„Исламски Ватикан усред Албаније“, тако су већ неформално прозвали суверену државу коју ће у Тирани, како је најавио премијер Еди Рама, добити верски ред бекташија. Држава коју ће бекташије добити у Тирани, са својим границама и пасошем, промовисаће толерантну верзију ислама и „мирну коегзистенцију“ међу верама, најавио је албански премијер. Какав је то верски ред бекташија и која су њихова веровања за РТС је говорио председник Врховног сабора Исламске заједнице Србије, Мухамед Јусуфспахић. рекао је да бекташи нису муслимани већ поштују култ Алије. Најаву премијера Албаније о верској држави унутар државе објашњава кроз идеју паналбанизма.
Председник Врховног сабора Исламске заједнице Србије муфтија Мухамед Јусуфспахић рекао је да бекташи нису муслимани, да се не клањају Алаху, већ поштују култ Алије, заправо га обожавају, а најаву премијера Албаније Едија Раме о промоцији толерантне верзије ислама објашњава кроз идеју паналбанизма.
Председник Врховног сабора Исламске заједнице Србије муфтија Мухамед Јусуфспахић рекао је да бекташи нису муслимани, да се не клањају Алаху, већ поштују култ Алије, заправо га обожавају, а најаву премијера Албаније Едија Раме о промоцији толерантне верзије ислама објашњава кроз идеју паналбанизма.
„Бекташи не практикују ислам и сами ће рећи да они нису муслимани“, објашњава Јусуфспахић.
Муфтија објашњава да се они не клањају Богу, а да када желе да буду прецизнији, кажу да негују култ Алије.
„Они су заправо обожаватељи Алије. Они нити посте Рамазан, нити клањају пет дневних молитви, нити било шта од муслиманских верских обреда. Онако како је то Алах драги у Курану објавио, они то не чине“, објашњава муфтија.
Објаснио је да чињеница да користе алкохол, додатно појашњава да то не може да буде толерантна верзија ислама већ је у питању бекташивство и алевитство.
„У својим веровањима су потпуно идентични са алевитима у Сирији, рецимо, ту су најпознатији. О њима као таквима не можемо говорити као муслиманима, као следбеницима ислама“, каже Јусуфспахић
Следбеници бекташиства на овим просторима
Муфтија Мухамед Јусуфспахић каже да не зна тачан број следбеника бекташиства на подручју Косова и Метохије, Албаније, Северне Македоније, Црне Горе… али је проценио да их је на овим просторима између два и три милиона.
Истиче да их је мање на Косову и Метохији где су у значајнијем броју муслимани.
Једно је Исламска заједница Албаније, а бекташијски ред је нешто сасвим друго и уз тај њихов назив уопште не иде назив ислам, објашњава председник Врховног сабора Исламске заједнице Србије.
„Они кроз заједничке интересе, домовине им Албаније, наступају заједно“, каже муфтија.
Бекташије не могу имати утицај у исламској заједници, каже Јусуфспахић, када нису опредељеници ислама и објашњава да их заједно са алевитима, има подоста и наводи да је кроз историју на пример велики део османске војске био из бекташијског реда.
У свету као лобисти, они могу бити снажни, али само због тога што су експлицитно против ислама“.
Објашњава да њихово наметање, у прочеље ислама, значи борбу против ислама.
„Политеизам није монотеизам, а придруживање Богу, култа Алије, чисти је политеизам“, објашњава Мухамед Јусуфспахић за РТС.
Лобистички покрети и намере Еди Раме
Председник Врховног сабора исламске заједнице Србије каже да бекташије и сунити и шиити сматрају – отпадницима.
Каже да су циљеви Едија Раме да у Тирани створи „Ватикан за ислам“ вероватно циљеви неког – паналбанизма.
„Они су доста били снажни и у лобирању за независност Косова и онда су кроз те токове могли да остваре снагу те лобистичке групе“, каже муфтија.
Истиче да њихов утицај у Сједињеним Америчким Државама није мали.
„Али гледан кроз контекст нове религије или, како би се то казало, заједничке религије света како то промовишу, а чему се монотеистичка религија или монотеистичке религије противе, могао би да постоји некакав утицај“, каже Јусуфспахић, истичући стратешки положај Албаније на Средоземном мору, а да је Албанија чланица НАТО.
Паналбанске идеје и снажење албанске државе
Албанство је главна религија свих Албанаца, осим оних који су прави муслимани, рекао је Јусуфспахић. И ово је покушај снажења албанске државе, сигуран је.
Поводом намере да Албанија направи државу бекташија у Тирани, муфтија не верује да ће јој државе признати независност.
Али, како каже, све је могуће јер су муслиманске државе у протеклих годину дана показале колико су муслиманске у својој подршци муслиманима, људима Газе који дан-данас пате и којима не пристиже никаква помоћ из такозваних исламских држава.
ИЗВОР: Политика