LED lights and toy figures are seen in front of displayed binary code and words "Cyber attack" in this illustration taken, July 5, 2021. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration - RC2MEO982B7Z

О промени основа и задатака војних операција

АУТОР: Артјом ИГНАТЈЕВ

У новембру је Министарство одбране Украјине у потпуности информације о формирању својих кибернетичких трупа прогласило државном тајном. Можда један од разлога за ову тајновитост лежи у чињеници да су, према речима познавалаца, „кибернетичке трупе понекад страшније од нуклеарног оружја, јер могу да искористе то нуклеарно оружје хаковањем информационих ресурса“.

У многим земљама постоје посебне јединице за кибернетичкуер безбедност. Број хакера у државној служби убрзано расте. Према руској компанији Zecurion, првих пет држава са највећом потрошњом на IT армијуе су Сједињене Државе, Кина, Уједињено Краљевство, Јужна Кореја и Русија. Међутим, не развијајуо ове земље своје кибернетичке армије и борбене IT јединице. Ово је глобални тренд.

Почетком марта 2020. шест земаља Европске уније створило је кибернетичкер трупе за деловање против Русије. Литванија, Естонија, Хрватска, Пољска, Холандија и Румунија потписале су меморандум о успостављању брзих кибер снага ЕУ. Према речима министра одбране Литваније Рајмундаса Кароблиса, овим споразумом је обезбеђен трајни механизам „за присуство једне земље у сувереном кибернетичком простору друге земље“. Кибернетичка овлашћења ЕУ могу да функционишу како у земљама ЕУ које су потписале споразум, тако и у земљама посматрачима – овај статус су добиле Француска, Белгија, Грчка, Шпанија, Италија, Словенија и Финска. Кључне силе НАТО-а у Старом свету – Немачка и Велика Британија – и даље покушавају да се притаје и истовремено активно унапређују своје националне кибернетичке трупе.

Немачка веома темељно приступа стварању кибер армије. „Упоредо са ваздушним, поморским и копненим снагама, Бундесвер сада добија и четврту врсту трупа“ – то је била формулација дописника француског „Le Figaro-а“ из Берлина, који је још 2017. године забележио чињеницу званичног успостављања прве кибер формација немачке војске. Језгро јединице чини 260 војних IT стручњака. „Кибер напади захтевају мало новца од особе, али много компетенције“, рекла је Катрин Судер, државни секретар у немачком министарству одбране. Представници немачке Савезне обавештајне службе (БНД) су немачком отвореношћу објаснили: „Русија је сумњива“.

Изласком из ЕУ, Велика Британија је направила отклон у војној сфери према IT компоненти. Према речима генерал-мајора Тонија Репера из Агенције за одбрамбене комуникационе услуге (DCSA) Министарства одбране Велике Британије, „оружане снаге са информационом технологијом представљају нову категорију трупа са посебном тактиком ратовања, организационо – штабном структуром, нивоом обуке људства и наоружања који у потпуности испуњавају захтеве савременог ратовања“.

Јапан је пре неколико година најавио намеру да у оквиру оружаних снага створи специјалне „снаге кибер безбедности“ и значајно прошири обим услуга које штите рачунарске системе од хаковања. За спровођење ове одлуке одговоран је Савет за информациону безбедност. Повод за појаву најновије врсте трупа у земљи коју су Американци заправо окупирали после 1945. године, наведен је чиста економија. Рецимо, Јапан и његове компаније су у више наврата постале жртве масовних напада непознатих компјутерских хакера. Чињеница да су хакери ставили под контролу, на пример, информационе мреже Mitsubishi Heavy Industries, инжењерске корпорације која се бави производњом војне и свемирске технологије, није посебно наглашена.

Кина је градила своју кибер војску деценију, када је Народноослободилачка армија НР Кине формирала групу од тридесетак специјалиста, под називом „Кијбер плави тим“, стациониран у војном региону Гуангдонг на југу земља. Кинески IT професионалци су у почетку фокусирани на „регрутацију коју не одликује квантитет, већ квалитет“. Колико је ефикасан може се судити по извештају Научног савета Министарства одбране САД, према којем је до пролећа 2013. око 40 Пентагонових програма наоружања и око 30 других одбрамбених технологија било у рукама кибер стручњака, неких од који су према западним медијима директно повезани са владом и војним агенцијама НР Кине. САД су убеђене да је Кина најопаснији непријатељ, који планира да порази Америку.

Сједињене Америчке Државе су, према подацима Министарства одбране НР Кине, већ потрошиле милијарде долара на стварање више од четрдесет „тимова виртуелних агената”, који под изговором борбе против хакера делују широм света. Боре се и против слободе говора. Један од бројних примера је специјална јединица „за употребу силе за неутралисање страних медија нарушавањем рада њихове техничке инфраструктуре“, чије је стварање свету најавила америчка телевизијска компанија Ен-Би-Си. Вилијам М. Аркин, колумниста „Вашингтон поста“ и аутор низа књига о војним темама, тврди да ова специјална јединица „има задатак да користи и омета комуникационе и компјутерске системе медија широм света“. Он такође истиче да је главна структура стратешке команде за неутралисање страних медија Штаб за подршку мрежним нападима са седиштем у Форт Миду, држави Мериленд, на истом месту где се налази америчка АНБ, која је задужена за електронску шпијунажу и контролу виртуелног простора.

Иран је најавио стварање специјализованих кибер трупа почетком 2012. године. У земљи је створен посебан штаб за сузбијање кибер претњи. Задатак је спречити хаковање мрежа стратешких објеката и крађе осетљивих података. С времена на време у вестима светских агенција појављују се извештаји да Техеран користи подземни штаб снага безбедности Хезболаха у јужном Бејруту (Либан) као базу за своје војне сајбер центре. Према експертима Вашингтонског института за блискоисточну политику, Иран је спреман да спроведе сајбер операције блокирања система контроле критичних војних објеката, инфраструктуре и логистике Сједињених Држава.

Израел такође активно развија и унапређује своје кибер трупе. Страни медији не искључују да Израел, који је уз помоћ локалних хакера створио моћне антихакерске јединице, води не само одбрамбене већ и офанзивне ратове у виртуелном кибер простору. Израелци су, посебно, осумњичени за креирање компјутерских вируса који су напали иранска нуклеарна постројења пре неколико година. Израелске обавештајне службе и Одељење за компјутерске системе и комуникације Генералштаба Оружаних снага Израела одговорне су за планирање и извођење кибер операција које имају за циљ нарушавање компоненти информационе и телекомуникационе инфраструктуре у другим земљама.

Турска и њени кибер-специјалисти од почетка рата у Сирији заправо спроводе војне операције против Русије у виртуелном простору. Живописан пример је хаковање шефа Министарства комуникација Руске Федерације Николаја Никифорова од стране турских хакера почетком 2016. године. Као резултат хаковања, на страници руског Министра комуникација, постављене су заставе Турске, фотографија Ататурка, као и фотографије падајућег руског бомбардера Су-24, који је оборило турско ратно ваздухопловство 24. новембра 2015. године на турско-сиријској граници (фотографија испод – прим. прев.). Како преноси РБК, налог министра комуникација Руске Федерације хаковала је турска хакерска група Börteçine Siber Tim, која је готово истовремено хаковала и сајт руске амбасаде у Израелу.

Индија је почела да гради своје кибер снаге стварањем наменске јединице за интернет и прислушкивање након дрског терористичког напада на Мумбај у новембру 2008. у којем је убијено 166 људи. Формирана је Национална истражна агенција да централизује борбу против тероризма широм земље. У четири највећа града Индије – Мумбају, Ченају, Калкути и Хајдерабаду – отворене су базе елитне јединице Националне безбедности, почело је стварање IT структура усмерених на конфронтацију у виртуелном простору.

У војним пословима дешавају се значајне промене. Водеће силе – од Немачке до Индије – самом чињеницом формирања кибер армија проглашавају развој нових стратегија и промену метода ратовања. И не ради се само о компјутеризацији војне опреме и опремању војних лица, већ и о промени темеља и начелних задатака војних операција. Циљ рата више није толико коначни пораз непријатеља, заузимање његове територије и ресурса, већ контрола, слична кибернетичкој.

С руског превео Зоран Милошевић

ИЗВОР: https://www.fondsk.ru/news/2021/12/01/kiberarmii-v-vojnah-buduschego-55018.html

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *