Менаџери великих технолошких компанија САД облаче војне униформе
- Званични представник војске изјавио је да се „Одред-201“ оснива како би се ангажовали технолошки лидери у процесу регрутовања и обуке „технолошки оријентисаних појединаца“.
АУТОР: Владимир МАЛИШЕВ
Како је објавио амерички војни портал, Министарство одбране САД објавило је формирање нове јединице под називом „Одред-201“, познате и као „Корпус за иновациони развој“, која, како се наводи, представља „нову иницијативу осмишљену да споји напредна технолошка знања с војним иновацијама“.
У ту сврху, четири топ-менаџера највећих технолошких компанија — Palantir, Meta и OpenAI — добили су недавно чин потпуковника војске САД и свечано су положили заклетву (види фотографију). То се догодило уочи медијски пропраћенe војне параде коју је организовао председник Доналд Трамп, а коју је спонзорисала компанија Palantir.
„Одред-201“, пише портал, „је пројекат који има за циљ да ангажује врхунске технолошке руководиоце као старије саветнике у резервном саставу војске, на пола радног времена. У тој улози они ће радити на циљаним пројектима како би се брзо и у великом обиму пронашла технолошка решења за комплексне проблеме. Ангажовањем стручњака из приватног сектора, ‘Одред-201’ убрзава спровођење иницијатива попут ‘Иницијативе за трансформацију војске’, чији је циљ да се оружане снаге учине компактнијим, паметнијим и смртоноснијим.“
Према доступним подацима, нови потпуковници у резерви су: Шијам Санкар — технички директор Palantir-а, Ендру Бозворт — технички директор компаније Meta (забрањене у Русији), Кевин Вејл — директор за производе у OpenAI, и Боб МакГру — саветник у Thinking Machines Lab и бивши директор истраживања у OpenAI. „Њихова заклетва је само почетак шире мисије којом се жели инспирисати више технолошких стручњака да служе војсци, без напуштања каријере, и показати новим генерацијама како могу да мењају свет — у униформи“, истиче Soldiersystems.net.
Званични представник војске изјавио је да се „Одред-201“ оснива како би се ангажовали технолошки лидери у процесу регрутовања и обуке „технолошки оријентисаних појединаца“.
„Интеграцијом знања из приватног сектора у војну структуру, ‘Одред-201’ покреће иницијативе као што је програм трансформације војске, усмерен на то да оружане снаге буду компактније, интелигентније и смртоносније“, стоји у званичном саопштењу војске.
Из приложеног списка јасно је да се ради о приватним компанијама које, након ових именовања, практично прелазе под директну контролу Министарства одбране САД. Чиме се оне баве и каква ће бити њихова улога у новом „Одреду-201“? Према писању медија, њихови кључни задаци биће следећи:
- Интеграција комерцијалних технологија:
Примена искуства Силицијумске долине у области вештачке интелигенције, анализе података, проширене стварности (AR) и сајбер-безбедности ради модернизације војске; - Консултације о модернизацији:
Саветовање војске у области набавке технологија, управљања кадровима и интеграције човек-машина система; - Подршка Иницијативи за трансформацију војске:
Овај програм, који је у мају 2025. представио министар војске Дени Дрискол, има за циљ да кроз промене у структури команде, оптимизацију програма и убрзање иновација створи мању, паметнију и убојитију војску.
Palantir, према порталу Grayzone, свакако је најпрофитабилнија компанија у оквиру S&P 500 индекса ове године, пре свега захваљујући огромним уговорима које је закључила с администрацијом Трампа. Према речима оснивача компаније Алекса Карпа, Palantir је „створен да разара… а када је потребно, да плаши непријатеље, а понекад и да их убија“.
„Акције антиутопијске компаније за обраду података, назване по свезнајућој кугли којом је зли чаробњак Саруман посматрао Средњеземље у ‘Господару прстенова’“, пише аутор текста, „скочиле су на рекордне нивое након ничим изазваног напада Израела на Иран. У другом интервјуу, Карп је са одушевљењем подржао модел ‘катастрофалног капитализма’, истакавши да су ‘лоша времена веома профитабилна за Palantir, јер ми правимо производе… намењене раду у опасним условима.’“
Последњих година, истиче Grayzone, Palantir је постала доминантна у западној информационој сфери и сада има неограничен приступ поверљивим подацима грађана у земљама попут САД и Велике Британије. Међу њеним клијентима су Министарство одбране, ЦИА, НСА, ФБИ, ICE и Команда специјалних операција. Palantir је постао универзални добављач услуга анализе података помоћу вештачке интелигенције. У контексту опсесије тражењем непријатеља у иностранству, што је карактеристично за амерички безбедносни апарат, Palantir је стекао репутацију „корисне и послушне“ војној структури.
„Ако вам је непријатно да подржавате легитимне акције Америке и њених савезника у ратним условима, немојте се придруживати Palantir-у“, изјавио је Карп.
У чланку објављеном истог дана када су војни званичници најавили стварање „Одреда-201“, технички директор компаније Palantir Шијам Санкар изјавио је да је он један од четворице представника „националне бизнис-елите“ изабраних за „специјални корпус“ који има за циљ да „искористи њихове техничке таленте у служби [владе САД]“.
„Данас, уочи 250. годишњице америчке војске, подићи ћу десну руку, положити заклетву на верност Уставу и ступити на дужност потпуковника у недавно формираном 201. одреду резервног састава војске: Корпусу иновационих решења“, изјавио је он поносно.
Према његовим речима, придружили су му се „неке од најсјајнијих умова из света технологије: Кевин Вејл, директор за производе у OpenAI-ју; Ендру ‘Боз’ Бозворт, технички директор компаније Meta; и Боб МакГру, бивши директор истраживања у OpenAI и садашњи технички директор компаније Palantir Technologies, где и ја радим као технички директор.“
Према Санкару, стварање овакве технолошке „Патроле Појндекстер“ било је неопходно у светлу геополитичких „промена“, када су „ратови у Европи и на Блиском истоку, а пре свега претња рата у Тихом океану“, „скренули пажњу нације и изазвали мобилизацију“. Иако је очигледно био поносан што је тако брзо постављен на високу војну функцију, Санкар је признао да је то некада било незамисливо.
„Пре десет година,“ рекао је, „било би незамисливо да толико технолошких гиганата отворено сарађује са оружаним снагама САД. Исто тако, било би неуобичајено да војска тражи подршку пословне елите земље, а камоли да формира специјални корпус који би њихове техничке способности ставио у службу владе.“
Представник компаније Palantir указао је на „експлодирајуће пејџере и ударе дронова са велике удаљености из транспортних контејнера“ као примере напада који „показују да су технологије поново промениле бојно поље“ и да „наше оружане снаге морају да се мењају заједно са њима“.
Корпоративни официрски корпус Palantir-а, састављен од новопечених потпуковника, неће регрутовати трупе за неки будући рат. Али, безбедно скривени иза свог дигиталног паравана, они ће посматрати и подстицати следећу генерацију „гејкова“ да се прикључе војсци.
Како истичу стручњаци, укључивање менаџера технолошких гиганата у „Одред-201“, који сада носе униформу, представља логичан наставак дугогодишње праксе Пентагона да се ослања на цивилне стручњаке за технолошка знања – од научника из доба Другог светског рата до модерних саветодавних тела попут Defense Innovation Board. Међутим, „Одред-201“ тај однос подиже на потпуно нови ниво, директно „уграђујући“ високо позициониране технолошке руководиоце у резервни састав војске као официре.
Може се рећи да „Одред-201“ није само експеримент, већ стратешки потез усмерен на превазилажење јаза између комерцијалног и војног сектора. Јединица функционише по принципима флексибилности: њени припадници служе на непуном радном времену (око 120 сати годишње), могу радити даљински и изузети су од основне војне обуке, иако морају да прођу фитнес-тестове и скраћене курсеве (попут шестонедељног Direct Commission Course у Форт Бенингу). То им омогућава да комбинују службу са каријером у приватном сектору, с минимизованим ризиком од сукоба интереса.
Менаџери који су укључени у „Одред-201“ и имају чин потпуковника представљају компаније које су већ дубоко интегрисане у развој војних технологија и кључни су играчи на тржишту. Већ поменути Palantir је већ годинама стуб модернизације војске, пружајући системе за анализу обавештајних података (Distributed Common Ground System-Army), платформе за обраду података (Vantage, којом се служи преко 100.000 корисника) и системе дубоког извиђања (Titan). Palantir такође активно учествује у развоју нове архитектуре командовања и управљања.
OpenAI, у партнерству с компанијом Anduril, ради на стварању система ПВО појачаних вештачком интелигенцијом. Meta такође сарађује са Anduril-ом на развоју алата заснованих на ИИ за војне потребе, активно истражујући могућности проширене стварности у обуци и оперативним мисијама. Thinking Machines Lab, коју су основали бивши истраживачи из OpenAI, фокусирана је на сарадњу човека и вештачке интелигенције — што је кључна област за војску која ради на интеграцији људи и машина на бојишту на смислен и ефикасан начин. Ове компаније не само да пружају своје технологије, већ и деле с Пентагоном напредне методологије развоја.
А сам чин стварања оваквог „одреда“ састављеног од технолошких компанија и њихових топ-менаџера у униформама — јасан је знак да се Вашингтон веома активно припрема за рат нове генерације.
ИЗВОР: https://www.fondsk.ru/news/2025/07/06/amerika-na-puti-k-voynam-buduschego-tayny-otryada-21.html