Фото: Профимедиа/Илустрација/ НОВОСТИ

Истраживање које су објавили француски Mediapart и његови партнери, међу којима су Drop Site News (САД), Il Fatto Quotidiano (Италија) и Reporters United (Грчка), уздрмало је медијску сцену открићем да је међународна новинарска мрежа OCCRP, чији је члан и српски КРИК, тајно финансирана од стране америчке владе и Фондације за отворено друштво Џорџа Сороша. Ова открића поставила су озбиљна питања о независности рада организације и намери иза њених извештаја.

Америчко финансирање и утицај

Од свог оснивања 2008. године, OCCRP је примио најмање 47 милиона долара из извора повезаних са америчком владом, што чини половину њиховог укупног финансирања. Поред тога, извештај открива да Вашингтон има право вета на именовања унутар организације, укључујући избор њеног руководства. Овај ниво контроле указује на значајан утицај америчке политике на рад мреже.

Шенон Мегвајер из USAID-а, једног од главних донатора, потврдила је да агенција има право да учествује у кадровским одлукама, иако је нагласила да је то ретко коришћено.

Сорошеве фондације као кључни донатор

Поред америчке владе, значајан део финансирања долази од Фондација за отворено друштво (OSF), које је основао милијардер Џорџ Сорош. Ове фондације дуго су биле мета критика због финансирања пројеката са политичком позадином. КРИК, који се представља као независна истраживачка организација у Србији, сада се доводи у питање као део овог сложеног механизма финансирања.

КРИК под сумњом: Независност или директива?

КРИК, годинама активан у Србији, често је објављивао истраживања која су критиковала домаће власти. Сада, међутим, извештаји о везама са странцима доводе у питање легитимитет њихових афера. Критичари тврде да су њихови радови често коришћени за политичке сврхе, а не за објективно информисање јавности.

Према извештајима, значајан део прича које КРИК пласира настаје по директиви страних организација, што доводи у питање интегритет њиховог рада. Сумње да је ова организација само продужена рука страних интереса сада добијају конкретну подлогу.

Потенцијално слабљење невладиног сектора

Планови администрације Доналда Трампа, подржани од стране предузетника Илона Маска, усмерени су ка смањењу америчког буџета за финансирање невладиних организација. Маск је наговестио могућност законске забране финансирања организација које се формално представљају као „невладине“, а у ствари су финансиране од стране државе.

Српске власти, укључујући председника Александра Вучића, раније су указивале на то да многе НВО у Србији функционишу као „проточни бојлери“ за финансирање антивладиних активности. Вучић је нагласио да ће потенцијално смањење страних донација значајно утицати на политичке групе које раде на дестабилизацији земље.

Последице за Србију

Откриће о финансијским везама КРИК-а са америчким и Сорошевим организацијама може имати дугорочан утицај на перцепцију јавности о истраживачким медијима у Србији. Док неки бране КРИК и OCCRP као важне гласове у борби против корупције, други истичу да је њихова независност компромитована.

Док јавност ишчекује даље детаље о улози САД и Сорошевих фондација у раду међународних и домаћих медијских мрежа, остаје отворено питање како ће ово утицати на политичке и медијске процесе у Србији. Питање независности медија никада није било актуелније.

ИЗВОР: https://srpskiugao.com/otkrivena-tajna-veza-krik-a-sa-sad-i-sorosem-da-li-je-nezavisnost-medija-u-srbiji-samo-iluzija/

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *