ФОТО: Преображењска црква
- У Белорусији, земљи на „раскрсници“ култура и конфесија има мноштво занимљивих древних православних цркава и манастира, а сачувани су и храмови старовераца …
Због преплитања религија и архитектонских стилова, храмовна архитектура Белорусије је оригинална и необична, а многе верске грађевине су апсолутно јединствене. Међу њима има и цркава које су представљене на прелиминарној листи УНЕСК-а као светска културна баштина, на пример:
- Преображењска и саборна црква Свете Софије у Полоцку;
- Црква Бориса и Глеба у Гродну;
- Женски манастир Светог Николе у Магиљову;
- Верски објекти одбрамбеног типа: црква Светог Јована Крститеља у селу Камаи, Поставски округ, тврђава-црква Рођења Пресвете Богородице у селу Мурованка, Шћучински округ, црква посвећена светом Михаилу у селу Синковичи, Зелвенски округ);
- Дрвене цркве-брвнаре.
Поклоници из различитих земаља света, као и бројни туристи заинтересовани за историју и архитектуру долазе да виде величанствене храмове и древна светилишта Белорусије, да посете верске празнике и духовне фестивале.
У граду Гродно се налази једини музеј историје религије у Белорусији, смештен у згради некадашње палате из 18-19 века – споменику барокне и класицистичке архитектуре. Његова богата изложба посвећена је архаичним веровањима, хришћанским конфесијама, исламу и јудаизму …
Православне светиње Белорусије
Путујући по Белорусији, дефинитивно ћете видети величанствене православне цркве и манастире са дугом историјом.
У древном граду Полоцку, 1120-их година, налази се света Ефросинија, заштитница Белорусије, основала је Спасо-Ефросинин манастир. У Белорусији се налази и једна од најстаријих цркава – Преображењска црква, чији су зидови украшени јединственим фрескама осликаним у 12. веку.
Икона свете Ефросиније, заштитнице Белорусије
Сваке године хиљаде поклоника окупе се у Полоцку 5. јуна, на дан помена свете Евфросиније. Њене мошти се чувају у Преображенској цркви, а такође се чува и реконструисан крст свете Ефросиније.
Још један архитектонски драгуљ Полоцка је саборна црква Свете Софије, подигнута средином 11. века, после истоимених храмова у Кијеву и Новгороду.
Најстарији храм у Белорусији у коме се служи јесте јединствена црква Светог Бориса и Глеба (Коложскаја), изграђена у 12. веку, на стрмој обали реке Неман у Гродну.
Такође међу познатим православним црквама у Белорусији су:
- Саборна црква посвећена Светом Духу, затим иста таква црква посвећена светим апостолима Петру и Павлу и црква Покрова Пресвете Богородице у Минску;
- Саборна Успењска црква и Црква Васкрсења у Витебску;
- Црква Бориса и Глеба и Саборни храм Светог Крста у Магиљеву;
- Саборна црква посвећена светом Симеону и Црква братства Светог Николе у Бресту;
- Саборна црква посвећена светим апостолима Петру и Павлу у Гомељу;
- Васкресењска Саборна црква у Борисову …
Минском доминира спомен црква подигнута у част Свих Светих и у знак сећања на невино пострадале у нашој Отаџбини, а која је саграђена 2006-2008. године.
Други, после Полоцка, древни верски и духовни центар Белорусије је полески град Туров, где се може видети дрвена црква Свих светих, али и култни камени крстови, затим фрагменти цркве из 12. века, на чијем месту се налази споменик у византијском стилу „Скрипта“.
Јединствене цркве брвнаре 16-17 века, са посебном архитектуром и необичним крстовима преживеле су у Белоруском Полесју – ниједна од њих није слична. На пример, црква у селу Здитово, округ Жабинка (саграђена је почетком 16. века), затим црква у Доброславки, округ Пинск (најужа од белоруских цркава: ширина 5-7 метара) …
Познати белоруски манастири су такође мета поклоника и туриста:
- Успенски Манастир у Жировичима – највећи је православни манастир у земљи, у коме се чува једна од главних хришћанских светиња Белорусије – чудотворна икона Богородице Жировичке;
- Спасењско-Евфросинијевски манастир у Полоцку;
- Манастир Светог Николе у Магиљову;
- Успенски пустињски манастир испод Мстиславља;
- манастир посвећен Рођењу Богородице у Гродну;
- Богојављенски Манастир Кучеин у Орши;
- Мушки Елисејевски манастир (Новогрудски округ);
- Манастир посвећен Светом Духу у Витебску;
- Јуровичски Богородични манастир (Калинковичски округ);
- Преображењски манастир (Брестка област) …
У многим градовима Белорусије изграђени су и споменици посвећени светитељима и угледним духовницима, на пример:
- Светој пречасној Ефросинији у Полоцку;
- Монаху Јелисеју Лавришевском у Новогрудку;
- Светој праведној Софији Слуцкој у Слуцку и Минску;
- Светом Атанасију Брестовском;
- Благоверном Петру и Февронији Муромским у селу Сарја, Верхнедвински округ;
- Монаху Сергију Радоњежском у Минску;
- Патријарху московском и све Русије Алексију II у Минску и Витебску.
Споменик архитекти Јовану, оснивачу полотцке архитектонске школе, који је у 12. веку саградио Преображењску цркву, по налогу преподобне Ефросиније, такође је постао знаменитост Полоцка.
Превео са руског Зоран Милошевић
ИЗВОР: https://www.belarus.by/ru/travel/religious-tourism-in-belarus
В деревне Требушки стоит полуразрушенны Храм Николая Угодника построенный командующим Сербскими войсками во время войны с Турками Михаилом Григорьевичем Черняевым забытый и в Беларуси, России и Сербии. А он боролся как и Апис за воссоединение славян.