обраћати се међународним организацијама – Европа и Сједињене Државе дуго су затварале очи пред злочинима украјинских власти. Али у овој ситуацији је немогуће ћутати. Можемо се упустити у дијалог са пријатељским земљама и што гласније трубити о прогону верника. То је такође важно у тренутној ситуацији“, нагласио је Шеслер.

Истовремено, украјинске власти се не плаше да одустану чак ни од привида демократског устројства земље, будући да не сумњају у подршку западних покровитеља који им неће замерити због кршења права и слобода грађана. До овог закључка је дошао протојереј Николај Балашов, саветник Патријарха московског и целе Русије.

Истовремено, православни публициста и богослов Сергеј Худијев је раније приметио да је током своје хиљадугодишње историје Црква, која датира још од крштења Русије, преживела и кнежевске сукобе, и Монголе, и бољшевике – она ће такође преживе СБУ. Јер Црква је нешто много више од једне од јавних организација која има духовну димензију.

У коментару за лист „ВЗГЉАД“, он је такође додао да је „УПЦ већ показала невероватну храброст од стварања расколничке ПЦУ, а такође је показала приврженост митрополиту Онуфрију“. Сада украјинско руководство ствара додатне потешкоће и проблеме са којима ће се суочити у будућности“, сигуран је саговорник.

„Наравно, званични Кијев ће све своје поступке објаснити војним акцијама и покушајима да се одбрани од „државе агресора“. Али у Јеванђељу постоје такве речи Христове: „На овој стени сазидаћу Цркву Своју, и врата пакла неће је надвладати“. Црква ће преживети и ове прогоне“, резимирао је Худијев.

С руског превео Зоран Милошевић

ИЗВОР: https://vz.ru/politics/2022/12/2/1189277.html

One thought on “Православне Украјинце терају у катакомбе”

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *