Питање: Олга Николајевна, бивши министар за економски развој Греф приметио је или проговорио о неприкладности система образовања?

ОЛГА ЧЕТВЕРИКОВА: Он је просто објавио план коначне демонтаже сувереног руског образовања, и руског суверенитета, у целини. Ове планове су разрадили представници крупног транснационалног бизниса, који данас на Западу, и код нас, одређују основне правце унутрашње политике. Све се то ради у оквиру међународног пројекта „Глобално образовање“ који је наметнут округлим столом европских индустријалаца, на коме је учествовало 47 најкрупнијих корпорација и који је представљен у УНЕСКО-у као модел за цео свет. Лајтмотив пројекта: образовање се претвара у високо рентабилну сферу бизниса, а уместо знања утврђују се компетенције и вештине – роба која је у датом моменту потребна бизнису. Плус перманентно образовање, које плаћа послодавац, а радник тај новац враћа касније или одрађује цео живот. Вечна кабала.

Питање: Но, у Русији је још увек највећи део образовања на буџету. Како су ови пројекти повезани са нама?

ОЛГА ЧЕТВЕРИКОВА: Као прво, практично целокупан руски крупни бизнис представља само филијалу транснационалног бизниса. Због структуре „офшор капитализма“ чак ни правосудни органи не знају ко је крајњи бенефицијент наших „гиганата“. Зато домаћи, високо плаћени руководиоци, испуњавају наредбе својих босова. А они намећу своје глобално образовање. Као друго, већ су разрађени програми за укидање буџетског системског високог и средњег образовања. То је форсајт-пројекат (од енглеског foresight – предвиђање) „Образовање 2030“, разрађен уз учешће Московске школе за управљање „Сколково“, Агениције за стратешке иницијативе (АСИ), НИУ „Високе школе економије“, Сколтеха. Из њега је произишао пројекат „Глобално образовање у будућности“, који је представљен септембра 2015. године. Коначан циљ пројекта је – слом-ликвидација до 2030. године традиционалних модела националних образовних система и прелазак на глобалне образовне платформе („Универзитет за милијарде“)

Најближе одређени циљеви 2017-2020 су: повлачење државе из сфере образовања изузимајући административне функције и улазак „иновационог бизниса“, који ће уместо за потребе државе, кадрове припремати по својим програмима и по свом нахођењу.

Питање: Бесплатно образовање ће бити укинуто?

ОЛГА ЧЕТВЕРИКОВА: Практично, да. Остаће мали број изузетака, на пример, војно образовање, низ водећих стратешки факултета и то је све. Тај безобразлук ће објаснити економском кризом.

Питање: Када је све то почело?

ОЛГА ЧЕТВЕРИКОВА: Младице су посађене још почетком деведесетих година прошлог века, када су планови разрађени, а године 2007. и учвршћени федералним стандардима образовања. Они су успели у основном – заменили су појам „образовање“ и „васпитање“ појмом „компетенција“. Већ тада је био разрушен заједнички образовни простор, свака школа или факултет могли су да користе било који од бројних уџбеника, да уче „шта хоће и како хоће“.

Но, тада се није смело објавити да ће остаци бесплатног системског образовања још дуго живети. Отпочео би огроман отпор не само професора, већ и највећег броја родитеља. Зато су одлучили да „кувају жабу“: не сме се у кључалу воду убацити – искочиће, али ако се вода постепено загрева жаба то неће приметити и скуваће се.

И тако је започет процес бесконачних ужурбаних реформи, кроз које су неприметно улазиле и пролазиле стратешке иницијативе. Преломна година је била 2010. када је по закону №83-ФЗ започета комерцијализација буџетних установа, а по закону №210-ФЗ образовање и здравство су из државне надлежности пребачене у сферу услуга. А ако је то услуга, онда се може препустити приватном бизнису. Депутат Владимир Кашин је приликом доношења овог закона рекао да је извршен уставни преврат.

Питање: Већ је објављено да ће бити смањен број факултета. То је из исте приче?

ОЛГА ЧЕТВЕРИКОВА: Да, остаће само они који се уклапају у систем „Глобалног образовања.“ Већ је активан пројекат „5-100-20“ по којем до 2020. године пет руских факултета и универзитета морају да уђу у сто најбољих светских. Природно, по неким светским критеријумима. Сада у пројекту већ учествује 21 факултет. То су кључни стратешке високошколске установе, које су, пре света, ковале кадрове за наш војно-индустријски комплекс. Пројектом управља Савет за повећање конкурентности – међународни саветодавни орган у који улази шест људи из Русије (међу њима Греф и Ливанов) и седам странаца, између осталих Е. Кроули, глава Сколтеха и члан консултативног комитета НАСА, професор Масачусетског технолошког института (МТИ).

Питање: Наши студенти ће радити директно за МТИ, који припрема кадрове за Пентагон и ЦИА-у?

ОЛГА ЧЕТВЕРИКОВА: Потпуно тачно. Према условима за учешће у пројекту „5-100-20“ неопходна је фундаментална трансформација у складу са међународним стандардима, мора постојати одређен проценат иностраних стручњака, предавача и студената, трећина програма мора бити на страном језику, аспиранти су дужни да објављују своје радове на енглеском језику у међународним часописима! И то у високошколским установама у којима се врше тајна истраживања у интересу одбране земље. Руски мозгови не морају више да беже на Запад, јер овде, за руски новац, могу да мисле и истражују али према упутствима и за интересе бившег потенцијалног противника.

Најбољи пример је Сколовски центар. Тамо једноставно све,отворено и очигледно, одлази преко границе. Сви интелектуални радови, примењене технологије, разрађене су из средстава руског буџета. А већ сто педесет хиљада наших научника, по подацима истраживача, од 1990. до 2015. ради у иностранству.

Питање: А шта је лоше у томе што ће приватни бизнис стварати кадрове за себе?

ОЛГА ЧЕТВЕРИКОВА: Раније је код нас држава – као основни наручилац – одређивала циљеве и развој образовања. При томе, циљеви су били, на пример, формирање образованих и развијених личности и добрих стручњака. Данас је бизнису потребан човек који поседује само одређене компетенције или вештине, које су потребне послодавцу. И то је све. Ни о каквом моралном, патриотском, свестраном развоју нема говора. Бизнис то неће платити. На тај начин се ствара „човек са једним прекидачем“ – како је рекао руководилац програма „Млади професионалци“ АСИ, Димитриј Песков, који је и један од оних који су припремили форсајт-пројект „Образовање 2030.“

Питање: То јест, не личност већ робот?

ОЛГА ЧЕТВЕРИКОВА: Да, управо су такви и потребни. Личност може да размишља, разговара, доноси самосталне одлуке. А то је већ опасно за систем. Самјуел Ханигтон је у документу „Криза демократије“ 1974. године писао: „ Рањивост демократске владе произилази… из унутрашње динамике саме демократије у условима високообразованог, мобилног и активног друштва.“ Тада је и почео пад и дебилизација америчког образовања за највећи број становника. Тек касније су овакве тенденције дошле у Европу, а затим и у нашу земљу. У почетку, у облику Болоњског система, јединственог државног тестирања, федералних стандарда. Рушење је ишло постепено и тихо. Сада су „демонтажери“ „изашли из сенке“. То је светска тенденција која је дошла и до нас.

Питање: Зашто баш сада?

ОЛГА ЧЕТВЕРИКОВА: Свет прелази у шесту технолошку еру. Она се разликује од претходних по томе што не мења толико свет који човека окружује, колико самог човека. Његову свест, опажање, развој. Све нано-, био-, инфо-, когни-, социохуманистичке технологије (конвергентне технологије – КТ) биће усмерене управо на промену самог човека као личности, као творца, сазданог по образу и подобију Божијем. Творци више нису потребни, потребни су роботи. Образованом личношћу веома је сложено управљати, наводити је на лажне циљеве. Био-објектом, у кога се човек претвара, накљуканим уместо знањем некаквим „компетенцијама“ – управљати и контролисати га, лако је . Образовање омета стварање био-објекта, следи – образовање треба демонтирати. При томе у глобалним размерама.

Питање: Ко ће успоставити контролу?

