• ХИСТЕРИЈА бошњачких политичара, дела западних сила и представника муслиманских жртава из Сребренице око навођења чињеница у уџбенику историје за 9. разред основне школе у Републици Српској, где се спомињу генерал Ратко Младић и први председник РС Радован Караџић, иде толико далеко да се тражи и реакција Тужилаштва БиХ.

АУТОР: С. Мишљеновић

– Питам, врло конкретно Тужилаштво – шта радите и где сте док званичне институције ентитета Република Српска отворено и јавно кроз наставни план и програм величају ратне злочинце? Питам, врло конкретно особе које су писале овај наставни план и програм да ли знате да чините кривично дело? Хоће ли неко у овој држави почети да ради посао за који је плаћен? – упитао је јавно Ћамил Дураковић, потпредседник РС из реда бошњачког народа.
Док нападају садржај српског уџбеника бошњачки званичници вешто беже од чињенице да је књига Хисторија за 9. разред основних школа у ФБиХ пуна традиционално лажних наратива које пласира политичко Сарајево већ три деценије. Тако се у лекцији „Ратни и постратни период у БиХ“ наводи између осталог да су Војска и МУП РС под командом Младића освојили заштићену зону „Жепу и Сребреницу“ и том приликом побили више од 8.000 Бошњака (међународна комисија утврдила да је број вишеструко мањи) и тим је како наводе почињен највећи геноцид у Европи након Другог светског рата. Такође, у поменутом уџбенику је и слика Алије Изетбеговића као првог председника Председништва самосталне БиХ. У књизи се набрајају, како наводе, концентрациони логори на подручју Српске, а истиче и да су снаге ЈНА 6. априла 1992. у сарадњи са „снагама оданим Српској демократској странци Радована Караџића извршиле напад на главни град – Сарајево“.

Срби из Федерације БиХ, чија деца тамо похађају основне школе, кажу за „Новости“ да уџбеници нису сви исти јер се у хрватским кантонима изучава највише хрватска историја док се у бошњачким изучава бошњачка.

Највише им сметају дежурне квалификације које годинама гаји Сарајево о „српским агресорима“ који су „починили геноцид“.

– Деци се у Федерацији организују и излети у склопу наставе у Сребреницу или у Вуковар. Нико их не води у Доњу Градину или Јасеновац – каже нам један од родитеља.

Ненад Стевандић, председник Народне скупштине РС, каже да је историјска чињеница да је вршена дискриминација према српским жртвама и лидерима из протеклог рата и да им је пресуђивано на основу те дискриминације.

– Никада се та дискриминација не може примењивати на будућност. Дураковић и сви њему слични требају да знају да постоји историјска правда и будућност као и да у Српској није забрањено спомињати било кога. Они који мисле да треба забранити спомињање српских историјских личности очито са будућношћу немају додира. Овде се ради о историјским чињеницама а не политичким перцепцијама.

Радомир Павловић, председник ОО СНСД Сребреница, каже нам да права која имају бошњачка деца у школама у Српској, ни приближно немају њихови вршњаци у Федерацији БиХ.

– Већ одавно сарајевска политика и Дураковић не могу да прихвате да се у Српској морају поштовати правила која доносе институције Српске, а не Сарајева. Они би да мењају српску историју или да прећуте да је Дрина једна од највећих српских масовних гробница.

Дураковић и њему слични би били најсрећнији да се никада не спомиње на чијој су страни били муслимани у Другом светском рату и да се о томе никада не учи – поручио је Павловић и додао да Дураковић, за неког ко прима плату у Српској, шири велику мржњу према РС.

Нека тражи лепше небо

ПОТПРЕДСЕДНИК СНСД Сања Вулић каже да је наставни план и програм у Републици Српској јасан и децидан.

– Никог не вређа и јасно је да смета бошњачким политичарима којима је искривљивање историје и лаж највећа сатисфакција. У РС су сви добро дошли, а коме се не свиђа наш начин рада и живљења нека траже себи лепше и срећније небо. Био је Дураковић и у Америци али нешто му је милија Српска.

ИЗВОР: Вечерње новости

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *