- Дошла је 1941. година и Немачка је окупирала тадашњу Југославију. Бугари, Арнаути и Италијани су као немачке слуге доведени у Стару Србију. Бугарски окупатори бојали су се и мртвог војводе Бабунског. Сметао им је и сам спомен на њега. Добро су памтили ко им је некад био највећи непријатељ и од чије су руке највише страдали.
- Зато су у свом сатанском бесу одлучили да му се мртвом освете, када му већ ништа нису могли док је био жив. Бугарски дивљаци раскопали су његов гроб, извадили његове посмртне остатке и бацили их у Вардар.
- Тако се војвода Бабунски удостојио посмртног мучеништва, а Бугари му својим дивљачким, татарским неделом одали највеће признање.
- Његове кости остале су да почивају у водама српског Вардара. Горе Бабуне и шум таласа Вардара довека ће ширити легенду о последњем великом јунаку Старе Србије.
- Српски душмани нису успели да униште сећање на војводу Бабунског.
- Он наставља да живи у срцу сваког Србина који воли слободу.
Стање у Старој Србији
Стање у Старој Србији по ослобођењу било је катастрофално. Бугари су за собом оставили пустош, извршивши масовне покоље Срба и готово уништивши српске средине.
Нарочито свирепи били су према четничким породицама. Тако су у Теову заклали свих 27 чланова породице сеоског војводе Косте Димитријевића Катранџије. У Поречу су убили 103 највиђенија Србина. Велики број српских породица отерали су у интернацију у Бугарску, где је у њиховим логорима требало да помру од глади и болести. По српским селима опљачкали су све што су могли, одневши сву стоку и живину.
Насловница књиге Александра Стевановића Војвода Бабунски (Извор: Алгоритам)
Преживели Срби тешко су гладовали, оставши без последњег зрна жита, а последњу пљачку и талас злочина Бугари су извршили у бекству пред српском војском. Да злочин буде већи, у атарима српских села посекли су и уништили скоро све шуме, тако да они који су се вратили са Солунског фронта више нису могли препознати своје крајеве. Многе од тих шума биле су вишевековне.
Из бугарских логора на своја уништена имања полако су се почели враћати преживели логораши. Свуда је владала пустош.
Нова српска власт није имала ни приближно довољно људи да обезбеди границе, а камоли да одржава ред и мир у унутрашњости. Малобројна српска војска са Солунског фронта сада је била растурена на огромном простору од Суботице до Истре. Жандармерија је постојала тек симболично, њу је тек требало попунити људством и наоружати.
Српски непријатељи с разних страна врло брзо су ову ситуацију оценили врло повољном за своја дејства и одмах кренули у акцију. Читава Стара Србија нашла се под њиховим ударом. На десној обали Вардара појавиле су се арнаутске качачке банде предвођене злогласним Каљошем, док су се на левој обали појавиле бугарске комитске чете. У Дреници и Метохији масовно су се појавили качаци, а у Старом Расу банде Хусеина Бошковића и Јусуфа Мехоњића.
Држава је у том тренутку била немоћна да предузме било шта озбиљније. У борбама против бугарских комита најбоље су се још раније показали стари четници. Њих је после ратова остало врло мало, али су једино они могли ситуацију ставити под бар делимичну контролу. Због опасности да све бројније комитске чете подигну оружани устанак командант Треће армијске области, ђенерал Божидар Терзић, одлучио је да формира четничке одреде за борбу против комита и за то затражио дозволу од министарства војске. Министар војни је то одобрио након поновљеног захтева, предложивши да се посао око формирања одреда препусти војводи Бабунском. Одред војводе Бабунског требало је по замисли министра војног да има око 250 четника и делује од месец до два, док Мировна конференција не реши коначно питање граница.
Завођење реда
Првобитни план војног врха био је да се оснују два летећа четничка одреда, с тим да би команда над једним, задуженим за леву обалу Вардара, била поверена војводи Бабунском, док је другим, задуженим за десну обалу, требало да командује војвода Василије Трбић. Командант Треће армијске области, ђенерал Милош Васић, усмено је војводама Бабунском и Трбићу саопштио да ће сваки од њих имати неограничену власт на својој територији и моћи кажњавати сваког ко било шта предузима против државе. Војвода Трбић одбио је предлог јер оснивање и деловање тих одреда није било регулисано законом, већ им је речено да ће им се за поступке „гледати кроз прсте“.
Војвода Бабунски прихватио је предлог и 18. априла 1919. године известио команду Треће армијске области да се с војводом Крстом Ковачевићем договорио о оснивању одреда и да је већ окупио 50 четника из Кумановског, Кривопаланачког и Кратовског среза. Званично, војвода Бабунски имао је чин резервног поручника, а војвода Крста резервног потпоручника. Као главне услове Бабунски је поставио овлашћење да при свакој команди или касарни може по потреби узети муницију и бомбе, као и храну за неколико дана. Затражио је да му се одобри одређена сума новца за ванредне трошкове и организовање обавештајне службе на терену, као и да се седморици његових старешина да већа плата у односу на остале четнике. Сви његови захтеви су прихваћени и одобрени.
Комплетан одред Бабунски је окупио тек почетком маја и од тада почиње његово званично деловање. Одред је укупно бројао 225 четника, добро наоружаних и опремљених, у војничким униформама и шајкачама. Одред је подељен у две групе. Прву, од 175 четника, предводио је војвода Бабунски и она је крстарила у Брегалничком округу. Другу, од 50 четника, водио је војвода Крста Ковачевић и она је крстарила по Кратовском и Кривопаланачком срезу.
По обиласку Штипског, Овчепољског и Кратовског среза, Бабунски је известио да је стање мирно и да нема никакве бугарске комитске организације. Скренуо је пажњу на лоше стање у Кратовском срезу, где је начелник био Велимир Веља Савић. За њега је Бабунски тврдио да је страшљивац и слаботиња, као и да је стари бугарски симпатизер и повереник и да никако не би смео бити на том месту. Осим тога, скренуо је пажњу команди у Скопљу на случајеве пљачке трговаца и путника на путу Велес – Штип, коју врше војници 23. пука, захтевајући да се томе одмах стане на пут. По обиласку Цареславског, Малешког и Радовишког среза упутио је 22. маја нови извештај о стању у тим крајевима:
„Част ми је известити команданта Треће армијске области да сам обишао срезове Царевосељски, Малешки и Радовишки. Поред тога ишао сам и у нека главнија села и састајао се с људима познатим од раније. Из свега овога мога пута по свима срезовима извео сам закључак да до данас апсолутно код сеоског становништва не постоји никаква четничка организација. И по многим другим знацима извео сам овај закључак.
Све што се до данас чуло о овим организацијама потпуно је лажно. И ако који од бугарских војвода пређе на нашу територију, не зато да организује или диже народ на побуну, него само више ради љубопитства да се дозна како наша управа поступа са народом и због тога добија извесну суму новаца. У противном поцркали би од глади. Многи пак од ових војвода патриотизам за Македонију претворили су у хајдучију, јер неучени да раде, сада у овоме мутноме времену латили су се оружја, те не само што пљачкају стоку од наше територије, већ и из саме Бугарске пребацују код нас.
Једино постоји нада за Бугарску код интелигентних варошана. Исти ови и на сељаке утичу, нарочито у околини Штипа. Сељаци из пограничних срезова сасвим су другачији. Они су уверени да не само да ће овде Србија постојати, већ ће бити проширена на рачун Бугарске, јер то им причају пограничари из Бугарске, а ови се наши радују што ће се од њих граница удаљити како би се спасили сталних неприлика. И сама ова варошка интелигенција не верује у повратак Бугарске, јер сами признају да од када је почела конференција мира ни један пут нису споменули Македонију као спорну територију.
Дакле, уопште досадашње стање у Брегалничком округу доста је добро и апсолутно не треба ни мислити да ће ма који овај народ натерати на ма какве манифестације против српске владе више, па макар се рат продужио још за годину дана. Као што сам споменуо од многих пограничних сељака сам чуо да се сељаци из бугарске територије сваки дан надају на наш долазак. У струмичком округу Бугари скупљају порезе на ситну стоку по 20 лева од брава, а на крупну по 50, те многи би своју стоку претерали на нашу територију.“
Појава четника војводе Бабунског и њихов рад на терену ни мало се нису свидели многим властодршцима у тим крајевима. Војвода Бабунски им је био велика препрека у њиховим прљавим пословима, а на њега никако нису могли да утичу. Огрезли у лоповлуку и корупцији, а неки од њих и прикривени сарадници непријатеља, одлучили су да га уклоне по сваку цену. Зато су окружни начелници из тада званично Јужне Србије затражили мишљење владе о овлашћењима четника у њиховом деловању. Министар војни је одговорио да дозвољава употребу четничких одреда под условима:
- Да ти одреди буду под строгом војном дисциплином.
- Да за свој рад одговарају команданту армијске области.
- Да војне власти не употребљавају никога од војвода и четника док претходно о томе не буде обавештен министар војни.
Међутим, преко својих партијских веза, разним интригама, посебно се жалећи на „терор над становништвом“ које су управо они пљачкали, партијски властодршци успели су да издејствују распуштање одреда војводе Бабунског и непријатељима Србије тако учине велику услугу.
Последице су се осетиле одмах. У пограничним областима појавила се поново појачана активност комита. Да би се у потпуности решили војводе Бабунског као свог појединачног најопаснијег противника, ВМРО је решио да га убије. За ту намеру сазнао је делегат Врховне команде у Софији и јавио да је из Бугарске кренуо комита Васиљев са задатком да убије војводу Бабунског. Командант Треће армијске области ђенерал Милош Васић наредио је да се Бабунски хитно упозори „да се чува, као и да буде готов за случај потребе да сакупи свој одред за акцију“.
Док је још био неангажован, Бабунски је са неколико четника ушао на тромеђу Грчке, Албаније и Краљевине СХС ради извиђања стања у тој тада неутралној зони. О том је из Велеса 21. септембра послао извештај:
„Част ми је известити команданта Треће армијске области следеће: Прешао сам у неутралну зону грчку-албанску и тамо провео три дана; обишао сам ова села: Нивицу, Орово, Церје, Зрновуч, Пустец, Горицу, Ракотец, а у Билишту послао сам мога војника.
Из неутралне зоне повучена је скоро сва француска војска, сем у Билишту и Корчи; такође има нешто мало војске у Звезди ради чувања магацина, јер су Арнаути покрали доста оружја и муниције и митраљезе.
Када је повучена француска војска из ових села, позвао командант француски све кметове из неутралне зоне и нареди им да ни један грчки војник не сме ни корака прећи зону и да га у свему извештавају. Грци су пошли са једним пуком да пређу преко неутралне зоне и да се јаве код Звезде у близини Корче, али Французи вратили их натраг ка Лерину.
Арнаути у околини Корча, Малишког и Охридског језера сви су под оружјем. Веће чете Сали Буткине крстаре и прете Грцима. Ови се издржавају реквизицијом, а од хришћана ништа не узимају. И ако тамо влада анархија, ипак боје се од Грка, јер су уверени да ће их за кратко време покорити и страшно им се осветити. Због тога многи би хтели да се обрате конференцији мира за заштиту, а други су мишљења да се одупру, због тога се сада свуда тамо прикупљају принудни прилози за поткупљивање људи око конференције мира, јер су ови разабрали да су Бугари многе потплатили, па су добро прошли. Овај новац се зове ‚рушвет пораси‘ (мито).
Арнауте нарочито подстрекавају на побуну Италијани, говорећи им како су северни Арнаути (Геге) сви листом устали против Србије, потукли Српску војску и далеко их отерали итд.
При моме повратку преко планине Мали Сада (Суха Гора) појави се једно одељење Арнаута од преко 100 људи арнаутских. То се одељење упути ка Власима који ту имају бачије. Власи су одмах побегли са стоком у близини српске границе код Горице и Стеке.
Не само Арнаути мрзе Грке, већ их мрзе страшно и наши Словени и никако не би волели да су под Грчком, само што не смеју ништа предузимати против њих, јер боје се освете ако не успеју.
Французи су дволични, јер иако су питали сељаке под којим друштвом би волели пристати, на њихов одговор да воле под Србијом, ипак су им дали грчке учитеље по многим селима.“
Поново у акцији
Вративши се у Велес, војвода Бабунски је 4. октобра послао хитан захтев ђенералу Васићу за ангажовање у Тиквешком округу где је ситуација постајала критична. Тражио је одобрење да одмах крене сам, са само 25 четника, јер му се људи већ обраћају за помоћ. Ђенерал Васић му је то због озбиљности ситуације одобрио 7. октобра, не чекајући ни одобрење министра војног. Бабунски је 11. октобра са 50 четника отишао из Велеса за Тиквешки округ. Помно обилазећи села, испитујући људе и прикупљајући обавештења од повереника, убрзо је сазнао да у том крају постоји бугарска комитска организација у коју су били укључени сви председници општина и кметови. У организацију је био укључен велики број села и ту се вероватно припремао устанак, који је био спречен уништењем једне комитске чете код села Мрзен од стране војске. О свему томе војвода Бабунски послао је извештај, наглашавајући да су у то умешани и Милан Ђорђевић Војинцалија и Глигор, посланик из Кавадара, на чије кретање надлежни морају обратити пажњу. Додао је и да би попа Ивана и Ванду Николића због сумње да су 1915. убијали српске војнике, први 14, а други тројицу, под хитно требало пронаћи и ухапсити. Министар војни је 20. октобра одобрио додатну мобилизацију 200 четника, који је требало да прокрстаре Брегалничким округом. Курири послати да проследе ово наређење Бабунском пуних десет дана нису могли да га пронађу. Он је послао нови извештај из села Беглишта где детаљно објашњава ситуацију у том крају и како многи председници општина, редом их набрајајући, отворено агитују против државе. Овог пута војвода Бабунски тражи одобрење да „сам казни коловође“. У наставку извештаја каже: „Сада се налазим испод планине Кожуфа, на овој планини има доста Грка овчара, ови не само што шверцују српску стоку за Грчку, већ многе чете код њих налазе склониште. Моје је мишљење да урадим оно исто што сам урадио и у Брегалничком округу, па ће занавек бити мир, то јест да се десетак првака побију. Ове људе што треба да их казним познајем још од 1913, 14. и 15. године, и онда су били ко и сада, и онда сам их везао у намери да их побијем, али мислио сам да ће се покајати. Молим за хитно наређење по горњем.“
Овај захтев за ликвидацију бугарских агитатора Бабунски је упутио у уверењу да је нова држава и даље српска и да су интереси Србије изнад свега. Од одобрења није било ништа. Ђенерал Васић је сматрао да те бугараше у прво време не би требало дирати, али да их у случају веће акције комита или устанка треба побити у борби. Ово трагично неразумевање ситуације знатно је отежавало борбу против бројних непријатеља широм Старе Србије. Од политичара до војника сви су заузимали став да се против непријатеља спремног на најгоре зло треба борити праћењем, шпијунажом, хапшењима, судским процесом и истрагама. Они су се и тим методама слабо бавили, већ су углавном остављали непријатеље на миру да слободно врше свој злочиначки посао и плету завереничке мреже. Реаговали су тек кад се неки напад или злочин изврши, а до тада непријатељске агенте и одметнике нису ни дирали, јер насилни превентивни методи „нису по закону“.
С друге стране, код Бугара није било апсолутно никакве разлике у ставовима званичне бугарске државе и бугарских комита. Сви они су затирали и уништавали све што је српско, као што су радили током окупације 1915-1918. године, и све то јавно објављивали.
Кад упоредимо те две стратегије, потпуно је јасно да су власти Краљевине СХС од почетка саме себе осудиле на пораз својом неактивношћу и неспречавањем сваке непријатељске делатности, која је првенствено Бугарима, али и осталима давала ветар у леђа и храбрила их на све веће и дрскије злочине. Да такво самоубилачко поступање представља званичну политику војних и цивилних власти војвода Бабунски схватио је касно.
Детаљан извештај о својим активностима у протекле три недеље од када је поново ступио у акцију Бабунски је послао 5. новембра из Кочана:
„Част ми је известити команданта Треће армијске области следеће: Прошао сам један део Среза велешког око Клепе, у Тиквешком округу прошао сам цео муриовски предео до Рондена и Витолиста, цео ток реке Бошаве до Демир капије, Марјанске планине и Коњух, Радобили до Плетвара, Црну реку од Клинова и Гамишта до Градског.
У Тиквешком округу налазе се и сада две бугарске чете. Једна од шест људи крстари целом реком Бошавом, прелази и у Ђевђелијски срез код села Серменина и Коњског. Војвода ове чете је Атанас из Строгова, а четници су из околних села. Кад се ова чета нађе у изнуди, они се сакривају у вароши Кавадар код својих сигурних јатака, те због тога немогуће је побити.
Друга чета од четири четника крстари у Клепи и реком Црном до Бегништа. Војвода је Поце Апостоловић из Попадије и она се крије у Кавадару, а најчешће у Велесу.
Као што сам и раније писао и сада тврдим да је организација постојала у Тиквешком округу са знањем кавадарских првака. Деловођа Петар и Јован Даскаловић из Бегништа, пријатељи посланика Глигора, признали су да су код њих долазили Стојан и Ивче војвода из Мрзен Ораовца, интелигентни људи и седели су више дана код њих са још 4-5 четника. Више пута долазили су из села Праведника, а доводио их је неки Јане из истог села.
Из Бегништа писали су Глигору и тражили извештај какво је мишљење о Македонији на конференцији мира и ако нема никакве наде да ће Македонија добити за автономију, да иду у Бугарску. Одговорио им је да још није почео уговор са Србијом и Бугарском, већ да причекају, само добро да се крију и да не прелазе у Велешки срез, јер су тамо људи помешани. Овој чети је био курир садашњи шумар Стеван Мишковић и носио им разне потребе.
Ове чете слале су по селима своје агенте да обавештавају народ да ће Македонија добити за автономију под покровитељством Америке, због тога народ да не иде у српску војску, да не плаћа пореза, јер ће им пропасти новац – због тога у бегнишкој општини нико до сада није платио, па чак ни свештеници – да буду спремни да сви побегну у планину када им се буде наредило.
Говорили им да у планини има доста брашна и живе стоке и биће им доста за десетак дана докле америчка војска стигне – за ово их је доста бодрила и америчка мисија у Кавадару. Да је тако има доста знакова и због тога је и дошла ова организација, што је нема ни у Брегалничком округу.
По многим главним селима прошао сам, увек сам прикупљао сељаке и говорио сам да не слушају људе који их на зло наводе и тако пролазио сам мирно. После мога одласка одмах су извештавали у Кавадару своје о моме мирном раду и онда постајали су још смелији и безобразнији, јер су говорили да им не смем ништа учинити. Говорили су: ‚Има нешто што Бабунског задржава те због тога говори као владика итд.‘ Због овога мишљења ја сам се поново вратио по истим селима и онда избио сам им из главе то њихово резоновање. Услед овога многи војни бегунци отишли су у команду.
