Међународна трка аутомобила и моторцикала била је одржана у Београду, 3 септембра 1939 године, у част рођендана Краља Петра II. Организовали су је Краљевски аутомобилски клуб Југославије и лист „Политика“.(1)
Парада аутомобила и моторцикала „Београдски гран-при“ одржана је 1 септембра 2024 на Калемегдану. Поводом параде одржана је конференција за штампу у Скупштини града. Претходне године била је одржана иста таква парада. Параде су одржане у знак сећања на Међународну трку из 1939 године. На улицама Београда тада је било између 70.000 и 100.000 гледалаца.
Градоначелник Шапић је истакао да је после 85 година одлучено да се трка рехабилитује. Параду је подржала и амбасада Италије. Амбасадор Италије је истакао да наша два народа повезује страст према аутомобилима и моторциклима. Александар Карађорђевић је истакао да трка била једно од последњих радосних догађаја у Краљевини Југославији. Поводом рођендана Краља Петра II одржан је први и једини гран-при у Југославији, у тренутку кад је почињао Други светски рат у Европи. Организовањем параде чува се сећање на предратни Београд, нашу земљу и нашу повест. Директор „Београдског гран-прија“ Ђорђо Адријан истакао је да је прошле године оживљен дух трке из 1939 године. Председник Српског савеза за историјска возила Владимир Атанацковић истакао је да је њихова дужност да искористе сваку могућност да раде на промоцији свести о важности историјских возила као добара техничке културе и наслеђа, и да их учинимо видљивим и приступачним јавности.
Покровитељи параде били су амбасада Италије у Србији и породица Карађорђевић, у партнерству са Српским савезом историјских возила, Ауто-мото савезом Србије и Градом Београдом. (2) На паради је учествовало више од 60 возила из Италије, Бугарске и Србије. Један од њих је био оригинални БМВ 315 који је учествовао у трци из 1939. Александар и Катарина били су домаћини свечаног гала пријема у Белом двору у суботу увече, где је представљена изложба „Династија Карађорђевић и аутомобили. Пријему су присуствовали бројни амбасадори и представници дипломатског кора, чланови саветодавних тела Круне, представници културних институција, као и многи угледни гости из бизниса, уметности, културе и јавног живота Србије..(3) Поводом Параде у Италијанском институту за културу отворена је изложба „Ауто-уметност“. (4) Парада је била завршена са закашњењем на платоу испред Старог двора. Упркос сунцу и врућини сви учесници су се окупили испред Старог двора. Додељена су и признања учесницима.
Овакве гламурозне приредбе су покушаји да се обнове сећања на предратни Београд и Србију. Као и трке од пре 85 година и оне се дешавају у сенци стања ратних сукоба који могу да прерасту у општи рат. Сматрам да би за ширу јавност обнова сећања на предратни Београд и Србију могло много боље подстаћи приказивањем предратних филмова који се чувају у Кинотеци на телевизијама са националном фреквенцијом. Многе од њих гледаоци би могли да виде прву пут у животу. У истом броју „Политике“ где објављен чланак „Сећање на прву трку око Калемегдана објављен је само ниже и чланак „Варошица у метрополи“. Ту се пише и прегаоцима и реаговању околине на њих. У чланку је истакнуто : „И стари и нови житељи овог дела Београда памте испијеног чичу који је свакодневно промицао затрављеним острвом што дели саобраћајне траке Трговачке улице, и са сизифовском упорношћу скупљао – отпатке! Лети би то чинио одевен у соколску мајицу, с јесени и на пролеће у тренерци, а зими огрнут перјаном јакном. Неки су га бодрили, неки гледали с презиром, али нико се није прикључио да му помогне у том важном послу. Нема га дуже од деценије, али од отпадака који су се у међувремену накупили у том зеленилу и трава је почела да вене. И тек кад је неопозиво отишао, дознало се да је био стари Жарковац који је привреженост свом делићу васељене исказивао и на такав начин.“ (5) Савез Сокола окупљао је пре рата а и данас прегаоце који су са геслом „без користи и славе“ настојали да учине све да би помогли својим суграђанима. Та традиција се наставља и данас. Неки своја сећања одржавају свечано и са помпом а други у тишини, дајући својим радом и залагањем лични пример осталима да их следе у томе.
АУТОР: Саша Недељковић, члан Научног друштва за историју здравствене културе Србије
Напомене :
1.Ј.С.Т, „Сећање на прву трку око Калемегдана“, „Политика“, Београд, 2 септембар 2024;
- Т. Палалић, „Београдски гран-при“ – дух трке око Калемегдана“, „Политика“, Београд, 29 август 2024;
- Ј.С.Т, „Сећање на прву трку око Калемегдана“, „Политика“, Београд, 2 септембар 2024;
- Т. Палалић, „Београдски гран-при“ – дух трке око Калемегдана“, „Политика“, Београд, 29 август 2024;
- Милош Лазић, „Варошица у метрополи“, „Политика“, Београд, 2 септембар 2024;