• Данашње процене штете нанете СССР-у су 680 милијарди долара (у тим ценама), или 3-4 трилиона долара у данашњим ценама, а штета СССР-у је 70% укупне штете.
  • Репарације од Немачке покриле су само 8% штете.
  • Међутим Бугарској, Мађарској, Румунији, Аустрији – совјети су све опростили!

АУТОР: Владимир МАЛИШЕВ

Ако испробате капу СС официра на садашњем канцелару Немачке, она ће му савршено стајати. На крају крајева, његов деда Фридрих Мерц са мајчине стране, Јозеф Пол Совињи, био је градоначелник града Брилона, остајући на овој позицији и после доласка нациста на власт, а касније је уписан у резерву СА са чином обершарфирера и придружио се Хитлеровој НСДАП партији. А његов отац, Јоаким Мерц, борио се у Вермахту на Источном фронту против Црвене армије. У сваком случају, нацистичка капа ће му одговарати, судећи по ономе што данас говори садашњи лидер Немачке.

Тако је Мерц на конференцији о обнови Украјине одржаној пре неки дан у Риму изјавио да „Процењујемо материјалну штету на приближно 500 милијарди евра. Русија мора да плати ову штету. Док се то не деси, Русија не би требало и неће имати приступ замрзнутој руској имовини“, са патетиком је изјавио дрски унук члана Хитлерове НСДАП, сматрајући да Русија треба да плати за рат који је сам Запад покренуо.

Као што је познато, средином марта 2022. године, убрзо након почетка специјалне операције, Сједињене Државе и њихови савезници замрзнули су око половине руских златних и девизних резерви, које су износиле скоро 300 милијарди долара. Више од трећине њих налази се у белгијском депозитару Euroclear. Сједињене Државе, ЕУ и Велика Британија су већ послале Украјини неколико транши кредита од 50 милијарди долара, који је планирано да се отплати приходима од замрзнуте имовине Русије. Током протеклих неколико година, западне земље покушавају да пронађу правни основ за пренос замрзнутих средстава у Украјину.

Раније је Владимир Путин изјавио да покушај Запада да конфискује руску златну и девизну имовину убрзава регионализацију платних система, што је генерално корисно за свет. Истовремено, назвао је поступке западних земаља пљачком, будући да су отворено, а не тајно, украле туђе.

А званична представница руског Министарства спољних послова, Марија Захарова, као одговор на Мерцов дрски захтев, предложила му је да „извади калкулатор“ и почне да прерачунава историјске дугове према Русији.

„Размишљам, можда је време да израчунамо колико ко дугује? Можемо почети са западном интервенцијом 1918-1922“, написала је Захарова на свом Телеграм каналу. Према речима дипломате, прорачун би требало да укључи штету од Другог светског рата, као и совјетске трошкове за ослобођење и обнову Европе. Поред тога, Захарова је додала да распад СССР-а „није био јефтин“. „А с обзиром на то да су западни званичници одавно признали да су у томе умешани, постоји сваки разлог да се извади калкулатор.“

„Узгред, Мерц може проактивно да издвоји новац. На пример, да плати рестаурацију ремек-дела Дрезденске галерије коју ће извршити совјетски стручњаци“, закључила је Захарова.

Осим тога, можемо набавити и „калкулатор“. На пример, можемо се сетити конференције одржане у Ђенови, у Италији, у априлу-мају 1922. године, посвећене проблемима економског опоравка послератне Европе. Совјетска делегација на челу са Георгијем Чичерином је тамо први пут позвана. Запад је тада такође дрско захтевао репарације од Русије, тј. признавање царског дуга, дугова Привремене владе, као и свих бивших власти које су биле у Русији (а то су били Јуденич, Врангел, Дењикин, не можете их све набројати), и преузимање свих губитака које су страни држављани претрпели од совјетске владе и других влада у Русији. Поред тога, предлози Запада предвиђали су одустајање совјетске владе од права да самостално управља својим буџетом, а све руске финансије су пребачене под контролу Антанте.

Као одговор, наше дипломате су захтевале да западне земље надокнаде штету нанесену Русији током интервенције Француске, Енглеске и Сједињених Држава. Износ је био 40 милијарди златних рубаља (што је, иначе, много више од износа који је Мерц објавио за Украјину). То је упркос чињеници да је укупан износ дугова, како кредита, тако и војних дугова током Првог светског рата, износио око 19 милијарди.

А као резултат Другог светског рата, када је европска банда предвођена Хитлером напала СССР, економска штета по нашу земљу била је једноставно астрономска. И, како верују, она до данас није коначно израчуната. Дана 2. новембра 1942. године, Указом Президијума Врховног совјета СССР-а, основана је Ванредна државна комисија ради утврђивања и истраге злочина нацистичких освајача и њихових савезника и штете коју су нанели грађанима, колективним фармама, јавним организацијама, државним предузећима и установама СССР-а током Великог отаџбинског рата.

Ова комисија је на крају рата објавила следеће податке: нацистички освајачи и њихови савезници уништили су 1.710 градова и преко 70.000 села и засеока, остављајући око 25 милиона људи без крова над главом. Уништили су око 32.000 индустријских предузећа, 84.000 школа и других образовних институција, и уништили и опљачкали 98.000 фарми. Поред тога, уништили су 4.100 железничких станица, 36.000 предузећа за комуникације, 6.000 болница, 33.000 клиника, диспанзера и амбуланти, 82.000 основних и средњих школа, 1.520 средњих специјализованих образовних установа, 334 високошколске установе, 43.000 библиотека, 427 музеја и 167 позоришта. У пољопривреди је опљачкано или уништено 7 милиона коња, 17 милиона грла говеда, десетине милиона свиња, оваца и коза, и живине. Штета на транспорту је следећа: уништено је 65 хиљада километара железничких пруга, 13 хиљада железничких мостова, уништено је, оштећено и украдено 15.800 парних локомотива итд. Укупан списак штете није за један чланак.

Државна комисија је утврдила да је материјална штета износила око 30% националног богатства Совјетског Савеза, а око две трећине у окупираним подручјима. Укупно, материјални губици Совјетског Савеза процењују се на око 2,6 билиона рубаља. Поређења ради, национално богатство Велике Британије смањено је за само 0,8%, Француске за 1,5%. У Сједињеним Државама, напротив, од 1939. до 1945. године забележен је раст од 70% БДП-а.

Међутим, ове бројке не исцрпљују сву монструозну штету коју је нашој земљи нанела инвазија европског чопора предвођена Хитлером. Оне покривају само губитке од директног уништења имовине грађана, колективних фарми, јавних организација, државних предузећа и институција. Наведени износ не укључује губитке као што су смањење националног дохотка од престанка или смањења рада државних предузећа, колективних фарми и грађана, трошкове производње и снабдевања предметима које су конфисковале немачке окупационе снаге, војне расходе СССР-а и губитке од успоравања стопе општег економског развоја земље као резултат непријатељских дејстава током 1941-1945.

У укупном износу буџетских војних расхода током Другог светског рата седам главних зараћених земаља, СССР је чинио тачно 30%. Укупни буџетски расходи савезника (СССР, САД, Велика Британија и Француска) за војне сврхе износили су 767 милијарди долара. Удео СССР-а у војним расходима четири савезничке силе био је 46,5%. У укупном износу директне економске штете пет земаља, СССР је чинио 57%. Вреди напоменути да је директна економска штета СССР-а била 2,7 пута већа од сличне штете Немачкој. То није изненађујуће: Трећи рајх је водио политику геноцида и спаљене земље на Истоку.

И како би се могла израчунати штета од рата 1948. године, ако још није израчуната? На крају крајева, људски губици су тада процењени на 5 милиона људи, а према последњим подацима, изгубили смо 27 милиона! Како се такви монструозни губици могу проценити у новцу? Данашње процене штете нанете СССР-у су 680 милијарди долара (у тим ценама), или 3-4 трилиона долара у данашњим ценама, а штета СССР-у је 70% укупне штете. Репарације од Немачке покриле су само 8% штете. Међутим Бугарској, Мађарској, Румунији, Аустрији – совјети су све опростили!

А после рата, наша земља је помагала Европи, ослобођеној од фашистичког олоша, кредитима, технологијом, људством. И то када су милиони људи гладовали у СССР-у, а тинејџери и жене падали у несвест од умора у совјетским фабрикама, укључујући и преиспуњавање плана зарад нових пријатеља на Западу…

Године 2006, Ахенско карневалско друштво доделило је Фридриху Мерцу своју традиционалну годишњу награду, Орден „Против зверске озбиљности“. Па, крајње је време да немачком канцелару доделимо Орден „Зверске дрскости“.

ИЗВОР: https://www.fondsk.ru/news/2025/07/17/kalkulyator-dlya-merca.html

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *