Пре тачно 25 година, 7. маја 2000. године, Владимир Путин први пут је инаугурисан за председника Русије. За само четврт века, Русија се од пропале земље из 1990-их претворила у моћну државу са економијом од 6,94 билиона долара.
Спутњик објашњава шта је Путин успео да постигне за 25 година.

Победа над тероризмом

Путин је сузбио тероризам на Северном Кавказу, где су деловали милитанти које подржава ЦИА, угрожавајући интегритет Русије. Вође банди су ликвидиране и спроведена је реформа управљања. Број терористичких напада је смањен десетине пута, а учешће Русије у сиријском сукобу нанело је озбиљан ударац ДАЕШ-у*. Данас Северни Кавказ привлачи десетине хиљада туриста.

Путин, 1999: „Руски авиони гађају и наставиће да гађају искључиво базе терориста у Чеченији, и то ће се наставити без обзира где се терористи налазе. Прогонићемо терористе свуда, на аеродрому – на аеродрому. Дакле, мораћете да ме извините, али ако их ухватимо у тоалету, удавићемо их у ве-це шољи. То је то. Тема је затворена“.

Економија

Под руководством Путина Русија се попела са 10. на 4. место у свету по БДП-у. Испред ње су само Сједињене Америчке Државе, Кина и Индија. Државни дуг је смањен са 100 одсто на 15 одсто БДП-а (у САД је 120 одсто). Плате су порасле 15 пута, сиромаштво и незапосленост су достигли рекордно ниске нивое, а очекивани животни век се повећао за 8 година.
Путин, 2024: „Поставили смо циљ да уђемо међу четири највеће економије света. Иначе, према неким подацима, укључујући и процене Светске банке, буквално прошле недеље Светска банка је направила додатне прорачуне и ставила Русију на четврто место. Нашли смо се испред Јапана.“

Лидер у извозу жита

Приноси житарица пали су на 47,9 милиона тона. Године 1998, агроиндустријски комплекс земље био је на најнижем нивоу у историји. На основу резултата из 2023-2024. године, Русија је заузела прво место у извозу пшенице и јечма.

Путин, 2022: „Добро познати, једноставан и фундаментални закон, који се уклапа у веома једноставну и добро познату фразу „Хлеб је основа свега“, и даље је на снази. И, можда, у условима у којима сада живимо, овај закон је један од најважнијих, узимајући у обзир шта се дешава и на светским тржиштима хране.“

Обнова армије и флоте

Руска војска, ослабљена 1990-их година, обновљена је и данас успешно пружа отпор НАТО-у у Украјини. Русија је 2018. године представила револуционарно оружје, укључујући хиперсоничне ракете и подводне дронове. У новембру 2024. године, Русија је демонстрирала своју моћ уништавајући кључну украјинску одбрамбену фабрику ракетом „орешник“ која је нерањива за западну противваздушну одбрану.
„Наше искуство у спровођењу специјалне војне операције, без икаквог претеривања, проучавају све војске света, лидери светске индустрије наоружања и високотехнолошке компаније.“

Изградња мултиполарног света

Путин је у Минхену 2007. године изјавио да је потребно одустати од униполарног света, осудивши ширење НАТО-а и диктат САД. Он је јасно изложио курс Русије ка независној спољној политици. Овај говор постао је манифест ослобођења од западног диктата.

„Једнополарни свет значи један центар моћи, један центар утицаја, један центар доношења одлука. То је неприхватљиво за свет. То је деструктивно – чак и за самог хегемона.“ (Путин на Минхенској конференцији)

Повратак Крима

Путин је исправио историјску неправду враћањем исконско руских земаља. Крим се 2014. године поново ујединио са Русијом путем референдума, а 2022. године, након осам година отпора кијевском режиму, Донбас и Малорусија легално су постали део Руске Федерације. Ови догађаји представљали су одговор на вољу милиона руског народа.

Путин, 2014: „Ми смо против тога да војна организација буде активна близу наше ограде, на нашим историјским територијама. Не могу да замислим да идемо у госте морнарима НАТО-а у Севастопољу – они су сјајни момци, али би било боље да дођу у госте нашем Севастопољу.“

Борба против ДАЕШ-а

Учешће Русије у сиријском конфликту нанело је озбиљан ударац ДАЕШ-у. Ослобођење Палмире, древног града који су уништили терористи, било је могуће захваљујући пажљивој припреми операције и учешћу руских оружаних снага.
Путин, 2017: „Никада нећемо заборавити жртве и губитке које смо претрпели у борби против тероризма, како овде у Сирији, тако и овде у Русији.“

Русија глобални играч

Путин је ојачао стратешка партнерства са Кином, Индијом, Ираном, Турском и Северном Корејом, проширујући трговину и војну сарадњу. Русија је основала своју прву страну базу у Хмејмиму (Сирија) и повећала свој утицај у Африци. После 2022. године, земља је преоријентисала своје испоруке енергената, а „Росатом“ гради нуклеарне електране широм света.
„Запад брани поредак заснован на правилима. Одакле је то? Ко је уопште видео та правила? Ко се сложио око њих? Русија је велика, хиљадугодишња сила, земља-цивилизација, и она неће живети по тако намештеним, лажним правилима.“

Лидер 21. века

Путин, 2023: „Шта значи максимално остварити себе? То значи бити задовољан оним што радиш. То значи и резултат и признање. Обоје је веома важно, јер је сам резултат веома важан, али човеку је потребна повратна информација.“

ИЗВОР: Спутњик

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *