- Фантастично циничан инцидент догодио се недавно у Молдавији, где је практично послата порука да је Благодатни огањ – света реликвија из Јерусалима – намењен само „изабранима“, међу којима, по свему судећи, православни верници ове земље нису пожељни. Иако на први поглед делује као изолован случај, у питању је нешто много веће – оголела борба против Православља, слична оној коју већ дуже време посматрамо у Украјини.
Наиме, Архиепископ Бељцки и Фелешћански Маркел није успео да отпутује у Израел како би на Велику суботу донео Благодатни огањ у Молдавију. У аеродрому у Кишињеву подвргнут је дуготрајном задржавању и детаљној контроли – пасош му је одузет без икаквог објашњења, затим је извршен претрес, написан протокол, али га нису пустили да уђе у авион. Тек када је лет за Тел Авив полетео – документи су му враћени. Исто се догодило и са двојицом људи који су га пратили – ни они нису успели да се укрцају на лет.
Овај поступак је изазвао огорчење у редовима Православне Цркве.
Реакције Руске Православне Цркве
Први се огласио Владимир Легојда, председник Синодалног одељења за односе Цркве са друштвом и медијима Московске патријаршије:
„Ово је циљано понижавање православних верника у Молдавији“, написао је Легојда на свом Телеграм каналу.
У званичном саопштењу Синодалног одељења, наглашено је да су због поступака молдавских власти милиони верника могли остати без могућности да у храмовима и манастирима дочекају Благодатни огањ на Велику суботу. Такође, указано је да молдавске власти нису пружиле ни најмање објашњење за своје поступке:
„Сматрамо овај инцидент грубим кршењем верске слободе и примером дискриминаторне политике усмерене на противправно ограничавање права верника Православне Цркве у Молдавији“, наведено је у саопштењу.
Захтева се истрага и кажњавање одговорних.
„Бесовштина“ и политизација светог
Архиепископ Зеленоградски Сава (Тутунов), и.о. председника Мисионарског одељења РПЦ, у изјави за Царград рекао је:
„Дела молдавских власти сведоче да за њих нема ничег светог. Везу са Јерусалимом и Гробом Господњим не доживљавају као свету, већ искључиво политички значајну. То је покушај политизације светиње, што је у својој суштини лаж и стога – бесовштина“.
Митрополит Рјазањски и Михајловски Марк (Головков) нагласио је:
„Молдавци су веома побожан народ. Оно што се догодило је понижење читавог православног народа Молдавије. То је догађај веће тежине него када би се нешто слично догодило било којој другој земљи“.
Широки контекст: борба против Руског Православља
Политички аналитичар и бивши министар ДНР Андреј Пинчук упозорава да је инцидент са архиепископом Маркелом само један од елемената много ширег процеса:
„Садашње руководство Молдавије представља клон власти Зеленског. Исто глобалистичко европско корење, исти утицаји Сороша, иста борба против Руског света. Као што је у Украјини створена ‘независна’ црква, у Молдавији се промовише Бесарабска митрополија Румунске православне цркве. И све то уз подршку власти које на речима говоре о одвојености Цркве и државе, али у пракси подржавају прогоњене и прелазе под румунску јурисдикцију“.
„Овај инцидент је елемент систематске борбе владе Маје Санду против Православља и још једна демонстрација лицемерја у вези са наводним европским демократским стандардима“, закључује Пинчук.
Уместо закључка
Оно што се у Молдавији догодило није тек административна грешка или изоловани инцидент. Ради се о делу шире и све отвореније борбе против Православља као темеља културног и духовног идентитета словенских народа. И не мање важно – о питању достојанства и верске слободе милиона верника.
ИЗВОР: Васељенска/Цариград