У Неготину певају на очиглед начелника бугарске револуционарне песме и бугарску химну. Младићи иду улицом и колико год могу деру се са оваквим песмама поред самог началства. За ово сам и ја чуо и Крста Ковачевић при пролазу кроз Неготин. Начелник Видаковић и гледа и слуша, али не може им ништа, јер жели да буде тиквешки посланик.
Начелник срески у Кавадару и остали чиновници такође ништа не раде и за све знају што се дешава у њиховој околини, али ништа не смеју предузети, јер се боје од посланика Глигора да их не отпусти пошто он заштитава његове пријатеље који су у овој организацији.
Главни организатори у округу кавадарском за автономију Македоније јесу ови: Паме Поп Коцевић, председник општине у Ватоши, Петар деловођа у Бегништу и Јован Даскаловић, Јован председник општине у Дренову. Овај је сакупљао новац и жито за комитет. Умер Ибрајим из Дренова, овај по наређењу председника носи леба комитама. Јован Богевић, Петар Костевић, Дима Богевић и Васил Богевић из Мрзен Ораовца сакупљали брашна и оваца за устанак. Спирко Ђелевић и Нако Милошевић из Вариша такође скупљали брашна. Никола Стојановић из Дебришта, код њега долазила бугарска чета и снабдевала се оделом и обућом из Кавадара.
Сва ова лица суочио сам. Признали су да је организација постојала и почела се нагло ширити, а што није дошло до већих последица има се благодарити што је Стојанова и Ивчева чета побијена, тако је план био за дуже време осујећен. Жалили су се на грађане да су их они на зло навели.
Пошто нису били везани, ноћу су улучили прилику и сви су побегли, не знам куда. Због тога сам оставио људе да их гоне.
Изгледа ми да у Брегалничком округу ствари не стоје хрђаво; о приликама овдашњим скоро ћу известити.“
Наравно, људи за које војвода Бабунски каже да су побегли – нису побегли. Ликвидирао их је тајно, пошто за то није био добио сагласност војних власти. Из искуства знајући да у тим крајевима неће бити мира док се не ликвидирају коловође, узео је на себе да то изврши, мислећи да ће се моћи оправдати причом о њиховом бекству.
Због нестанка тих бугараша поново је покренута хајка против војводе Бабунског. Представници цивилних власти о том случају обавестили су Министарство унутрашњих дела, које је пријаву проследило Министарству војном уз захтев да Бабунски престане с таквим поступцима. Даље су навели да Бабунски „према становништву не сме предузимати никакве изузетне мере, противне уставу и закону… Он са својим одредом треба да крстари и да буде приправан за евентуалну акцију против бугарских чета ако се појаве.“ Тражили су од војводе Бабунског да санира последице, уместо да отклања узроке проблема. „За одржавање реда и безбедности у земљи убудуће да се употребљавају само жандармерија и војска под одговорним старешинама“, завршио је министар своје захтеве ђенералу Васићу.
Ђенерал је оклевао са распуштањем одреда Бабунског, јер је показао добре резултате на терену. Јавио му је да остане у Штипу и чека даља наређења. Бабунски је свој одговор на оптужбе послао већ 7. новембра из Кочана:
„Част ми је известити команданта Треће армијске области следеће: сви су се војници прикупили и учинио сам распоред у шест одељења тако да крстаре у свим срезовима Брегалничког округа; једно одељење послао сам у Злетовску реку округа кумановског.
За сада ситуација у овом крају непромењена, народ се држи врло добро, нарочито сељачки свет, грађани такође изгубили наду на аутономну Македонију.
У срезу кратовском, као и раније, и сада не ваља. Многи одметници пљачкају богате људе, те су у страху. У Рударима одметници узели су 200 турских лира Ракибу Алилу, у Дренову Јордану преко 6.000 динара и то ових дана. Ове пљачкаше ја ћу пронаћи, али су по 10 људи.
Начелник округа тиквешког тужио ме за људе који су побегли Министарству унутрашњих дела, које ми хитно пише да пустим сумњиве људе, иначе одговараћу и траже ми извештај о ситуацији тога округа. За тај извештај писао сам им да се за извештај обрате команданту Треће армијске области.
Као што сам прошли пут писао они су побегли и за то зар мене треба кривити; међутим окружни и срески начелници лажу свог министра да у том округу тече мед и млеко.“
У међувремену се ситуација толико искомпликовала да је лично Председник владе тражио смењивање Бабунског и распуштање његовог одреда. Министар војни је о томе два пута извештавао ђенерала Васића, 10. и 13. новембра, други пут тражећи од њега мишљење о раду Бабунског и да ли је потребно да се одред расформира с обзиром на ситуацију. Ђенерал Васић није журио с одговором желећи да добије на времену. Нешто касније је од војводе Бабунског добио још два извештаја, 22. и 24. новембра. У првом Бабунски каже да је једног свог четника самоиницијативно послао у Ћустендил у Бугарској, одакле се вратио с веома корисним информацијама.
Пошто је наступила зима, Бугари су већ увелико правили планове за пролећне акције. Посебно је била важна вест о повезивању Бугара, Арнаута и Италијана широм Старе Србије, које у својим намерама нико из власти није ометао. Извештај је завршио речима: „Војвода Стојан из Мрзен Ораовца, кога су моји војници тешко ранили на Рујну, Неготинци пренели га на носилима у Струмицу и тамо је умрео. Ето још један доказ за Тиквешане који бране да није била четничка организација.“ У извештају који је уследио два дана касније, Бабунски пише: „Бугарска и данас плаћа своје чиновнике у нашој држави, а када се буду средиле прилике у Бугарској, онда наша држава представљаће нову Турску, зато надлежни треба што пре да размисле како треба спречити будуће догађаје.“ Уз то, замолио је да се његовим четницима, којих је тада било укупно 192, исплате заостале зараде, а да се одред расформира, пошто сматрају да је непотребан.
