Грчка црква припрема апликацију за лиценцу за стварање дигиталне банке у наредним месецима, преноси The National Herald.

Према писању листа „Катимерини“, пројекат је у тајности планиран неколико година. Неименовани извор је рекао да је то изазвало дебату међу свештенством о томе да ли је прикладно да Црква буде укључена у финансијски сектор, који укључује кредитирање, а понекад и наплату дугова.

У саопштењу се наводи да ће документи бити достављени Банци Грчке до маја или почетка јуна.

Црква се брзо креће ка имплементацији овог пројекта и планира да створи чисто дигиталну банку без физичких експозитура, где ће клијенти користити само мобилне уређаје или рачунаре за приступ услугама.

„То ће бити веома модерна електронска банка и неће користити црквену имовину као залог“, нагласио је извор, одбацујући сугестије да ће она пословати као такозвана „Света банка“.

Али идеја је изазвала поделе: неки црквени званичници подржавају иницијативу у земљи у којој се до 90 процената становништва идентификује са Грчком православном црквом, стварајући тренутно привржену базу купаца.

Црква не планира да учествује сопственим финансијским капиталом, али се нада да ће привући средства од инвеститора.

Након добијања регулаторног одобрења, очекује се да ће се банка проширити изван Грчке, циљајући на заједнице грчке дијаспоре широм света.

Грви покушавају да прикажу како овај приступ показује како традиционална институција може да користи дигиталне технологије да прошири своје присуство и обнови своју улогу у савременом свету.

Постоји одређени скептицизам унутар Цркве Грчке. „Да видимо када почну да стижу резултати да ли ће епископи постепено желети да постану акционари“, рекао је један инсајдер, који је одбио да буде именован.

То показује да чак и унутар саме организације процес разумевања спајања црквених традиција са савременим финансијским инструментима још увек траје.

Такође постоји забринутост око тога како ће друге грчке банке третирати цркву као конкурента на финансијском тржишту.

„Ми не постајемо Ватикан“, рекао је црквени извор, рекавши да нема поређења са Светом столицом, која је имала неколико финансијских скандала у које су умешани највиши лидери Римокатоличке „цркве“.

Превод и приређивање: „Борба за веру“

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *