Који нас све догађаји чекају на овогодишњој Недељи поноса?
– Недеља поноса ће почети 12. септембра првом представом овогодишњег Pride Theatre у оквиру кога ће гостовати неколико изврсних европских представа које за тематику имају стварност у којој живе припадници ЛГБТ+ заједнице. Поред тога, у оквиру Недеље поноса организоваћемо Међународну конференцију о инклузији ЛГБТ+ заједнице, Прајд форум, дневне разговоре са заједницом, изложбе, журке, филмски програм и домаћу премијеру документарног филма „Добродошли у Чеченију” који се бави прогоном заједнице у том региону. Иако је пандемија утицала на припрему Недеље поноса, успели смо да у највећој мери реализујемо сличан програм као и претходних година.
Да ли сте имали било каквих проблема при пријављивању Недеље поноса полицији, поготово саме шетње у суботу 18. септембра?
– Према закону, онај који сазива скуп само га пријављује, а никакво одобрење за скуп на отвореном у принципу није потребно. Међутим, сваке године се од нас очекивао јако велики број дозвола градских институција, што је и ове године случај. Поред тога, ми ћемо спровести све могуће мере заштите од ковида-19, само протокол ће бити представљен јавности наредних дана.
Која је маршута овогодишње шетње?
– Маршута је иста као и прошле године, али ће шетња почети и завршити се у парку Мањеж. Из парка ћемо кренути улицом Краља Милана, Тргом Николе Пашића, поред Скупштине Србије, Кнеза Милоша и Немањином. Шетња почиње у 16.30 часова, а на крају шетње почиње програм у Мањежу који ће трајати до 23 часа. Поново ћемо имати и штандове, тако да ће Мањеж тог поподнева бити наш Прајд парк.
Који су овогодишњи захтеви прајда?
– Захтеви су остали исти. Прва група захтева се тиче законодавног оквира и хитног доношења Закона о истополним партнерствима, Закона о родном идентитету и унапређивање закона који се тичу злостављања у школама. Друга група захтева се тиче поштовања закона и односи се на брже процесуирање злочина из мржње, говора мржње и случајева дискриминације.
„Београд Прајд” је и организатор европске манифестације „Еуро Прајд“ 2022. године која ће се одржати у Београду. Докле се стигло са организацијом?
– Нажалост, негативан утицај пандемије је и даље веома јак и неизвесност прилично успорава реализацију многих планова, али је доста тога већ урађено или започето. Очекујемо да имамо квалитативно и квантитативно бољи програм у току Недеље Поноса, Прајд хаус током свих дана трајања Еуро Прајда 2022, као и Прајд парк последња три дана Еуро Прајда 2022. Међутим, доста тога неће бити могуће без огромне логистичке и техничке подршке градских власти, јер је то огроман догађај на који ће доћи хиљаде туриста из иностранства. Европско удружење организатора Прајдова (ЕПОА) је веома задовољно нашим капацитетима и темпом припрема.
Како оцењујете застој у усвајању закона о истополним заједницама? Закон се доста дуго најављивао, на документу је рађено неколико месеци и онда је одједном нестао с јавног радара.
– То је веома лоша вест не само за ЛГБТ+ заједницу која је овим директно погођена, већ и за грађане Србије. Наиме, рад на закону је заустављен због тумачења Устава од стране председника иако Србија има Уставни суд који би пре или после усвајања могао да се изјасни о уставности, уколико то било ко затражи. Уместо тога, стиче се утисак да председник о свему одлучује и да ће закон бити донет онда када он то буде хтео. То је лоша порука јер се грађани Србије који припадају овој заједници и даље суочавају с веома реалним и свакодневним проблемима које би се уз веома мало воље могло решити. Закон је управо израз такве воље и његово доношење неће коштати ни државу ни грађане, а ЛГБТ особама веома много значи. Уверен сам да ће закон бити усвојен ове или наредне године јер је то међународна обавеза Србије. Текст је спреман, потребно је само усвајање у Народној скупштини.