- На преки суд изјашњавања за или против независности тзв. Косова у Плаву је изведен ни мање ни више него саобраћајни знак
АУТОР: Теодора Костић
Када је Подгорица одлучила да призна независност тзв. Косова, одлука је донета иза затворених врата владе и нико није питао народ да ли је за то. Да је тадашња власт спровела макар анкету, ако не и референдум, било би јасно да је одлука о признању сецесије Србије све само не воља већине у Црној Гори.
Због овакве преваре у кости се увукла стална зебња да ће ова одлука кад-тад бити измењена, а историјска неправда исправљена. Због тог непрестаног страха свако ко би могао да преузме било какву функцију у власти био је стављен пред јавно изјашњавање: да ли признаје или не независност тзв. Косова.
И таман кад је та прозивка постала непрестана пракса, у којој су измишљани разни изговори типа – то је сада важећа одлука претходне власти коју нећемо преиспитивати и томе слично, десио се потпуно бизаран случај.
На преки суд изјашњавања за или против независности тзв. Косова изведен је ни мање ни више него саобраћајни знак.
Кружни ток у Плаву, тачније у предграђу Мурино, ненадано је постао поприште битке за независност Косова, а у њој се са албанске стране истакла извесна уметница Калтрина Хоти.
У тренутку кад су радници по налогу Управе за саобраћај постављали путоказ ка Пећи, Хотијева се нашла ту и извршила јавну прозивку.
Радници су морали да се изјасне да ли признају независност Косова, а саобраћајни знак за Пећ који су поставили проглашен је кривим. Његова кривица је што је поред латиничног и ћириличног натписа на себи имао и ознаку „СРБ“.
Да је могао да проговори, знак би вероватно рекао да поштује међународно право по којем је Пећ у Србији, те да признаје територијални суверенитет земље са којом је Црна Гора толико дуго била у заједници.
Међутим, како знак не говори, одмах је био оцинкарен Приштини. Реаговало је Министарство спољних послова тзв. Косова које је одмах по пријему цинкарења преко амбасаде „Косова“ у Подгорици тражило да се предузму кораци за решавање овог важног питања.
Потом је Приштина прогласила победу – спорни знак је уклоњен али ту није крај. Црногорски органи мораће да испитају ко је дозволио да знак буде постављен.
Због тога је Министарство саобраћаја у Црној Гори наложило Инспекцији за путеве да испита случај постављања саобраћајног знака.
Победу је прогласио и црногорски министар јавне управе Мараш Дукај који је објавио фотографију кружног тока са уклоњеним знаком.
Огласио се и председник општине Плав Нихад Цановић наводећи да локална самоуправа није имала сазнања да ће овај знак који не признаје независност тзв. Косова бити на кружном току у том месту.
„Плављани су увијек били људи мира, поштовања и добрих комшијских односа – то се не мијења“, написао је Цановић, али није објаснио како су то Плављани људи добре комшије ако подржавају распарчавање суседне Србије.
Случај спорног путоказа стигао је до Владе Црне Горе. Иако Улцињ сасвим јужно од Плава, по принципу албанске солидарности, у читаву бизарну ситуацију укључио се и председник ове општине Генци Ниманбегу.
Он је послао отворено писмо премијеру Милојку Спајићу у којем упозорава како је поступање службеника Министарства саобраћаја неприхватљиво и опасно, јер како каже „показује да и даље постоје умови који не признају реалност и међународне чињенице“.
„Оштро осуђујемо овај ружан чин Министарства саобраћаја и позивамо премијера да предузме хитне мјере како би се саобраћајни знак кориговао и поставио у складу са постојећим чињеницама“, поручује Ниманбегу.
Кад је овако прошао саобраћајни знак, како ли је тек људима који у Црној Гори не признају независност тзв. Косова.
ИЗВОР: РТ Балкан