Тужилаштво прелиминарно тврди да смрт није била насилна, али српска удружења траже одговор зашто је жена нађена без одеће
АУТОР: Младен Кременовић
Бањалука – Смрт Јеле Пејић (76) из повратничког села Пањик, у федералној општини Лукавац, изазвала је низ сумњи и отворила бројна питања о безбедности српских повратника у местима уз међуентитетску линију, посебно на планини Озрен, подручју познатом по ранијим инцидентима.
Регионални медији пренели су у недељу изјаве локалних представника који су известили да је српска старица убијена. Претходно су и федерални медији известили да је реч о бруталном убиству, након што је локални лекар констатовао смрт с бројним повредама.
Због напетих етничких односа унутар БиХ, несрећа се одмах преселила на терен политике, па су уследиле бројне осуде највиших званичника Републике Српске и позиви да се истражи овај случај, који је један у низу напада на српске повратнике, имовину или гробља у Федерацији БиХ. Захтевима су се придружили и поједини бошњачки представници из Сарајева.
У вези с и даље мистериозном смрћу најпре је поступајући тужилац Кенан Балић потврдио да су на телу жене уочене повреде, нагласивши да је део увиђаја окончан у суботу, а да наставак следи, пренео је портал „Кликс”. Међутим, већ у недељу увече из Тужилаштва Тузланског кантона саопштили су прелиминарне резултате обдукције који су показали да наводно није реч о убиству и да „смрт Јелене Пејић није наступила као последица примене силе неке друге особе”. Како се наводи у налазу, тело Пејићеве, која је тешки срчани болесник, пронађено је у њеној породичној кући на Озрену. Из налаза произлази да јој је позлило, због чега је пала па је смрт наводно последица повреде коју је након пада задобила у пределу врата, пренели су федерални медији.
Пријаву о проналаску беживотног тела старице која је живела сама полиција је добила у петак око 17.20 сати, након чега је патрола упућена на терен. Несрећну старицу пронашао је њен унук.
Прелиминарне резултате обдукције у сумњу доводе запажања породице. Наиме, Бранислав Михајловић, зет страдале Јеле Пејић, испричао је новинарима како је његов син нашао тело баке на дрвима у дворишту.
„Дотрчао је и рекао ми, сав узнемирен, да је нашао баку и да је мртва. Она није била баш најбољег здравља и разумем да је могло да се деси да умре природном смрћу, али кад ми је рекао да је без одеће, онда сам се изгубио”, рекао је Михајловић.
Старица је живела у засеоку Ровине у повратничком селу Пањик, у федералној општини Лукавац, на ентитетској граници између Републике Српске и Федерације БиХ. Одбор за заштиту права Срба у Федерацији БиХ тражи од тужилаштва појашњење како је старица на Озрену умрла природном смрћу, а пронађена је без одеће. Додатну нервозу уноси то што неки од случајева још нису решени. Подсећа се да се троје Срба повратника с овог подручја воде као нестали, а да је једна особа раније подлегла повредама задобијеним од премлаћивања. Кантонални суд у Тузли донео је у јануару ове године првостепену осуђујућу пресуду од 20 година затвора против Самела Ћатића, који је 30. јула 2023. у Тумарама убио деведесетогодишњу српску повратницу Јованку Ђурић.
„Таква убиства у повратничким насељима имају додатну тежину јер уплаше људе, морамо бити свесни да је подршка њима потребна”, навео је градоначелник Лукавца Един Делић.
ИЗВОР: Политика