Савет војводе Бабунског да се на време спрече будући догађаји послушао је једино ђенерал Васић, који је у свом одговору Министру војном, послатом тек 26. новембра, затражио да комплетан одред војводе Бабунског и даље остане у служби, образлажући то општом ситуацијом у земљи: „Ако би због нове ситуације у Далмацији дошло до оружаног сукоба са Италијом, више је вероватно да ће се и Бугари и Албанци тиме окористити. Овде није сређено ни стање унутрашње политике.“
Добронамерни захтев ђенерала Васића није наишао на разумевање, тако да је одлучено да се одред дефинитивно расформира. Војвода Бабунски остао је у Штипу, одакле је 2. децембра послао краћи извештај:
„Част ми је известити команданта Треће армијске области; са овим актом већ три пута извештавам да се у Срезу кратовском још налазе по неке мале четице које пљачкају богатије људе, а новац односе у Ћустендил и тамо деле са бугарским војводама; исте ове четице врше и извиђачку службу.
Начелник Среза кратовског стално ме зове да прокрстарим његов срез, али без наређења нећу да идем. Пре неки дан било је пушкарање између комита и жандарма.
Војници су потпуно боси и нису за штрапаце, због тога поново молим да ми се пошаље тражени новац и да се одред распусти кућама.“
У другој недељи децембра одред је и званично расформиран и војвода Бабунски је распустио четнике кућама. Враћајући се из Штипа кући за Велес, Бабунски је незгодно пао с коња и тешко повредио ногу. Кад се вратио у Велес, јавио је ђенералу Васићу да је одред распустио и да је тешко повредио ногу. У међувремену је добио позив Министра унутрашњих дела да му се лично јави. Чекало га је хапшење.
Сазнавши то, ђенерал Васић је, највероватније покушавајући да заштити војводу Бабунског од истраге и хапшења, 26. децембра поново затражио формирање његовог одреда због опасности од комита. Одговорено му је 17. јануара 1920. године да се неће дозволити поновно оснивање одреда док се не расветли судбина несталих људи из Тиквешког среза.
По српској дужности
За то време војвода Бабунски лежао је код куће због повреде колена. Из болесничке постеље послао је 17. јануара један од својих последњих извештаја:
„Част ми је известити команданта Треће армијске области о следећем: Пре неколико дана дошао је код мене Милан Ђорђевић Војницалија и испричао ми његов одлазак у Софију и шта је тамо радио. Он се тамо састао са главним бугарским министрима и са свим главним Македонцима које ја добро познајем да су радили само за бугарску идеју. Они су тамо углавили споразум да се сви Македонци врате у Србију и то и они који се нису вратили ни за време бугарске владавине, јер су тамо стално постављени као чиновници.
Дакле на седници договорили су се да упитају српску владу да им дозволи да напишу македонску граматику као што народ говори и само на македонском језику да буде цела администрација и који чиновник дође из других крајева мора знати македонски језик да може ступити у службу.
Македонија да буде у односу према Србији као што су Хрватска и Словеначка. Македонија да бира само своје посланике који ће заступати само македонску ствар. Војска и чиновништво да буде потпуно одвојено са македонским чиновничким кадром који ће доћи из Бугарске, јер тамо га има много.
Ако српска влада не дозволи ово одвајање, онда у Бугарској постоји још доста јак револуционарни комитет који има у каси преко 30.000.000 динара па ће пушком и бомбом то извојевати.
Према овоме наша Влада мора примити или једно или друго према њиховој претњи.
Казао ми је да је ово исто говорио претседнику владе господину Љуби Давидовићу и министру М. Прибићевићу и каже ми да су они у начелу одобрили ово прво.
Према њиховом споразуму у Софији да и мене понуде да уђем у то коло, као из срца Македоније, а све што је до сада било да метнемо тачку и да дамо забораву.
За ово највише раде кавадарски посланици Глигорије Анастасијевић и Риста Трајковић који су у сродству са Миланом.
За сада одговорио сам: ако господин Љуба Давидовић дозволи, који је некад био главни члан српске четничке организације за време турске владавине – онда неће се видети ни српска влада нити пак ми овамо.
Према Милановом разговору изгледа да би ми они понудили повећу суму новаца само да са њима пођем по свим македонским варошима да организујемо народ за оно што они желе итд.
Ово је скроз задња намера и не знам да ли се заиста у овоме слаже и српска влада; ако је то истина, онда збогом Македонијо занавек и збогом на стотине хиљада српских гробова расејаних по Македонији.
После мога одласка из Тиквеша на месец дана бугарски четници динамитом разорили су једну малу ћуприју на узаној прузи Градско – Прилеп у близини села Вариша. Чим је за ово извештен срески начелник у Кавадару, он је дошао на лице места и наредио да се што пре оправи и свима стражарима забранио да апсолутно никоме за то не казују, тако исто и околним сељацима забранио да говоре.
Изгледа ми не само за ово већ и за многе друге веће догађаје није извештаван Министар унутрашњих дела.
Ово сам написао по српској дужности.“
Смрт
Како је време пролазило, повреда ноге се све више компликовала. Знајући да му је спремљено хапшење, војвода није отишао на лечење у Београд, већ је остао код куће, што се показало као трагично. Стање је сваким даном било све горе. Не знајући да је болестан, посетио га је његов стари пријатељ војвода Трбић, који о тој посети пише: „Бабунског сам затекао где лежи у кревету. Када сам га запитао шта му је , показао ми је ногу која је била отечена у колену и сва помодрела. Питао сам га од чега му је то. Он ми је рекао да је случајно пао с коња и повредио ногу. Укорио сам га зашто је препустио да болест надвлада и зашто није отишао у Београд на лечење. Одговорио ми је да не може да иде у Београд.
На моје даље наваљивање, Бабунски ми извуче писмо испод свог узглавља и даде ми да га прочитам. Писмо је било писано руком Љубе Давидовића, као одговор на писма која му је упутио Јован Бабунски. У том свом писму Љуба Давидовић јавља Бабунском да му он не може ништа учинити у његову корист, јер је већина народних посланика против њега и његовог рада у српској Маћедонији, а да он треба да се сам јави суду, а ако то не буде учинио, биће ухапшен. Када сам прочитао то писмо, Бабунски ми рече да је то разлог што не иде у Београд, јер чим би отишао у Београд, прошао би у Београду исто онако као и генерал Вујовић. Овај чувени црногорски генерал, који се борио у Црног Гори и после окупације Црне Горе од стране Аустријанаца, био је исто тако оптужен и позван у Београд. Али, чим је дошао у Београд, одмах је био лишен слободе и затворен. Тога се бојао и Јован Бабунски па није дошао на лечење у Београд. Али, када сам тражио од њега да одмах позове лекара, он ми је рекао да у велешког лекара др Панчу Васковића не верује. Али је тражио да му из Скопља дође др Михаило Шушкаловић, познати лекар из Скопља и лични пријатељ Јована Бабунског, а који је тада мислим био и народни посланик у Народној скупштини у Београду.“
Остављен од свих, па чак и главних организатора Четничке акције попут Љубе Давидовића, суочен са незнањем, бахатошћу, али и злобом неспособних политичара, војвода Бабунски се у најтежем тренутку свог живота нашао на цедилу. Кад је стигао др Шушкаловић, њему већ није било спаса. Преминуо је 17. фебруара 1920. године.
Породица је добила много писмених изјава саучешћа од којих неке посебно истичу величину и значај војводе Бабунског у том времену. Војвода Крста Ковачевић са друговима је написао:
„Најискреније саучешће за нашим добрим, правичним и племенитим војводом Јованом Бабунским коме непријатељи никада не могаху главе доћи. Бог да му душу прости, вами братска утеха.“
Група државних чиновника: „Дознасмо за зао удес да је наш велики Србин, заштитник српског имена, части и поноса и најјачи Србин широм целе Македоније и лепог Косова, од чије је правичности и силе дрхтала подла Бугарска, наш врли војвода Јован преминуо. Плачемо за њим јер више нема Обилића, Марка Краљевића. Бог нека му да рајско насеље, а вама утехе.“
Епископ Варнава: „Дубоко сам дирнут прераном смрћу Србина војводе Бабунског који је родољубиво вршио херојско дело ослобођења у овим крајевима. Нека се Црква достојно одужи, а души покојниковој нека Бог да рајско насеље.“
Директор Гимназије у Скопљу Алекса Јовановић: „Моје дубоко саучешће за врлим Јованом. Тешите се, оплакује га са вама сва Србија, нарочито сва Јужна Србија. Оплакујемо незаинтересованог патриоту, неуморног националног раденика, дивног неустрашивог јунака у непрекидној шеснаестогодишњој борби.
Збогом дивни поносе наш! Успомена твоја прешла је у историју и постала легендарна међу нама. Збогом јуначе у врлини и храбрости раван само твом историјском суседу Краљевићу Марку.“
Ђенерал Петар Пешић: „Вест да је Јован умро, потресла ме је јако. Молим да примите моја искрена саучешћа за великим борцем за слободу нашег народа и нашим народним јунаком, а мојим искреним пријатељем и другом.“
Окружни начелник Радивоје Јовановић: „Зар и овог највећег хероја покоси необична смрт баш сада када је својој намученој породици највише био потребан. Жалим смрт највећег јунака и борца за ослобођење и уједињење српског народа Јована Бабунског. Вас и децу нека утеше његове заслуге за ову земљу и признање свију. Лака нека му је ова земља за коју је све дао.“
Четници војводе Стевана Недића Ћеле: „Подједнако смо с вама уцвељени смрћу нашег храброг војводе, највећег Србина и јунака из Македоније са којим смо ми четовали. Нећемо га никад прежалити; његов ћемо аманет испунити и бићемо до живота чувари његовог славног гроба. Велики Бог нека вас чува, а души Јована Бабунског даде рајско насеље. Слава му и лака му српска земља коју је он најискреније бранио. Бог да му душу прости.“
Срби из прилепског краја: „Смрт славног Бабунског војводе ожалостила је свако српско срце. Слава и име његово вечито је. Изјављујемо тихо саучешће породици. Слава нека је покојном Јовану Бабунском, лака земља и рајско насеље.“
Сахрана је, по сведочењу војводе Трбића, била величанствена. Пошто се за његову смрт још није знало у Београду и широм државе, испратили су га само Срби из околине, али у великом броју. Испратили су га они које је успешно чувао и бранио пуних 15 година. Сахрањен је на највишем месту код цркве Светог Пантелије у Велесу, високо уздигнуте над Вардаром, близу ушћа реке Тополке.
Два дана после његове смрти вест је стигла и до Београда. Политика је тим поводом објавила опширно посмртно слово:
„Војвода Бабунски – Витез без страха и мане
Један телеграм који смо добили јуче поподне из Велеса донео нам је свирепу, али истиниту вест да је тамо прекјуче умро војвода Јован Стојковић Бабунски. Легендарни јунак који је већ двадесет година неуморно ишао из боја у бој и кога није могло оборити непријатељско зрно, ни скршити умор у борбама, пао је глупом, баналном смрћу – од грипа.
У борби за ослобођење Старе Србије и Маћедоније у оном узвишеном револуционарном покрету који је тако дубоко одјекнуо у свим нашим заробљеним земљама и први ујединио борце из свих крајева простране Југославије, Јован Бабунски представља најкрупнију и најсјајнију фигуру. Зато ће се на вест о његовој смрти стегнути од бола срца свих оних који су га знали, а у целом нашем народу мало је њих који су толико знани, толико вољени и толико слављени као Јован Бабунски.
Рођен у Велесу 25. јануара 1878. године, у тада још српском Велесу, од кога су Бугари доцније својом крвавом акцијом начинили један од центара своје пропаганде. Јован Бабунски је растао под приликама које су од њега израдиле један челични карактер и нагнале га да рано, још као младић донесе одлуку о своме великом и једином задатку у животу.
У време када је он свршио учитељску школу, српски народ у Старој Србији и Маћедонији преживљавао је своје најстрашније дане; бугарска терористичка акција била је достигла врхунац; прво црквом, а одмах затим, пошто је од тих својих цркава направила бусије, ножем, бомбом и пушком, Бугари су дошли до Врања, до Косова, Дебра и Охрида. У то време – још без помоћи из братске и слободне Србије и још без организације унутра – био је само један начин служити српском имену у Старој Србији и Маћедонији и то је: бити учитељ или свештеник. А постати српски свештеник или учитељ, значило је унапред бити осуђен на смрт од Бугара.
Јован Стојковић је постао учитељ у селу Мартолцу недалеко од Велеса под Бабуном која му је убрзо затим дала своје име и своју снагу и чије ће горе до века шумити славу Јована Бабунског.
