• Руска армија има борбено искуство какво нема ниједна армија на свету, па ни израелска. То је борбено искуство у ратовима 21. века, а ратови 21. века су потпуно другачији од оних у 20. веку, каже руски експерт Олег Глазунов, коментаришући вест да је амерички часопис „US News and World Report“ прогласио руску војску најјачом армијом на свету.

АУТОР: Оливера Икодиновић

Глазунов додаје да ратови 21. века предвиђају сасвим другачију тактику и стратегију од оних какви су се некад водили.

„После рата у Украјини у потпуности ће се променити повеље оружаних снага, све ће се променити – и дејства одреда у борби. Односно, све ће бити потпуно измењено у складу са новим стандардима 21. века. А Русија све то већ има. Има борбено искуство и већ су направљени неки помаци, док Сједињене Државе немају ништа од тога“, оцењује Глазунов, експерт Удружења војних политиколга и ванредни професор Катедре за политикологију и социологију руског универзитета „Плеханов“.
На ранг-листи најјачих армија на свету, коју је објавио „US News and World Report“, друго место по војној моћи заузима америчка војска, треће израелска, док је украјинска војска заузела осму позицију.
Оцена војске, осим борбеног потенцијала (количина наоружања, број војника итд), узима у обзир борбено искуство, учешће у разним ратовима и оружаним сукобима. Због тога се руска војска први пут нашла на водећем месту, иако је раније увек била на другом или трећем месту после САД и Кине, док се Израел налази испред чак и нуклеарне Кине, због вођења ратова против Либана, Појаса Газе и Ирана.
У десет најјачих армија на свету ушле су још Кина, Јужна Кореја, Иран, Велика Британија, Немачка и Турска, док се војска Србије налази на 18. месту.
Аутори листе наводе да је моћ армија разних земаља широм света процењена на основу анкете у којој су учествовали како представници елита и пословних кругова, тако и обични грађани.
Глазунов напомиње да би он на друго место ове листе ставио украјинску армију а не САД јер, како објашњава, Украјинци имају борбено искуство против најјаче војске на свету – руске.
„Штавише, смешно је то што Украјинце обучавају Британци, који нису ратовали више од 30-40 година, још од Фокландских острва, па се намеће питање – чему их они могу научити?! Чак се и Украјинци смеју томе да од оног што их Британци уче нема никакве користи на фронту. Дакле, ми смо први управо зато што имамо борбено искуство у ратовима 21. века. Израел не може бити трећи, док би САД требало да буду испод – на четвртом-петом месту. Израел не може бити на трећем месту из једног простог разлога – он се бори са слабијим непријатељем, јер Палестинци немају авијацију, немају моћну артиљерију, а чак и ракете које користе су старе, они још користе ‘каћуше’“, наводи експерт.

Американци по први пут нису потценили Русе

Глазунов напомиње да је израелска војска једна од најјачих у региону, али на светској ранг-листи могла би да заузме место после Украјине, док би америчка армија могла да буде на високом четвртом месту, зато што су „на техничком плану супериорнији од свих других војски“. Имају најновије оружје, подморнице, авијацију и, уопште, све родове војске, објашњава експерт.
Глазунов констатује да у овој рејтинг-листи најјачих армија Американци по први пут нису погрешили јер су руске Оружане снаге ставили на прво место.
„А иначе нас увек потцењују“, додао је он.
На питање како објашњава то што је америчка војска заузела друго место ранг-листе најјачих армија у свету иако има огроман војни буџет, који се не може поредити ни са једним другим војним буџетом на свету, Глазунов каже да је то зато јер Американци не троше рационално новац.
„Они заостају за нама јер не троше новац тамо где треба. Погледајте само системе противваздушне одбране које имају, као на пример ‘патриоте’. То је објекатни систем. Шта значи објектни? Штити само објекте, док руски систем С-400 штити читава подручја. Дакле, шта је боље – наш С-400, који је у стању да заштити подручја или њихов ‘патриот’, који штити од пројектила и авиона само један објекат. Исто важи и за остало оружје. Ми једини имамо систем ‘солнцепек’, који сада користимо у Украјини. Имамо ‘армату’ у нашем арсеналу, као и нови тенк Т-90М ‘прорив’, који се генерално сматра најбољим тенком на свету. Односно, ми смо бољи по научно-технолошком напретку, а наши научници су војно супериорнији од америчких. У одређеним врстама наоружања смо испред“, каже Глазунов.
Пентагон троши више пара него неколико највећих армија заједно. Према неким изворима више него седам, а према неким више него девет највећих армија заједно.
Амерички војни буџет у 2024. години је рекордних 886,3 милијарде долара, док се руски процењује на око 121 милијарду долара, напомиње Глазунов.
Он подсећа да Русија на војне расходе издваја мање и од Кине, која на одбрану троши око 231 милијарду долара.
Говорећи о перспективама и изазовима руске војске у наредним годинама Глазунов каже да је један од приоритета „пренаоружавање“, затим развијање модерније регулативе за борбена дејства и стратегију и, треће, испуњавање задатака са којима се Русија суочава у Украјини.
Глазунов оцењује да су мировни преговори са Кијевом немогући, све док је на власти Владимир Зеленски, кога назива „председником рата“ и прогнозира да ће се сукоб у Украјини наставити.
„Уосталом, рат oзначaва научно-технолошки напредак. Створиће се нове врсте оружја, још софистицираније. То јест, сада се стварају нове врсте оружја, какве свет до сада није видео. Ратови. 21. века ће бити другачији и све ће бити другачије, аћи ће и губици бити масовнији“, закључио је експерт.

ИЗВОР: Спутњик

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *