• Претње и уцене европских лидера председницима слободних земаља да не смеју да оду на прославу Дана победе у Москви само су још један доказ у мору многих да се не може истовремено бити и антифашиста и члан европске заједнице. ЕУ стандарде, изгледа, испуњавају само неонацисти. Сви остали су непожељни.
АУТОР: Милица Тркља
Као да порука коју званичници Европске уније јасно и гласно шаљу својим недоласком на руску параду у част Дана победе над нацизмом није довољна, и као да им није доста то што ће се неки од њих одазвати накарадној ,,контрапаради“ коју је осведочени бандеровац Владимир Зеленски најавио, европски заговорници демократије и слободе избора покушали су да забране и другима одлазак на Црвени трг. Председник Србије један је од европских лидера којем је пут у Москву неуспешно забрањен, упркос претњама и уценама. А Србији је јасно поручено и да јој није место у ЕУ ако се налази на Црвеном тргу.

Србија ближа европским вредностима од саме Европе

Новинар и уредник политичке рубрике у дневном листу „Политика“ Бојан Билбија каже за Спутњик да ово није изненађујуће будући да је Европска унија у последње време значајно одступила и одмакла се од својих изворних вредности. Једна од најважнијих идеја на којој је и заснована ЕУ јесте антифашизам уз политику мира.
Прослава Дана победе над нацизмом данас је забрањена у Европи. Није битно који они изговор имају да забране антифашизам јер су ту изговори потпуно небитни. Битан је само резултат, а то је да је данас у Европи забрањено бити антифашиста. Нека било који ЕУ званичник наброји само један пример где се у Европи 9. маја обележава и слави победа над нацизмом. Нека покажу на једно једино место у читавој Европи, у Европској унији, где ће се прослављати победа над нацизмом. Неће моћи нико то да покаже из једноставног разлога што они то и не славе, рекао је Билбија.
Он подсећа на покушаје да се Дан победе претвори у Дан Европе, а да је чак након тога сам Зеленски победу над нацизмом прогласио за ,,Дан сећања“, као да се ради о помену или тужној годишњици.
Када се каже дан свећања у Србији, мисли се на Јасеновац, на Олују, мисли се на НАТО агресију 1999. године, то су дани сећања. Не може Дан победе над нацизмом да буде дан сећања, то је Дан победе, то се слави. Ко слави данас у Европи Дан победе? Апсолутно нико. И то је та тужна слика која показује у шта су се Европа и Европска унија претворили – у сопствену супротност и у слабост. Политичку и људску слабост, где су све слободарске идеје угушене.
Билбија подсећа да је Европска унија замишљена као мировни пројекат створен са идејом да се никада више не догоди рат у Европи, али додаје да се у данашњем Европском парламенту налази много нетолерантних људи који прижељкују и подстичу агресивна дејства. То су, додаје он, исти они људи који поздрављају агресију на Србију и који не виде ништа спорно у отимању 14 одсто српске територије, нити у кршењу повеље Ујединих нација. Они такође не виде проблем ни у огромној количини новца и оружја којом снабдевају једну од зараћених страна у сукобу у Украјини. Тај сукоб, тврди Билбија, завршио би се пре више од три године да ЕУ челници нису подстицали Кијев и подржавали његове ратне напоре.

Уцена увијена у извештај Европског парламента

Хрватски политичар и члан ЕП Тонино Пицула поднео је извештај ЕП о којем се гласало истог дана када је председник Србије отпутовао у Москву. Добар део извештаја посвећен је везама Београда и Москве, као и чињеници да, за разлику од већине европских земаља, Србија није увела санкције Русији.
,,Одласком у Москву, Вучић је дао одговор да је стање у коме је Србија такво да не може да настави европски пут“, рекао је Пицула новинарима након гласања о извештају у којем је позвао ЕУ да размотри финансијску помоћ коју пружа Србији и нагласио да приступни преговори треба да се наставе једино ако се Србија усклади са ЕУ санкцијама Русији.
Наш саговорник сматра да је Пицулин извештај само још једна врста платформе којом се уцењује и притиска Србија, додајући да за тај извештај чак и није гласала већина у Европском парламенту.
Та чињеница потврђује да је Пицулин извештај само још један лобистички документ који су изгурали неки кругови који раде против интереса Србије, истовремено убеђујући све друге да раде у интересу Европе. Без Србије нема целовите Европе, а поготово нема Европе правде и мира. Уколико ви једну државу угњетавате већ 30 година, покушавате и кажњавате је на најгоре могуће начине, а да притом она нема никакве своје кривице, све ће вам се то једног дана обити о главу.

Срби, поклоните се својим џелатима

Један од кључних разлога за покушај заустављања одласка председника Србије у Москву је управо тај што Србија не жели да уведе санкције Русији. Србија за то нема апсолутно никаквог разлога, сматра Билбија и додаје да нам Русија никада ништа није нажао учинила.
Ми не можемо да уводимо другима санкције између осталог и из разлога што се сећамо како су их други нама уводили. Тада смо говорили да су нам уведене неправедне санцкије и да се њима ништа не решава, а од нас данас траже да погазимо своје принципе и да уводимо санкције другима. Поред тога, траже од нас да санкције уведемо ни мање ни више него свом највећем пријатељу и савезнику у међународној арени, земљи која нам чува Косово и Метохију, земљи која нас чува од жига геноцида, земљи која нам обезбеђује најјефтиније енергенте у Европи и од које зависи наша нафтна индустрија, развој железница и многе друге ствари.
ЕУ од нас тражи да уведемо санкције земљи са којим имамо највећу историјску и духовну блискост од свих других земаља на свету, рекао је Билбија и додао да то од нас траже исти они који су над нама вршили агресију не само пре 26 година, већ и пре 84 године.

Европа на кривом путу

Од Румуније, преко АФД-а у Немачкој, до случаја Марин ле Пен, ново европско поимање демократије је, најблаже речено, погрешно и забрињавајуће. Билбија сматра да су то све докази да је ЕУ јако застранила и удаљила се од сопственог смисла постојања.
Сада долазимо до тога да су чак почели и да стављају различите забране слободарским лидерима, где говоре да они не смеју да славе своју победу у Другом светском рату против највећег зла у историји света, односно нацистичког Хитлеровог режима. Много се далеко одмакло у ревизији историје, али и у ревизији свих могућих вредности и могу слободно да кажем да је Србија једна од ретких земаља у Европи која и даље поштује своје историјске и слободарске традиције.
Европа мора показати много више флексибилности, добре воље и разумевања према Србији, тврди наш саговорник. Тек ће онда и код нас наћи адекватне саговорнике и пријатеље, а док се то не деси, Србија ће се бранити на све могуће начине које су и познати у историји, а пре свега мирно и дипломатски, ни у једном тренутку не одступајући од своје политике и својих интереса, закључује Билбија.
ИЗВОР: Спутњик

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *