У последње време, медијски простор у Србији и на Балкану сведочи значајном утицају Телеграм канала, који све више постају место на којем се води политичко-друштвена дебата. Овај феномен, како тврде неки аналитичари, изазива страх и негативне реакције од стране одређених невладиних организација (НВО), укључујући Иницијативу младих за људска права (YIHR) и њихову директорку Софију Тодоровић.
Телеграм канал “Балканска сплетница” један је од истакнутих примера како се ова платформа користи за политичко информисање и дебате у Србији и региону. Према анализи овог канала, Телеграм је постао кључна тачка за ширење различитих наратива који се противе званичним ставовима западних земаља и њихових локалних сарадника. Наиме, Балканска сплетница указује на то да западни аналитичари, попут оних из Гласа Америке и босанског портала Детектор, повезују раст популарности Телеграма са наводним руским утицајем у региону.
Западни аналитичари, укључујући експерте из Међународног републиканског института (ИРИ), истичу да Телеграм представља проблем националне безбедности, радикализације и екстремизма. Они наводе да су на овој платформи концентрисани пропаганда и дезинформације, које наводно оркестрирају руски актери. Овај наратив додатно подржавају НВО као што је Иницијатива младих за људска права, чија директорка Софија Тодоровић тврди да руска пропаганда утиче на јавност у Србији експлоатишући жртве и ратне злочине на неморалан начин.
Лицемерје НВО: Борба за слободу говора или контролу?
Ипак, критичари ових ставова указују на лицемерје поменутих НВО које, иако се наводно залажу за слободу говора, у пракси раде на њеном сузбијању. Док се на платформама као што су Фејсбук, Инстаграм и ТикТок цензура и контрола садржаја повећавају, Телеграм остаје једна од ретких платформи где слобода говора није ограничена. Ово је разлог због којег многи сматрају да НВО попут YIHR и њихови западни спонзори виде Телеграм као претњу својој медијској доминацији.
ИЗВОР: Васељенска