УСЛОВИ ЗА ЗЕМЉЕ ПОЗВАНЕ У ТАЈ АМЕРИЧКИ КЛУБ БИЋЕ ТЕШКИ И УГЛАВНОМ – ПОЛИТИЧКИ И КУЛТУРНИ
* Јенс Столтенберг је – представљајући нови стратешки концепт свог војно–политичког блока – говорио о њених пет програмских ставки међу којима је самоједна „класична” – јачање војне моћи. Остале су: заштита (западних) вредности, изградња глобалне перспективе, институционална кохезија САД и Европе… И још – дивно! – „Јачање западних демократских друштава“
* Другим речима, НАТО нуди своје услуге да силом обезбеди идеолошко јединство Алијансе демократија. Да би то обезбедио, блок ће, међутим, морати да надмаши по снази и надлежностима све структуре моћи које су икада постојале са идеолошким функцијама. И инквизицију и КГБ СССР!
* Није случајно ни што је један од главних позива нове администрације Беле куће Американцима и свим западњацима да теже „јединству“. Овде се не ради о помирењу људи различитих политичких уверења, већ о јединству. Тражи се да ултралиберална парадигма буде прихваћена без остатка, а они који се не слажу биће – маргинализовани
* Али, како се такмичити са Русијом, Кином и другим центрима моћи (ако се покажу), како око себе стварати блокове и економске асоцијације, одржавати свој позитиван и победнички имиџ, имајући иза леђа трамписте и европске десничаре који су им се придружили, укључујући и „Путинове пријатеље“?! Уосталом, трамписти су недавно оборили гувернера Вирџиније, демократу, а излазе на протесте и генерално се „залажу за другу Америку“
__________________________________________________________
Аутор: Дмитриј ДРОБЊИЦКИ
ПРВА фаза стварања Алијансе демократија, с обзиром на тренутни ниво управљања у Вашингтону, вероватно ће бити донекле збрчкана. Поготово што ће Самит демократија, који је сазвала Бела кућа, имати виртуелну форму.
Ипак не треба потцењивати идеју либералног вашингтонског естаблишмента.
Први догађај биће постављање `конструкције . Потом ће, како је већ најављено, током године селектоване земље морати да испуне одређени сет услова да би остале међу изабранима.
Готово је сигурно ће до краја 2022. године у редовима „демократија“ остати приметно мање од стотину земаља. У супротном, та алијанса ће бити превише лабава и самим тим нестабилна.
Сасвим је могуће да ће њено формирање трајати више од годину дана. Али, Запад нема на располагању довољно времена, јер су, како се показало, ресурси доларске економије ограничени.
На овај или онај начин, услови за одабране кандидате биће тешки, а главни ће бити политичке и културне природе. Зато сви програмски написи у западној штампи (под насловом „Ка самиту демократија“) садрже тезу да је „у савременом свету демократија на удару и спољашњих и унутрашњих сила“.
Односно, наглашава се да се бори и са спољним непријатељима („аутократијама“) и са унутрашњим – свим оним политичарима и грађанима „слободног света“ који не желе да се повинују вољи глобалног руководства, не деле њене „вредности“ и супротстављају се њеним социо-културним ставовима…
Чак се и НАТО укључио у процес „присиљавања на добро“.
Генерални секретар Столтенберг је на недавном министарском самиту Северноатлантске алијансе говорио о главним одредбама новог стратешког концепта тог војно-политичког блока. И, од пет програмских ставки те стратегије само је једна „класична” – јачање војне моћи. Остале су: заштита (западних) вредности, изградња глобалне перспективе, институционална кохезија САД и Европе…
И још – дивно! – „Јачање западних демократских друштава“.
Другим речима, НАТО нуди своје услуге да силом обезбеди идеолошко јединство Алијансе демократија.
Да би то обезбедио, блок ће, међутим, морати да надмаши по моћи и надлежностима све корпорације моћи која је икада постојала са идеолошким функцијама.
И инквизицију и КГБ СССР!
Није толико важно да ли ће вашингтонске и бриселске бирократе то моћи да изнесу. Важно је да је такав циљ постављен.
А то, дефинитивно, није ни аматерски наступ, ни импровизација.
Та иницијатива само на први поглед изгледа смешно.
Либерална коалиција, која је дошла на власт у Вашингтону, поставила је себи задатак да победи у надметању са аутократијама.
С обзиром на све мање ресурсе које контролише финансијска и корпоративна елита, овај задатак постаје нетривијалан и захтева одређени напор. Зато ће киксеви политичког механизма унутар наводног савеза демократија бити неприхватљиви.
Представници западног политичког мејнстрима, не престајући да критикују Москву и Пекинг, неуморно тврде да „демократију“ ништа мање не угрожавају унутрашњи непријатељи.
Није случајно ни што је један од главних позива нове администрације Беле куће Американцима и свим западњацима да теже „јединству“. Овде се не ради о помирењу људи различитих политичких уверења, већ о јединству.
Тражи се да ултралиберална парадигма буде прихваћена без остатка, а да они који се не слажу буду – маргинализовани.
Најновија идеологија западног естаблишмента већ приступа решавању проблема.
Али, како се такмичити са Русијом, Кином и другим центрима моћи (ако се покажу), како око себе стварати блокове и економске асоцијације, одржавати свој позитиван и победнички имиџ, имајући иза леђа трамписте и европске десничаре који су им се придружили, укључујући и „Путинове пријатеље“?!
Проблем нису само у активни противници „Бајденовог режима” (како га све чешће назива десничарска америчка штампа), већ они који су упали у Конгрес САД јануара 2021. и спремни су да опет гласају за Трампа 2024. године. Трамписти су недавно оборили гувернера Вирџиније, демократу, а излазе на протесте и генерално се „залажу за другу Америку“.
Ништа мање мучни за Бајденов тим нису ни пасивно-агресивни Американци, Европљани, Јапанци, Корејци, Аустралијанци и други представници такозване златне милијарде, који се неће уклопити у ново друштво Алијансе демократија.
Ово значи да нису (за разлику од, рецимо, часописа Time) спремни да признају Black Lives Matter за „највећи друштвени покрет нашег времена“, а још тихо, у кругу породице и пријатеља, осуђују левичарске погроме у западним градовима, мрште се када виде полицајце на једном колену, противе се (чисто родитељски) допуштању трансродних особа у тоалете и тушеве за девојчице у школама и не желе да им деца уче такозвану «критичку расну теорију».
Још се подсмевају теорији антропогених климатских промена… Напросто зато што су им добро предавали физику у школи пре 20-30 година.
Али, главна ствар је у томе што нису спремни да промене свој начин живота. Они желе да остану фармери, инжењери, радници, возачи, војници, полицајци, ватрогасци, предузетници средњег нивоа и други представници „старе привреде».
ИЗВОР: http://fakti.org/quo-vadis-orbi/bajden-vaznu-ulogu-u-formiranjus-voje-alijanse-demokratija-poverio-nato-paktu