ОЛГА ЧЕТВЕРИКОВА: Човечанство ће бити раздељено на оне који контролишу и оне који су контролисани. Први ће чинити – узак слој. Други – основну масу становништва Земље. Сада се на Западу дешавају фундаменталне промене у схватању морала и етике. Уместо традиционалног, класичног појма хуманизма, који је Запад фактички заборавио, у сва документа уводи се појам „биоетика“, која се мења са развојем технологије. То јест, ера хуманизма се завршава. Човек – као савршена личност, за глобални свет, за политичаре више не постоји. Постоје само биолошки објекти и пастири тог стада.

Ови принципи и леже у основи пројекта „Глобално образовање“, који је позван да промени поглед на свет човечанства. И нас су практично већ увукли у ту глобализацију.

Питање: Коспирологија, светска завера „златне милијареде!“

ОЛГА ЧЕТВЕРИКОВА: Ако хоћеш нешто да дискредитујеш – доведи то до апсурда. Тако је и овде. Завера – то је тајна, конспирација. А овде је све отворено, сви документи су доступни. Њих једноставно треба сакупити и систематизовати. Многи научници, међу њима и они у Руској академији наука су то урадили. Но, РАН су уништили, као што су уништили средње школе и факултете.

Питање: У старом Риму, да и у Америци до Грађанског рата, робове су бирали по вештинама којима су већ овладали, по специјалностима. Сада предлажу одгајање робова са „компетенцијама“?

ОЛГА ЧЕТВЕРИКОВА: Наравно. Само тада је ропство било насилан акт, а данас је ропство постало добровољно. И најстрашније је – што је савремени роб срећан у свом ропству.

Питање: Како то?

ОЛГА ЧЕТВЕРИКОВА: Смисао конвергентних технологија је измена човекове свести; човек престаје себе да осећа као личност, и добровољно постаје део неуро-света. Тамо се осећа удобно: „Ја сам роб, и ја сам срећан у ропству.“

Питање: Звучи сурово!

ОЛГА ЧЕТВЕРИКОВА: Сурово је за људе који имају класично, свестрано образовање. Чак и у совјетским школама и на факултетима које критикујемо, човека су учили као Личност. Нису нам давали „компетенције“ већ знања. Учили су нас да мислимо, логички расуђујемо, вршимо истраживања. Зато смо ми за адепте „Глобалног образовања“ – непријатељи. Судећи по свему, ускоро ће нас прогласити за терористе. Но, за данашњу децу, ово је већ, на жалост, нормално.

Питање: Своју децу ће такође обогатити „вештинама“?

ОЛГА ЧЕТВЕРКОВА: Шта говорите! Форсајт-образовање је предвиђено као систем на два нивоа. Остаје такозвано људско – традиционално, класично образовање за децу „елите“, безумно скупо. И друго – јевтино – за све остале. Паралелно са овим врши се замена појмова. На пример, јевтино образовање или друштвено назива се „иновационим“. А шта је то иновација? То је пре свега обнављање. Не циљ, већ инструмент, механизам за достизање циљева. Сам циљ није прописан, прописани су само инструменти. Иновација постаје циљ а не средство.

Питање: Људи који намећу овај ужас, не само највишем руководству земље, већ и нашој деци, непријатељи су, агенти?

ОЛГА ЧЕТВЕРИКОВА: Они су „туђинци“. Себе сматрају делом западног света, његовог система вредности, његове „елите“. Све совјетско, руско, сва руска култура – дубоко им је страна, зато са радошћу ломе све што им дође у руке. Заправо, они су само „капои“, колаборационисти, који ће бити отписани при најмањем неуспеху.

Питање: Шта да радимо?

ОЛГА ЧЕТВЕРИКОВА: Целокупну данашњу социјалну политику одређују они који владају нашом имовином, то јест, крупни међународни олигархат и његови руски штићеници. Неопходно је, не на речима, већ у стварности, удаљити их од доношења стратешких одлука о питањима о којима треба да одлучује суверена држава у свом интересу. Док то не буде учињено, све изјаве о нашем суверенитету, о нашим националним интересима само су празне речи.

На Истоку говоре: „Ако хоћеш да победиш непријатеља – васпитај његову децу.“ Они појели готово све у земљи, на реду су наша деца…

27. јануар 2016.

Разговор водио: Александар Чујков
(„Аргументы недели“ №3 2016 )
Превео: Александар Мирковић

Извор: СРОДСТВО ПО ИЗБОРУ

Преузето са сајта: http://srbinaokup.info/?p=119467

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *