1. Црква благосиља само један брак у животу. Други брак се може имати, по снисхођењу Цркве и по слабости нашој, уколико постоје канонске основе за други брак. Зато се брак мора чувати свим силама човечијим, јер је у њему спасење наше и наших ближњих.
2. За ступање у брак потребан је благослов оба родитеља (и оца и мајке) и младожење и невесте. Без ова четири благослова (уколико су живи родитељи) није могућ дуг и успешан брак. Свето Писмо упозорава: „Благослов очев утврђује дечији дом а материна клетва га раскопава до темеља“. (Сир. 3:9).
3. До ступања у брак треба чувати чедност и невиност јер је то највећи капитал који млади могу унети у брак. Такав брак Бог благосиља изобиљем благодати и добром децом. Ако неко има предбрачне телесне односе, ако је блудник и развратник, имаће великих проблема у браку и са децом, „Јер ће грешни муж имати злу жену, која ће му бити бич за грехе његове“ и обрнуто, по речима св. Јована Златоустог.
4. Децу не треба зачињати у посту или празником, јер се тако навлачи проклетство на потомство. Деца зачета у то време су проблематична, док су деца зачета у време ван постова и празника добра и благословена. Уопште, не треба имати односе у време поста и празником, то је древна црквена заповест.
5. Мајка треба да се исповеда и причешћује у току трудноће јер се тако велика благодат излива на плод и по речима блажене Пелагије Рјазанске: „Ако ти се мајка, док је била трудна, причестила пет-шест пута, могу да те бацају у сваку воду, Господ ће ти помоћи.“.
7. У браку је увек потребно чувати мир и избегавати сваки раздор. То ће се најбоље чинити ако се поштује Богом установљени поредак послушности: Отац мора бити послушан Богу у заповестима Његовим; жена треба да слуша мужа, по речима апостола: „Жене, слушајте своје мужеве као Господа. Јер је муж глава жени као што је и Христос глава Цркви“ (Еф. 5:22); деца треба да слушају оба родитеља и млађа деца треба да слушају старију. „Жене, покоравајте се својим мужевима, као што доликује у Господу. Мужеви, љубите жене ваше и не срдите се на њих. Дјецо, слушајте родитеље своје у свему, јер је ово угодно Господу. Очеви, не раздражујте дјеце ваше, да не клону духом.“ (Кол. 3:18-21.
8. Јако је корисно да цела породица, нарочито муж и жена, заједно читају молитве ујутро и увече. Тако их Бог чува од разних искушења и сједињује их у јединомислију и духовној љубави, коју не познају они које сједињују само телесне везе. Посећивање недељне Литургије и богослужења је духовна основа брака и јака заштита Божија од свих искушења овога живота. Пост, молитва, исповест и Причешће су духовни штит, оклоп и оружије хришћанина у овом свету, без којих није могуће победити у борби за спасење. Требало би да цела породица учествује у Светим тајнама у току сваког поста.
9. У животу увек треба ставити духовно изнад материјалног, духовну корист изнад материјалне, јер се пренебрегавањем духовних закона навлачи проклетство и на себе и на потомство и онда нема никакве користи од материјалних добара, ако се прво не испоштују духовни закони. Највеће благо на овом свету је задобијање благодати Духа Светог у наше душе и то је разлог зашто постојимо и ми и наше породице на овом свету.
10. Породица је највећа светиња која постоји, она је „домаћа Црква“ (Кол.4:15) и зато су недопустиви греси против ње: прељуба, чедоморство, раскид брака без канонске основе, напуштање деце… „Или не знате да је тело ваше храм Светога Духа који је у вама, Којега имате од Бога и нисте своји?“ (1. Кор. 6:19). „Зар не знате да сте храм Божији и да Дух Божији обитава у вама? Ако неко уништава храм Божији, Бог ће њега уништити; јер је храм Божији свет а то сте ви“. (1. Кор. 3:16).
Сваки од ових грехова повлачи тешку казну Божију на оног који то чини а најпре на децу и супружнике прељубника, чедоморки и чедомораца, која се потом разбољевају или крећу погрешним путем.
ЧУВАЈМО СВЕТИЊУ БРАКА КАО ЗЕНИЦУ ОКА И ОНДА ЋЕ НАМ У СВЕМУ ПОМАГАТИ ГОСПОД БОГ!
ИЗВОР: https://православнапородица.орг.срб/index.php/pravoslavna-porodica/2669-saveti-onima-koji-stupaju-u-brak