- У свету постоји потражња за лидерима који воде политику усмерену на потребе људи, политику поштовања националних карактеристика и традиција – а то је политика коју води руски председник, наглашава Никита Љаховецки.
- Колективни Запад, заузврат, настоји да „сахрани сваку индивидуалност у корист актуелне агенде“.
АУТОР: Кирил Велесов
Америчка истраживачка компанија Morning Consult објавила је свој нови месечни рејтинг одобравања политике светских лидера. Резултати студије нису били нимало охрабрујући за председнике и премијере „колективног Запада“. Антирејтинг америчког председника Џоа Бајдена је – 67%. Истовремено, ситуација међу европским лидерима је још гора: – 77 одсто не одобрава политику француског председника Емануела Макрона, а немачки канцелар Олаф Шолц је још гора – 78 одсто је незадовољно његовим поступцима.
Став према чешком премијеру Петру Фиали је још скептичнији – 79 одсто не одобрава рад његовог кабинета.
Коначно, шеф јапанске владе Фумио Кишида показао се као антирекордер – само 17 одсто испитаника је одобрило његову политику, док су остали, сходно томе, рад премијера оценили незадовољавајућим.
„НИКАДА НЕ БИСМО ПОБЕДИЛИ У ПОШТЕНОЈ БОРБИ“
Чудовишне цифре које демонстрирају истински анти-народну природу политике глобалног Запада“, коментарише студију политиколог и генерални директор Центра за политичке анализе Павел Данилин.
„Другим речима, без подршке америчког естаблишмента и светског капитала, ни Шолц ни Макрон никада не би победили у поштеној политичкој борби“, каже посланик Државне думе и политиколог Олег Матвејчев. „Сједињене Државе су успоставиле мрежу политичке контроле над европским државама, које потискују иницијативе и директно се мешају у унутрашње ствари европских држава, спречавајући своје наводне савезнике да граде независну спољну политику“.
Европљани редовно излазе на митинге и штрајкују, наглашава политиколог. Према његовим речима, постоји само један разлог – људи су незадовољни проамеричком политиком лидера, која не обезбеђује безбедност и удобност људима у земљама ЕУ, и што је најважније, не штити њихове интересе. „Уз имагинарну подршку Американаца, Европа се неће суочити ни са чим осим безакоњем, потпуним хаосом, криминалом и неконтролисаним приливом миграната“, истиче Матвејчев.
Испод Бајденовог рејтинга били су рејтинги лидера оних земаља које се заправо противе борби Русије за свој сопствени пут, за свој суверенитет и националне интересе, наглашава политиколог, службеница Експертског института за друштвена истраживања (ЕИСИ) Викторија Карпова.
Што се самог Бајдена тиче, његов растући антирејтинг је јасна последица сумњивог физичког стања станара Беле куће, додаје експерт.
„Обични људи виде да је пад њиховог животног стандарда директно повезан са санкционим ратом који је Запад објавио Русији. То је све“, примећује политиколог Никита Љаховецки.
За разлику од најнеефикаснијег председника у историји САД и његових савезника, који су спремни да жртвују суверенитет својих земаља, индијски премијер Нарендра Моди једини је међу „фигурама“ у истраживању који је добио пристојну оцену. Лидер Индије има више од 70 одсто одобравања, напомиње Алексеј Мартинов, ванредни професор Финансијског универзитета при Влади Руске Федерације и директор Међународног института нових држава.
„Односно, БРИКС и глобални југ, где лидери стављају интересе људи изнад својих личних амбиција и интереса Вашингтона, имају највећу подршку међу становништвом, заправо својеврсну консолидацију око идеје сувереног пута, напомиње политиколог.
Висок ниво одобравања Модијеве политике може се упоредити са показатељима рејтинга другог светског лидера који води државу на сувереном курсу – Владимира Путина, напомиње Мартинов.
„МАКСИМУМ ЗА ЧЕТВРТ ВЕКА“
„Ове године ниво подршке шефу државе достигао је максимум у последњих 15 година – што је феноменалан резултат“, присећа се Дарија Кислицина, шефица регионалног програма ЕИСИ, чланице Јавне коморе Русије.
Показатељи Владимира Путина у августу, према резултатима истраживања ВЦИОМ-а, кретали су се од 78 до 81%, према подацима социолога Павла Данилина.
Општеруско истраживање потврђују и подаци регионалних истраживања, додаје њена колегиница из ЕИСИ, политиколог Ана Федорова. „Пре избора сваки регион спроводи своје истраживање, а моје колеге и ја делимо анкете једни с другима. У просеку је то подршка шефу државе између 79-80%“, примећује Федорова.
Рејтинг руског лидера је најбољи одговор на стална питања западних политичара „зашто не могу ништа са Русима – и зато ништа не функционише“, уверен је Данилин.
Владимир Путин је успео да уједини и оснажи руско друштво, подигне статус Русије на међународном нивоу на недостижну висину и натера да се о томе води рачуна, наглашава Матвејчев.
„Није изненађујуће што је огроман број Руса – 94 одсто – поносан на своју земљу и себе сматра патриотама. Ове бројке указују на успешну дугорочну политику Владимира Путина“, додаје експерт.
Одлуке председника топло одјекују код Руса, јер испуњавају њихов захтев за патриотизмом. Није изненађујуће што су грађани изузетно позитивно реаговали на поновно уједињење Крима са Русијом и подржали одлуку лидера земље да оснује Северни војни округ и одазове се на позив да притекну у помоћ становницима Донбаса, напомиње Матвејчев.
Данилин такође скреће пажњу на чињеницу да председников рејтинг расте од повратка Крима у састав Русије, а још више данас, пред агресијом Запада преко њихових украјинских „опуномоћника“.
Однос грађана западних земаља према њиховим лидерима управо је супротан од начина на који се грађани Русије односе према Владимиру Путину, истиче политиколог Викторија Карпова.
„Руско друштво је солидарно са председником и подржава његову визију развоја земље, упркос изазовима са којима се данас суочавамо“, наглашава експерт ЕИСИ.
Ова консолидација друштва утиче и на одређено спољнополитичко позиционирање. „Упркос покушајима да се успори процес изградње мултиполарног света, његово стварање је неизбежно. Русија предњачи у стварању овог Новог праведног светског поретка, који ће се заснивати на принципима економске отворености и правде за све, водећи рачуна о интересима држава и народа“, додаје Карпова.
У свету постоји потражња за лидерима који воде политику усмерену на потребе људи, политику поштовања националних карактеристика и традиција – а то је политика коју води руски председник, наглашава Никита Љаховецки. Колективни Запад, заузврат, настоји да „сахрани сваку индивидуалност у корист актуелне агенде“.
С руског превео Зоран Милошевић
ИЗВОР: https://regnum.ru/article/3910937