• Пре Другог светског рата Савез словенских скаута био је основан са седиштем у Прагу.
  • Савез Сокола у Југославији сарађивао је са Скаутима.  Сарадња се одвијала између месних друштава кроз заједничке акције.
  • Соколска штампа извештавала је о активностима скаута. Скаути су учествовали и на соколским слетовима.
  • Такође су учествовали на разним манифестацијама заједно са  соколима.

На иницијативу начелника чехословачких скаута професора Својсика 1922 године  установљен је Савез словенских скаута, у коме су били Чехословаци, Пољаци, Југословени, Бугари и Руси у емиграцији. Савез је окупио око 200.000 скаута и скауткиња, а седиште му је било у Прагу. После одласка првог председника професора Својсика нови председник био је професор др. Харват из Прага. (1) У листу ,,Народна Свијест” из Дубровника писали су 1925. о излетницима у Цавтату. Иза купалишта на ливади испод маслина разапели су своје шаторе скаути и планинке из Брчког и Сарајева  и Феријални Савез из Сарајева. Било је око 80 дисциплинованих младих гостију међу којима и  мале деце. Надзор над планинкама водила је госпођа Поповић, супруга ректора богословије. Остали су око 6 недеља. Били су очарани лепотом краја и љубазношћу домаћег становништва, са којим су долазили у додир и од кога су набављали храну.  Гости су наставили да долазе у Цавтат. Цавтат је био омиљено летовалиште феријалних колонија ђака и спортских удружења.(2)

Пре Другог светског рата Савез Сокола сарађивао је са Скаутима у Југославији  и подмладком  Црвеног Крста. Сарадња се одвијала кроз заједнички рад месних друштава. Као пример сарадње може се навести : Соколско друштво Дубровник је учествовало у акцији коју је организовао Црвени Крст маја 1925. Иницијативом Главног Одбора Подмладка Црвеног Крста у антитуберкулозној пропаганди учествовали су дубровачка друштва : 1) Старатељство за плућне болеснике, 2) подмладак друштва Црвеног Крста, 3) Лечничко удружење, 4) извидници, 5) подмладак сокола. Предузето је : 28 маја а) Асанирање три најнездравијих станова дубровачке сиротиње за спомен овог дана, б) дељење сапуна и четкица за чишћење зуба сиромашној деци Старатељства, ц) дељење и лепљење плаката по школама и у граду помоћу скаута; 29 маја а) Предавање по школама од месних лекара и наставника, б) излет подмладка у природу и сађење дрвећа ; 30 маја а) поворка са агитационим натписима ( подмладак сокола, подмладак друштва Црвеног Крста, Пчелице, Скаути), б) у театру предавање „О туберкулози у Дубровнику” (др. Орлић), уз здравствени филм „Не пљуј на тле”. Декламовање и певање (певао подмладак Црвеног Крста Женске Учитељске школе); 31 маја дељење значки, продавање цвећа и радова Подмладка за оснивање бесплатног купатила за сиромашну децу. (3) Соколска штампа пратила  је  активности скаута. Писали су о логоровању скаута из Југославије 1935. у Београду. Били су присутни и скаути из Бугарске, Чехословачке и Пољске. Због тога је скаутски табор добио значај словенског скаутског састанка. Отварању скаутског табора присуствовао је министар за физичко васпитање народа Мирко Комненовић, предратни старешина Српске соколске жупе на Приморју. Скаути  су 6 септембра 1935. осветили своју заставу, дар краља Петра. Свечаности је присуствовало преко 2.000 скаута, и заступници власти и других организација. Истог дана скаути су учествовало на војној паради на Бањици. (4) Скаути су учествовали  и на соколским слетовима. Прослава 25-годишњице ослобођења Старе Србије 1937. почела је соколским V покрајински слетом у Скопљу, чији је покровитељ био Кнез Павле. (5)  На слетишту су пренос справа и припрему за сцене вршили војници, а санитетску службу вршили су скаути. Цео слет снимљен је од „Артистик-филма” у режији Богољуба Крејчика.(6)

Соколи су прославили годишњицу Церске битке 19 августа 1939. У оквиру прославе приређен је дефиле војске, старих ратника, резервних официра, четника, сокола, ватрогасаца и скаута (7)

Пре Другог светског рата Савез словенских скаута био је основан са седиштем у Прагу. Савез Сокола у Југославији сарађивао је са Скаутима.  Сарадња се одвијала између месних друштава кроз заједничке акције. Соколска штампа извештавала је о активностима скаута. Скаути су учествовали и на соколским слетовима. Такође су учествовали на разним манифестацијама заједно са  соколима.

АУТОР: Саша Недељковић, члан  Научног друштва  за  историју  здравствене  културе  Србије

Напомене  :

  1. „Савез Словенских скаута“,  „Из теловежбачког света“, „Соколски Гласник”, Љубљана, 3 август 1934, бр. 32, стр. 3;
  2. ,,Из Цавтата”, ,,Narodna svijest”, Дубровник, 21. јула 1925, бр. 29, стр. 2; Др. Влахо Новаковић, „Мали илустровани водић кроз Дубровник и околицу”, издање Љубо Тошовић, Дубровник, стр. 39;
  3. „Здравствена пропаганда”, „Narodna Svijest”, Дубровник, 26 маја 1925, бр. 21, стр. 7;
  4. „Скаутски табор у Београду”, „Соколски Гласник”, Љубљана, 20 септембра 1935, бр. 35, стр. 3;
  5. „Прослава 25-годишњице ослобођења Вардарске бановине”, „Дубровник”, Дубровник, 3 Јули 1937, бр. 23, стр. 3;
  1. Б.С. „Видовданским слетом у Скопљу југословенско Соколство достојно је прославило 25-годишњицу ослобођења наших јужних крајева”, „Соколски Гласник”, Београд, 3 јули 1937, бр. 21, стр. 8, 9;
  2. Д.Ж, „Прослава  Церске битке”, „Око Соколово”,  Београд, 9 октобар 1939, бр. 7 и 8, стр. 104, 105;

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *