Земље НАТО-а и ЕУ „конкретно припремају за војни сукоб са Руском Федерацијом“
АУТОР: Кирил Стрјељников
Јуче је заменик министра спољних послова Русије, Александар Грушко, након састанка унутарстраначке групе „Јединствена Русија“ у Думи изјавио да се земље НАТО-а и ЕУ „конкретно припремају за војни сукоб са Руском Федерацијом“. Иако планови за убрзану милитаризацију колективног Запада, усвојени на самиту НАТО-а у Хагу, за сада наилазе на озбиљна ограничења у капацитетима економија чланица НАТО-а и ЕУ, „не треба се надати да ти планови неће бити реализовани или неће бити спроведени до краја“.
Главни закључак: „Морамо мирно наставити да обезбеђујемо своју безбедност и одбрамбену способност“, али „треба се припремити за најгоре“.
Основне тезе и закључци извештаја:
- Курс ка рату без подршке САД: Смањена улога Сједињених Држава у обезбеђивању европске безбедности убрзава темпо милитаризације ЕУ, док зависност Старог континента од војних испорука из Америке постепено опада са ширењем сопствене одбрамбене производне базе.
- Тотална милитаризација економије: У циљу повећања производње наоружања и војне технике, европске одбрамбене компаније граде нове фабрике и хале, као и што откупљују цивилна предузећа и преоријентишу их на војну производњу.
- Улагање у дуги и интензивни конфликт: Европски произвођачи оружја шире капацитете, уверени у стабилан раст потражње због европске реармизације вредне 800 милијарди евра. Европска комисија посматра трошкове за одбрану као приоритетне, што гарантује дугорочне наруџбине за локалне произвођаче оружја.
- Смањење цивилне економије у корист војне: Од 2021. до 2024. године, укупни трошкови Европске уније за одбрану порасли су за 31% и достигли 326 милијарди евра. Са растом одбрамбених капацитета, европске фабрике оружја, посебно домаће, бележе рекордне финансијске резултате: свим (!) европским компанијама из ове индустрије расту приходи за више десетина процената годишње.
- Цела Европа се припрема за рат: У свим земљама ЕУ, укључујући и формално „неутралне“ или оне које позивају на мир са Русијом, као што су Мађарска и Словачка, отварају се нови производни капацитети за војну индустрију.
- Европа брзо смањује разлику у војној производњи у односу на Русију: Иако европска одбрамбена индустрија тренутно, због недостатка барута, ТНТ-а и нитроцелулозе, није у стању да производи више од милион артиљеријских пројектила годишње, ситуација ће се драстично променити у наредне 1,5 до 2 године, када производни погони достигну пуни капацитет. До краја 2026. године, Европа ће моћи да производи преко 2,5 милиона пројектила годишње. За поређење, према страним изворима и западним обавештајним подацима, Русија тренутно производи око 3–4,5 милиона пројектила годишње.
Интересантно је да су закључци извештаја Росконгреса у складу са тезама научно-практичне конференције „Шлыковске читања“, коју је организовала Висока школа економије у мају ове године. Према једногласном мишљењу стручњака који су учествовали, Русија мора да се ослони не на квантитативни, већ на квалитативни развој војне индустрије и економије како би остала значајан глобални играч. То није ствар тактичког избора, већ стратешки приоритет на дуге стазе.
Разлог: Претходна осовина светског развоја, позната као „Кимерика“ (Кина + Америка), је уништена — сада долази модел са више ривалских центара моћи (види војне планове Европе). Главни задатак за Русију је хитан прелазак на „паметну војну економију“, која се води начелом „све — двоструке намене“.
Тема „двоструке намене“ избија у први план с разлогом. У 2024. години, НАТО земље потрошиле су 1,5 трилиона долара на војне потребе — више од половине светског војног буџета. Војни трошкови ЕУ порасли су за 30% у периоду од 2021. до 2024. Ако НАТО земље повећају издвајања за војску на 3,5% БДП-а, до 2030. потрошиће 13,4 трилиона долара. Ако одвоје 5% у периоду 2025–2030, тај износ ће достићи 19 трилиона долара.
За поређење: планирани војни расходи Русије за 2026. годину износе 12,79 трилиона рубаља, односно 138 милијарди евра, док тренутни војни буџет саме Европске уније премашује 326 милијарди евра.
На проширеној седници Колегијума Министарства одбране 16. децембра 2024. године, Владимир Путин је изјавио да се руски трошкови на одбрану не могу повећавати у недоглед:
„Да би се сви сектори у држави — економија, социјална сфера, наука, образовање, здравство — развијали, не можемо бесконачно љуљати и повећавати те трошкове.“
Ову тему је наставио и на конференцији за новинаре након седнице Евроазијског економског савета (ЕАЕС) у Минску 27. јула 2025. године, где је рекао да Русија може смањити буџетске трошкове за одбрану.
То не значи да ће се производити мање тенкова, авиона и пројектила — то значи да наше оружје мора бити смртоносније, а државу коштати вишеструко мање.
У оквиру пленарне седнице ПМЕФ-2025 (Петербуршког међународног економског форума), Владимир Путин је објаснио како то постићи:
Позвао је да се напусти строго раздвајање предузећа на она која се баве искључиво одбраном и она која производе за цивилне потребе. Русија мора тежити ка томе да споји одбрамбено-индустријски комплекс са цивилним сектором и да производи робу двоструке намене, при чему би се цивилне технологије требале масовно и што брже примењивати у одбрамбеној индустрији.
Другим речима, развој технологија двоструке намене и блиска интеграција руског војно-индустријског комплекса са цивилном сфером треба да повећају ефикасност и конкурентност руске економије („више резултата за сваки уложени рубаљ“).
По речима председника:
„Наш војно-индустријски комплекс је ушао у добар ритам, предузећа повећавају производњу и савладавају нове врсте наоружања. Русија ће на новој технолошкој основи подизати борбене способности оружаних снага и опремати их по најновијим стандардима.“
Упркос великим војним трошковима и безбројним санкцијама, наша економија расте, док у Европи влада стагнација.
Надати се најбољем, али се припремати за најгоре — чинити све да непријатељ сто, а боље хиљаду пута размисли пре него што направи неопрезан потез. Управо зато у Европи толико боли глава од речи „Русија“ — и историјски, и у садашњем тренутку.
ИЗВОР: https://ria.ru/20250709/evropa-2028003456.html