Москва развија оружје електромагнетног импулса (ЕМП) које би могло из корена да промени природу савременог ратовања, упозоравају западни аналитичари. Све већа војно-технолошка достигнућа долазе из Русије, одмах након што је јавности представљен ракетни систем Орешник. Ново руско оружје у стању је да паралише НАТО без испаљеног метка. Оружје, познато под именом „Алабуга”, могло би, како тврде западни извори, да неутралише комплетну инфраструктуру непријатеља – без потребе за коришћењем нуклеарног наоружања.
Према наводима страних медија, руски председник Владимир Путин разматра могућност употребе новог тајног оружја.
У јеку све већих тензија између Москве и ЕУ, посебно због улоге НАТО савеза у Украјини, руски председник Владимир Путин наводно је дао зелено светло за убрзани развој супероружја заснованог на технологији електромагнетног импулса (ЕМП).
Оружја зснована на том принципу, функционишу тако што стварају интензивни електромагнетни пулс који може да уништи или онеспособи сву електронску опрему у великом радијусу. Руски програм “Алабуга” користи овај концепт тако што поставља високоенергетски електромагнетни генератор на балистичку ракету, која експлодира на висини од 200–300 метара.
Пројектил може буквално да онеспособи готово сво непријатељско оружје и војну опрему, укључујћи ракете, системе противракетне одбране, бродове и тенкове, као и било коју врсту ваздухопловне, поморске и копнене војне опреме.
Пројектил „Алабуга” доводи до квара свих микро-кола. Савремени радарски системи су подложни електромагнетним флуксовима велике густине. Због тога страдају полупроводници и сложена опрема постаје неупотребљива, док непријатељско особље не пати. У ствари, војни хардвер и опрема ће се једноставно замрзнути на месту, док ће авиони и пројектили пасти на земљу као камење
Ефекат је разоран, догађа се електронски колапс на површини у пречнику од 3,5 километара.
Такав напад не би проузроковао директну физичку штету људима или грађевинама, али би оставио војне системе, комуникационе мреже, интернет инфраструктуру и здравствене установе – парализоване.
Према британском новинару Питеру Хиченсу, који је писао за таблоид „Дејли мејл”, оружје попут „Алабуге” би могло да омогући Русији да „добије рат без да испаљује метак и без да погине иједан човек“.
Он посебно истиче да би планирано присуство британских трупа у Украјини могло изазвати одговор Москве употребом ЕМП технологије.
Хиченс упозорава да би Британија могла ући у стање тоталног технолошког колапса – без струје, интернета и медицинских услуга –као диреткне последице, на пример, једног јединог „Алабуга” напада.
Први пут се за „Алабугу” чуло 2014. године, када су процуриле информације из руских војних извора. Године 2017, високи званичници из компаније „Радиоелектронске Технологије“ потврдили су да се пројект активно развија и да се ради о будућности електронског ратовања.
Тада је, пре осам година, објавио британски таблоид “Дејли Стар” упозорење и причу о радиоелектронском оружју на којем раде у Русији, и преносећи мишљења да ће бити моћније од нуклеарне бомбе и биће у стању да избацује из игре целе армије.
Прецизирао је да је реч о моћној електромагнетној ракети „Алабуга“, која је наводно у стању да онеспособи ракетне бојеве главе и системе везе непријатељских авиона, дронова и хеликоптера у пречнику од три и по километра.
„Алабуга искључује комуникације и умртвљује технику“ – тврдио је тада аутор текста у “Дејли Стару”.
Њега је тада посебно плашила могућност постављања таквих ракета на беспилотне летлице које их могу однети дубоко у позадину противника – успут уништавајући његове авионе.
Британски лист додатно је тврдио да се ради о ракети која „блокира тенкове и изазива детонацију пројектила које са собом носе“.
Према тврдњама, ово оружје је наследник идеје још из 1950-их, када је академик Андреј Сахаров предлагао развој несмртне ЕМП бомбе која би онеспособљавала непријатеља без масовних жртава.
Оружје нове генерације, какво је „Алабуга”, би се у потпуности уклапало у савремени руски доктринарни приступ – изазвати максималан ефекат уз минималну конвенционалну штету.
Британска обавештајна служба МИ6, како наводе извори, годинама покушава да дође до детаља о овом програму – безуспешно.
Управо та тајновитост и недостатак информација појачавају страхове да би Русија већ могла бити у поседовању потпуно оперативног и спремног за употребу ЕМП оружја.
Ако се потврде процене западних стручњака, “Алабуга” би могла представљати преломну тачку у војној равнотежи снага, нарочито у контексту рата у Украјини и све чешћих спекулација о директним сукобима између НАТО-а и Русије.
Фантазија уплашених Британаца иде и даље па тврде да се од руске електромагнетне чудо-ракете неће моћи сакрити непријатељски војници. Аналитичари су у „руска чуда“ убројили и „Листву“ – борбено возило које високофреквентним зрачењем дистанционо неутралише експлозивне направе.
ИЗВОР: Политика