- Хрватска је показала добру вољу да у својим просветним активностима осветли тему Холокасута на територији НДХ, али никако и да злогласни концентрациони логор Јасеновац назове правим именом -највећим српским и јеврејским градом под земљом.
АУТОР: Наташа Јовановић
Позив, који је, пригодно на Дан победе над фашизмом, хрватско Министарство науке и образовања упутило основним школама да мотивише ученике да се обиласком спомен комплеска Јасеновац упознају са „размерама и последицама почињених злочина против човечности“ могао би се објаснити суочавањем са истoријском одговорношћу да није неколико спорних чињеница.
Срби и Јевреји – примарне жртве НДХ
Истребљење као државни пројекат
„Од средњег, раног 12. века, Хрватска није имала државу све до 1941. када је обновљена, и управо слика те хрватске државе преовлађује у историјским уџбеницима. Међутим, чињеница да је са НДХ директно повезано питање геноцида почињеног над Србима, Јеврејима и Ромима,што је био јединствени државни пројекат тадашње хрватске државе, вишеструко се релативизује и негира на разним нивоима и на разне начине“.
Ревизионизам са дубоким коренима
Они који немо посматрају
„Не постоје геноцидни народи већ политика која може бити прихваћена од шире друштвене заједнице. Друштво својим нереаговањем на чињеницу да је почињен геноцид од стране припадника тог народа, сноси одговорност. То је разрађена методологија у изучавању Холокауста где највећи број припадника једног друштва спада у категорију „оних који немо посматрају“.
Блајбург – место колективног памћења
ИЗВОР: Спутњик