- Борба око рудника у Јадру не тиче се само литијума, већ је и питање ко ће дефинисати будућност Србије, пише „Политико“
Немачка у литијуму из Србије види спас за своју ауто-индустрију, али спор око рудника у Јадру ризикује да угрози пут Београда у ЕУ, наводи „Политико“.
Процењује се да код Јадра има довољно литијума за милион електричних аутомобила, или четвртину потреба ЕУ, што ово налазиште чини кључним за зелене амбиције Брисела, наводи про-атлантистичко гласило у тексту под насловом „Да ли се Србија претвара у рударску колонију ЕУ“.
„Борба око рудника у Јадру не тиче се само литијума, већ је и питање ко ће дефинисати будућност Србије“, каже „Политико“.
Хилдегард Бентеле, посланица немачке Хришћанско-демократске уније (ЦДУ) у Европском парламенту и председавајући одбора који саветује Европску комисију о ЦРМА пројектима, сматра да је Јадар „кључан за Србију, за ЕУ и за целу аутомобилску индустрију“.
Немачки ауто-произвођачи боре се да изађу на крај са електричним аутомобилима из Кине и кризом енергената, као и са синдикатима код куће.
„Политико“ наводи да је предлог Рио Тинта да копа у Јадру наишао на еколошке протесте који прете да „укаљају аспирације“ Србије да се придружи ЕУ и „отрују“ односе са Бриселом. Додаје да подршка уласку у ЕУ, која износи око 40 одсто, опада због Јадра.
Бојана Новаковић из огранизације „Марш са Дрине“ тврди да је било каква подршка руднику у Јадру „политичко самоубиство“ и да никада није видела такво противљење неком пројекту.
Небојша Петковић из организације „Не дамо Јадар“ каже да ЕУ није заинтересована за чланство Србије, већ само за сопствени профит, а рудник описује као покушај да се Србија уништи.
„Они хоће да искористе наше сировине а од нас направе депонију Европе“, изјавио је он.
Чад Блуит, директор Рио Тинта за Јадар, каже да та компанија „снажно демантује неосноване тврдње да би Пројект Јадар могао да има негативан утицај на пољопривреду и квалитет воде“.
У међувремену је документарни филм једног института повезаног са Рио Тинтом представио отпор Срба копању литијума као производ незнања и „руских дезинформација“. Документарац је направио Питер Том Џоунс, директор Института за одрживе метале и минерале на универзитету КУ Леувен у Белгији.
Комесар ЕУ за индустрију Стефан Сежурне прошлог месеца није уврстио Јадар у списак 47 пројеката од критичног значаја (ЦРМА), али то је из Брисела објашњено чињеницом да се тај списак односио на налазишта унутар блока. Сежурне је најавио додатне пројекте изван граница ЕУ „у наредним недељама“.
ИЗВОР: РТ Балкан