Имовина грађана Подгорице, вриједна милионе еура, могла би убрзо завршити у власништву Ватикана – најбогатије државе на свијету, ако Скупштина Главног града усвоји тачку број осам предвиђену за сједницу заказану за 31. јул.
Под маском „јачања дипломатских односа“, Влада Црне Горе, преко Министарства просторног планирања и државне имовине, предложила је пренос права својине Светој столици на земљиште у обухвату ДУП-а „Коник – Стари аеродром – фаза III“, и то без накнаде. Ради се о урбанистичким парцелама 43, 44 и 45, намијењеним за изградњу Апостолске нунцијатуре – односно резиденције папског представника.
Иако коначна одлука још није донесена, више одборника Главног града у разговору за ИН4С изразило је резерве према предлогу, наводећи да немају намјеру да дијеле градску имовину у вриједности од седам до осам милиона евра без јасно дефинисане обавезе Владе о надокнади.
Влада обећава, Подгорица поклања
Градоначелник Подгорице Саша Мујовић потврдио је да је Главни град прихватио захтјев Владе, али уз услов да износ вриједности поклоњеног земљишта буде „компензован“ кроз капиталне пројекте у наредном периоду.
– Суочени смо са бројним захтјевима, али исто тако цијенимо значај Ватикана. Зато смо прихватили иницијативу, али смо тражили да нас Влада на неки начин обештети – изјавио је Мујовић.
Иако је у допуњеном закључку Владе наведено да се „препоручује“ Главном граду да поклони земљиште, а да ће Министарство финансија при планирању буџета за 2026. увести одговарајући пројекат, та обавеза је правно неформална и препуштена политичкој вољи. Упркос томе, власт инсистира на гесту добре воље према Ватикану, позивајући се на давно покренуту иницијативу од стране нунцијатуре.
Папска резиденција приоритет, СПЦ чека у реду
Док се најављује даривање најскупљег градског земљишта Ватикану, Српска православна црква у Црној Гори и даље води битку за поврат имовине која јој је одузета у комунистичком и посткомунистичком периоду. Стотине хектара, десетине објеката и значајне културне цјелине попут Орловог крша, Његошевог парка или гробља на Чепурцима – и даље су предмет спорова, неиспуњених обећања и, у неким случајевима, и тужби пред Европским судом у Стразбуру.
Подсјећамо, само у Подгорици, СПЦ потражује седам кућа, стадион ФК „Будућност“ и цијело гробље Чепурци. На Цетињу – 176 хектара градске површине. Манастир Острог потражује преко 700 хектара.
Парадокс државне политике
Највећа иронија ове одлуке јесте да једна од економски најсиромашнијих држава у Европи поклања имовину вриједну милионе једној од економски најмоћнијих – Ватикану. Док се грађанима и јавним установама ускраћују основни услови за живот, развој и функционисање, из државних структура и Главног града се поручује да се оваквим гестовима „граде односи“ и „јача сарадња“.
За сада није јасно да ли ће ова одлука добити већину у локалном парламенту, али је извјесно да ће, ако буде усвојена, отворити ново питање: ко тачно плаћа цијену обећања која Влада даје у име грађана – они који у Подгорици живе, или они који у Риму одлучују?
ИЗВОР: ИН4С