Скроман и пред својим најближим пријатељима, али необично бистар и одлучан, Јован Бабунски је јасно гледао на ствари. За њега је било несумњиво да се Бугари не могу другачије сузбити него ако се сила силом одбије и да за народ Старе Србије и Маћедоније, који је већ стајао пред истребљењем, нема другог спаса осим потпуног ослобођења и уједињења са Србијом. За њега је било несумњиво да име Бугарин у његовој постојбини не значи народност, него партију, и да та партија мора, ма како насилна била, пропасти чим народ осети своју сопствену снагу у својим борцима, ма макар у први мах били и малобројни; мора пропасти, јер је туђинска. Са својим оданим пријатељима он припреми све што треба за такву борбу и чека њен час. Година 1903. која чини датум и прелом у историји Србије решава и судбину Старе Србије и Маћедоније. Јован Бабунски одлази у гору и први плотуни чете коју је повео оглашавају да је дошао дан освете и победе.
У једној од првих борби он разбије дотле свемоћну бугарску чету коју је водио његов блиски рођак по жени, војвода Стеван ‚Краљ‘. Смрт војводе Стевана, који је и сам пао у тој борби, можда од пушке самог Бабунског и који је био готово независни господар Бабуне и велешке казе, била је тежак пораз за Бугаре и скренула је сву пажњу на Бабунског. И од тога дана, никад изненађен, никад нападнут, Бабунски је напротив тај који тражи бугарске чете и чисти од њих свој родни крај. У дугом низу борби, било са бугарским комитама, било са турским аскерима, што их је неуморно водио летећи са једне стране на другу, није било ни једне из које није изашао као победилац. Његово име постаје страх и трепет и за Бугаре и за Турке и за Арнауте. Дотле потиштени народ почиње да пева његову славу и своју наду на блиску слободу.
Са војводом Глигором Соколовићем који је у исти мах са капетаном Рајковићем чистио прилепско поље, са војводом Тренком из Крапе, Ристом из Охрида, Долгачем и попом Богданом на једној страни, а Довезенским, Ђорђом Скопљанчетом, војводом Вуком и Танкосићем на другој страни, војвода Бабунски све до у лето 1908. неуморно дела у оној акцији која нам је једина спасла Стару Србију и Маћедонију. И када се она после годину дана ‚хуријетског‘ режима обнавља, Бабунски је наставља са још већом снагом и још већом одлучношћу да ускоро, у балканском рату, види потпун тријумф свога рада.
На челу добровољачких чета са војводом Вуком и као претходница српске војске, војвода Бабунски је у првим редовима победоносног похода до Битоља и Елбасана. Тада још у првим данима балканског рата, једна од првих златних медаља за храброст, коју је онда у такмичењу толиких и тако неустрашивих јунака било тешко добити, била је прикачена на велешки копоран Јована Бабунског.
Објава Светског рата затекла га је у Београду. Први аустријски метак дочекао је он на Сави са својим добровољцима који су се дотле растурени по својим пословима, за тили час окупили око свога херојског вође. И што Београд те вечери није пао у руке Аустријанаца, није мала заслуга Јована Бабунског, Танкосића и њихових добровољаца.
После првих победа на северу, њега шаљу доле на југ, где Бугари опет почињу да прете и где је његова чврста рука била неопходно потребна. Тамо на мртвој стражи он остаје све до 1915, а тада када је цео свет изгубио главу, он једини остаје присебан и он се јавља као први, највештији и најпоузданији помагач француским трупама које нам хитају у помоћ, а стижу као заштита.
Изненађени у први мах подвизима Јована Бабунског, Французи ускоро почињу веровати да је то човек који не зна ни за страх, ни за препреке ни за немогућност и цела француска војска, од главног команданта до обичног шасера, почиње гледати у Бабунског са дивљењем и поштовањем, можда већим него што смо га ми имали према њему.
Орден Легије части и Ратни крст са палмом, то су висока одликовања којима је Француска изразила своје признање Јовану Бабунском.
Карађорђева звезда са мачевима и чин потпоручника дати су му у знак одужења од стране врховног команданта наше војске, престолонаследника Александара.
Јован Бабунски никада у двадесет година својега револуционарног рада није пожелео ни одмора ни поштеде. Он није знао за умор, ни његове мишице за малаксалост, ни његова душа за колебање. И када је свршио оно што нико није могао свршити, он је сматрао да још много тога треба учинити и да нема времена за одмор. Али Јован Бабунски, човек највеће енергије, безмерног патриотизма и силне храбрости, био је без сумње и човек највеће скромности. Најтеже подвиге, најузвишеније задатке свршавао је без много шума и без хвале, не тражећи ни признања, ни награде, ни части.
Бабунски је био витез без страха и мане, велики и истински национални борац који никада није питао у који ће се ‚плаћени разред‘ ставити његов рад. Тек када је завршен Балкански рат, он је ступио као мали чиновник у Министарство просвете. Тек када је завршен Светски рат, он је преко своје воље добио унапређење: постављен је за секретара Министарства унутрашњих дела.
По томе чину има да се обрачуна пензија коју ће његова жена и петоро деце добити у накнаду за велике и ретке услуге које је Јован Бабунски учинио своме народу.“
На четрдесет дана од његове смрти, на захтев управе удружења резервних официра, одржан је парастос војводи Бабунском у београдској Саборној цркви. Служио га је митрополит Димитрије са целокупним свештенством Саборне цркве. Певало је Београдско певачко друштво. Поред великог броја резервних и активних официра и чиновника, парастосу су присуствовали и Министар вера, као и изасланик регента Александра и командант града Београда. Присуствовали су и посланик Француске, аташе посланства Енглеске, заступници многих културних и просветних друштава, као и мноштво обичног света.
Посмртно мучеништво
Удружење резервних официра сакупљало је новац за подизање достојног споменика војводи Бабунском, што је наишло на велики одзив у читавој држави. Приложници су били бројни и веома разнолики, од регента Александра до компаније „Нестле“. Новац је сакупљен и 1924. подигнут је споменик на чијем је врху био двоглави бели орао са раширеним крилима као симбол војводе Бабунског, који је пуних 15 година кроз Стару Србију на челу и мачу носио наше Царство.
Откривање и освећење споменика била је велика свечаност. То је био централни догађај обележавања двадесет година од почетка Четничке акције. Свечаност је почела ујутру 29. октобра. Деца из велешких школа са цвећем у рукама дочекала су на станици специјални воз из Скопља којим је дошла делегација старих четника и резервних официра. По великој киши, поворка се упутила на гробље, где је у цркви Светог Пантелејмона одслужена Литургија. За то време око гроба војводе Бабунског била је постављена стража од његових старих четника. Након службе, на гробу је Митрополит скопски Варнава одслужио помен војводи Бабунском. Поред гроба су стајали његова жена Катарина и син Божидар, потпоручник у 28. пуку у Велесу. По одслуженом помену, два ђака су на његов гроб положила венац који су исплела деца, а окупљенима се обратили потпуковник Панта Радосављевић у име четника и учитељ Јован Ћирић као војводин друг из младости.
Затим се народ у поворкама упутио ка Новом парку, где је био подигнут споменик војводи. Испред споменика стајала је постројена почасна чета 28. пука са пуковском заставом и војном музиком. У тренутку кад је поворка са венцима на челу улазила у парк, војна музика је засвирала: „Спрем’те се, спрем’те, четници…“
Убрзо се у парку и околини окупило око 15.000 људи. Испред споменика стајали су митрополит Варнава, епископ Серафим и остало свештенство. Поред њих стајао је краљев изасланик генерал Војислав Николајевић, још неколико генерала и мноштво виших официра, Велики жупан Скопља и мноштво представника разних родољубивих организација.
Убрзо је са брега војничка труба засвирала „мирно“. Реч је узео генерал Николајевић:
„Његово Величанство краљ, ценећи рад великана Јована Бабунског, учитеља, песника и војводе, резервног официра, наредио ми је да га заступам и присуствујем откривању споменика. Извршавајући наређење краља, имам на уснама само речи: Бабунски, слава Ти, хвала Ти!“
„Слава му!“, громко су одговорили сви окупљени. Затим је Милан Радосављевић, председник Удружења резервних официра, пришао споменику и с њега скинуо платно. У том тренутку се проломио плотун почасне чете, по околним бреговима загрмеле су експлозије бомби, а музика је опет засвирала „Спремʼте се, спремʼте, четници…“
Киша је непрекидно падала. Потом је митрополит Варнава по највећем пљуску осветио споменик.
Затим је реч узео Милан Радосављевић:
„Јован Бабунски није случајна појава у нашем животу. Он је синтеза свих оних болова и патњи које је трпела Јужна Србија. Још као мали научио је да воли слободу за коју је Србија жртвовала милионе своје најбоље деце. Поносите се и радујте се Велешани, јер кад смо ми Шумадинци хтели да дигнемо први споменик највећем јунаку, нашли смо да у читавој Шумадији нема таквог јунака као што је био Јован Бабунски. Остављам споменик велешкој општини да под њим учите децу како се воли Краљ и Отаџбина. Слава Бабунском!“
„Слава му!“, поново је одговорио окупљени народ. Окупљенима се потом обратио и др Арчибалд Рајс:
„Са узбуђењем узимам реч пред овим каменом одређеним да овековечи успомену на Јована Бабунског. Овај камен на који су се могле урезати просто две речи: оданост и патриотизам, показаће младима који треба да наставе дело Бабунског и његових другова, чије се кости одмарају у светој земљи Јужној Србији, шта су извршили њихови старији и какве су жртве поднели за Отаџбину. Ти горди српски орле када будеш крстарио над својом колевком Јужном Србијом, обори свој величанствени лет и поздрави гроб једног од најбољих синова Отаџбине, гроб Јована Бабунског.“
Потом су се ређали говори представника разних делегација, као и војвода Трбића и Довезенског. На крају су положени венци. Српски народ Старе Србије је те 1924. у пуном сјају одао почаст свом великом предводнику из тешких времена.
На поменима за годишњицу смрти увек су се на гробу окупљали стари четници одајући почаст свом војводи који их је водио у многим борбама и ратовима.
Последње велико окупљање на гробу војводе Бабунског било је 18. фебруара 1940. на двадесетогодишњицу његове смрти. Окупило се око 10.000 људи. Дошао је краљев изасланик, овог пута краља Петра, генерал Светислав Ђукић, изасланик министра војске и морнарице Миодраг Дамњановић и још неколико генерала. У име Удружења носилаца Карађорђеве звезде са мачевима дошао је Павле Јововић, у име Удружења старих четника Душан Илић. Од четничких војвода дошли су Василије Трбић, Коста Пећанац и Видосав Марјановић Косовац. Било је много старих четника који су ратовали заједно с војводом Бабунским. Били су присутни и многобројни представници разних родољубивих организација и удружења.
Најпре је у цркви Светог Пантелејмона одслужена Света архијерејска Литургија, коју је служио митрополит Јосиф са многобројним свештенством. Потом је на гробу војводе Бабунског одслужен помен. Након помена, митрополит Јосиф одржао је говор у ком је истакао врлине и заслуге покојног војводе. Помену су присуствовали и супруга војводе Бабунског Катарина, његова ћерка Радмила и син Божидар, капетан Краљеве гарде. После тога одржани су говори других високих званица, почасна чета је испалила плотун и на крају су положени венци. Народ је одушевљено клицао краљу и војводи Бабунском. Војна музика је свирала: „Спремʼте се, спремʼте, четници…“
Војвода Бабунски, међутим, није дуго почивао у миру.
Дошла је 1941. година и Немачка је окупирала тадашњу Југославију. Бугари, Арнаути и Италијани су као немачке слуге доведени у Стару Србију. Бугарски окупатори бојали су се и мртвог војводе Бабунског. Сметао им је и сам спомен на њега. Добро су памтили ко им је некад био највећи непријатељ и од чије су руке највише страдали.
Зато су у свом сатанском бесу одлучили да му се мртвом освете, када му већ ништа нису могли док је био жив. Бугарски дивљаци раскопали су његов гроб, извадили његове посмртне остатке и бацили их у Вардар.
Тако се војвода Бабунски удостојио посмртног мучеништва, а Бугари му својим дивљачким, татарским неделом одали највеће признање.
Његове кости остале су да почивају у водама српског Вардара. Горе Бабуне и шум таласа Вардара довека ће ширити легенду о последњем великом јунаку Старе Србије.
Српски душмани нису успели да униште сећање на војводу Бабунског.
Он наставља да живи у срцу сваког Србина који воли слободу.
Извод из књиге: Александар Стевановић, Војвода Бабунски, Алгоритам, Балканија, 2020.
ПРЕУЗЕТО СА САЈТА: https://stanjestvari.com/2023/01/06/stevanovic-vojvoda-babunski/