Бивши сарадник ЦИА: када регрутује шпијуна, обавештајац склапа лажно пријатељство са њим

 Постоји седам корака за регрутовање шпијуна, рекао је бивши обавештајни официр ЦИА за CNBC. Главна ствар је да се идентификују захтеви доушника за које ће он бити спреман да изда своју отаџбину. Да би то урадио, обавештајац успоставља „лажно пријатељство” са странцем.

У тајном објекту за обуку ЦИА-е у близини Вилијамсбурга у Вирџинији, познатом у жаргону као „Фарма“, регрути уче науку о шпијунажи и различите начине да извуку тајне информације од људи.

Бивши шеф контраобавештајне службе ЦИА Џим Олсон посветио је агенцији 31 годину свог живота и чак је радио у Москви током Хладног рата, где је регрутовао Русе да издају своју отаџбину. Он је објаснио дописнику CNBC-ја из Вашингтона Емону Џаверсу да је „срце шпијунаже – људски извор“.

„Ми се бавимо ловом на главе, како ми то зовемо“, објаснио је Олсон. „Тражимо људе које можемо убедити да ћемо равноправно сарађивати, како би нам открили своје тајне“.

У новој серији подкаста CNBC, „Злочини Путиновог трговца“, Џаверс открива детаље хапшења руског предузетника Владислава Кљушина, оптуженог да је водио масовну хакерску операцију у којој је крао и препродавао извештаје о заради америчких компанија.

Након што су Кљушина ухватиле америчке власти у Швајцарској, његов адвокат је рекао да су амерички обавештајци на свом првом састанку покушали да регрутују његовог клијента као доушника.

ЦИКЛУСИ РЕГРУТОВАЊА

Међутим, како је Олсон објаснио Џаверсу, обавештајна служба има другачији приступ, који он назива „циклусом регрутовања“.

„То је процес од седам корака, то је цео систем“, рекао је Олсон. — Овде се полази од тога да свако има своје потребе. Звучи цинично, али је истина. А наш посао је да пронађемо странце са приступом државним тајнама које су потребне нама и нашој безбедности. Такве да би били вољни да нам одају ове тајне у замену за оно што им нудимо. А наш посао је да исправно идентификујемо њихове потребе како би њихово задовољство послужило као довољан подстицај да издају своју отаџбину: како би они пристали да ризикују своје животе за ово.“

Иако се у том процесу формира лични однос, Олсон то назива лажним пријатељством, „јер обавештајац има скривени мотив од самог почетка“.

Најновија епизода ексклузивне серије подкаста упознаје слушаоце са нијансама шпијунаже које личе на фенси плес и помаже обавештајним званичницима, било из САД, Кине или Русије, да стекну вредне обавештајне податке.

„Служим својој земљи. Нашој земљи су потребне информације. Ја служим америчком народу. А мој посао је да прикупљам обавештајне податке. А за ово морам да манипулишем људима, морам да живим у лажи, морам да обмањујем. Све је то скупа – својеврсни данак професије. Не може другачије“, закључио је Олсон.

Автор: Ларри Даунинг (Larry Downing).

Превео Зоран Милошевић

ИЗВОР: „CNBC“ – САД

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *