Централна обавештајна агенција (ЦИА) бори се са потешкоћама у регрутовању страних доушника а „потребно јој је више шпијуна“, пише „Вашингтон пост“, позивајући се на садашње и бивше обавештајне званичнике.
Главни међу проблемима које су извори навели је глобално ширење система јавног надзора и напредак у препознавању лица, што оперативцима отежава да избегну разоткривање.
Заменик директора ЦИА-е Мајкл Елис признао је проблем у недавном интервјуу , рекавши да иако „неки од алата и техника из 1960-их или 70-их можда и данас функционишу, многе од њих је потребно ажурирати и освежити“.
Други званичници су указали на прошле неуспехе укључујући агресивно регрутовање кинеских званичника од стране агенције почетком 2000-их. Пекиншке снаге безбедности су касније разбиле ту мрежу, наводно затворивши и погубивши до двадесетак људи из ЦИА, наводи амерички лист.
Пандемија коронавируса је такође ометала операције јер је пореметила састанке лицем у лице са доушницима због закључавања и ограничења путовања.
Тренутни план америчког председника Доналда Трампа да затвори 10 амбасада и 17 конзулата као део смањења буџета такође прети да додатно смањи утицај ЦИА-е на глобалном нивоу.
У настојању да привуче пребеге, ЦИА је произвела оно што извештаји описују као видео снимке „холивудског квалитета“ усмерене на руску и кинеску публику, који су дистрибуирани путем друштвених мрежа.
ИЗВОР: Политика