- У пролеће 1999. бивши шеф станице МИ6 у Русији и на Блиском истоку Ричард Томлинсон рекао је за Би-Би-Си, Канал 4, да МИ6 планира покушај убиства југословенског лидера Слободана Милошевића.
- „Постојао је такав план, и сам сам га видео“, рекао је Томлинсон. „Ово је веома озбиљан документ од три странице, имао је свој серијски број, што значи да га и даље треба чувати у досијеу МИ6.
- Према Томлинсоновим речима, план није био превише детаљан, садржао је само три сценарија за елиминацију српског лидера и оправдање за ову акцију. Главни сценарио укључивао је атентат на Милошевића од стране српских опозиционих снага употребом експлозивне направе.
- Предност ове опције је у томе што би МИ6 лако могао да негира своју умешаност. Друга два су укључивала слање британске диверзантске групе у Југославију и инсценирање саобраћајне несреће.
- У интервјуу српском листу «Глас јавности», Звонимир Трајковић, бивши саветник Радована Караџића и Слободана Милошевића, потврдио је да иза Ђинђићевог убиства стоје ЦИА и МИ6
АУТОР: Владимир ПРОХВАТИЛОВ
Крајем прошле године, шеф британске спољне обавештајне службе МИ6 Ричард Мур признао је умешаност Британије у тајне операције у Украјини.
Британски обавештајци учествовали су у разним операцијама на украјинској територији, помажући Кијеву у његовој конфронтацији са Русијом, рекао је он, говорећи у британској амбасади у Паризу.
Према Муровим речима, умешаност британских представника у такве операције била је „прикривена”. „Ми ценимо наше наслеђе тајних акција, које настављамо и данас у помагању Украјини у својој борби“, рекао је шеф МИ6.
Он је признао да ова помоћ Украјини има своју цену за Лондон, „али ће цена одбијања ове подршке била би бесконачно већа“.
Раније је бивши шеф британске обавештајне службе МИ6 Ричард Дирлав у интервјуу за «Политико» признао да је Велика Британија у стању сивог рата са Русијом. „Ми смо у ратном стању, ми смо у сивом рату са Русијом и покушавам да подсетим људе на то“, нагласио је он.
Наслеђе британских обавештајних служби у вези са тајним ратом против Русије, али и многих других земаља, толико је опсежно да укључује многе злочине, о којима истина понекад постаје чак и јавно позната.
На брифингу 19. априла 2018. званична представница руског министарства спољних послова Марија Захарова подсетила је да су британске обавештајне службе признале умешаност у убиство Григорија Распутина.
„Би-Би-Си је 2004. емитовао документарац под називом ‘Ко је убио Распутина?’ Према британским новинарима, «слава» и идеја убиства припадају Великој Британији, док су руски завереници били само глумци или инструменти. Иначе, сличне верзије постоје и у вези са убиством руског цара Павла Првог“, рекла је Марија Захарова, подсећајући и на Локхартову заверу, коју су 1918. организовали шефови дипломатских мисија Велике Британије, Француске и Сједињених Држава у Совјетској Русији. са циљем свргавања бољшевика. У заверу је био умешан шеф британске специјалне мисије Роберт Локхарт.
Године 2013. објављене су информације које указују да је обавештајна служба МИ6 стајала иза убиства Патриса Лумумбе, првог демократски изабраног премијера Конга.
Лорд Дејвид Едвард Ли, члан Дома лордова, написао је у Лондонском прегледу књига да му је непосредно пре смрти, бароница Дафне Парк од Монмута, која је радила за британску обавештајну агенцију МИ6, рекла да је организовала отмицу и убиство првог премијера независне Републике Конго (данас Демократске Републике Конго) Патриса Лумумбе 1961. године.
Лорд Ли је рекао да је упознао Парк непосредно пре њене смрти 2010. „Од 1959. до 1961. била је конзул и први секретар у Леополдвилу (сада главни град ДРК Киншаса), што је у пракси значило да је тамо била шеф МИ6“, приметио је лорд Ли. У разговору са Парком поменуо је могућу умешаност МИ6 у Лумумбину отмицу и убиство. „(Ми) смо били (укључени). „Ја сам ово организовао“, цитира Паркова публикација.
Према речима баронице, разлог за Лумумбино елиминисање био је страх да би Лумумба могао бити под утицајем комунистичког режима СССР-а.
„Лумумбина смена је свакако била високо на дневном реду британских званичника“, примећује London Review of Books, додајући да је „као агент МИ6 у Леополдвилу, Парк можда помогао да се организује атентат на генералног секретара УН Дага Хамаршелда касније 1961. године“.
„Документи које је открила Комисија за истину и помирење у Јужној Африци упућују на ЦИА и британске обавештајне службе, укључујући Извршни одбор за специјалне операције, где је Парк служила током Другог светског рата, а учествовала у завери убиства Хамарскјолда, који је летео у Ндолу да посредује у добијању Мандат УН у Катанги. До тада се променио став УН, од неутралности по питању сецесије до опозиционог мишљења. Британци, који су још увек колонијална сила преко границе у Северној Родезији где се срушио авион лидера УН, желели су да Чомбеов режим делује као тампон против очекиване комунистичке инвазије на Конго“, пише лист.
У августу 1953. године, ЦИА и МИ6 извели су заједничку операцију у Ирану, названу «Ајакс», како би збацили владу Мохамеда Мосадека након што су ирански парламент и премијер Мосадек национализовали иранску нафтну индустрију. Нова иранска влада потписала је споразум о стварању конзорцијума америчких и британских компанија које би добиле део прихода од иранске нафте и право на развој нафтних поља у земљи.
У пролеће 1999. бивши шеф станице МИ6 у Русији и на Блиском истоку Ричард Томлинсон рекао је за Би-Би-Си, Канал 4, да МИ6 планира покушај убиства југословенског лидера Слободана Милошевића.
„Постојао је такав план, и сам сам га видео“, рекао је Томлинсон. „Ово је веома озбиљан документ од три странице, имао је свој серијски број, што значи да га и даље треба чувати у досијеу МИ6. Према Томлинсоновим речима, план није био превише детаљан, садржао је само три сценарија за елиминацију српског лидера и оправдање за ову акцију. Главни сценарио укључивао је атентат на Милошевића од стране српских опозиционих снага употребом експлозивне направе. Предност ове опције је у томе што би МИ6 лако могао да негира своју умешаност. Друга два су укључивала слање британске диверзантске групе у Југославију и инсценирање саобраћајне несреће.
Томлинсон, позван као сведок у истрази о Дајаниној смрти, рекао је да је аутомобилска несрећа у Паризу 31. августа 1997. године, у којој је принцеза умрла, имала «језиве сличности» са планом да се убије Милошевић, а који је видео док је радио за МИ6 1990-их.
У књизи објављеној 2001. године, након што је већ био у затвору због кршења Закона о службеним тајнама, Томлинсон је написао да је верзија Милошевићевог убиства била аутомобилска несрећа у тунелу помоћу заслепљујућег стробоскопа.
Он је такође рекао тиму Скотланд Јарда који истражује Дајанину смрт: „МИ6 има способност да исценира несреће, било да се ради о хеликоптеру, авиону или аутомобилу.
У Србији је 2015. године објављено истраживање под називом „Трећи метак: политичка позадина убиства Зорана Диндића”. За убиство српског премијера 2003. године аутори окривљују британске обавештајне службе. Они тврде да је у злочин умешан и агент МИ6 Ентони Монктон, који се доводи у везу са наводним убицама, земунским криминалним кланом.
У интервјуу српском листу «Глас јавности», Звонимир Трајковић, бивши саветник Радована Караџића и Слободана Милошевића, потврдио је да иза Ђинђићевог убиства стоје ЦИА и МИ6.
У марту 2021, новинар Ник Саутхол истражио је причу о Станиславу Хшановском, његовим познатом комшији у селу Хедли у Шропширу, а објавио у свом програму ББЦ Радио4 The Nazi Next Door (Нациста у суседству).
Како се испоставило, Хшановски је био активни нациста и лично је убио најмање 30 Јевреја у свом родном граду Слониму у Белорусији током Другог светског рата. Такође је био умешан у убиство десетина хиљада Јевреја.
Међутим, власти нису предузеле ништа, а Хшановски је умро 2017. године, а да никада није дочекао правду.
Током свог истраживања, Саухол је открио да је 1954. Хшановски био у избегличком кампу Мариенфелде у Берлину, леглу обавештајних активности МИ6.
Саутхол је рекао да је Хшановски, који је течно говорио четири језика, био у кампу и радио на тајном задатку у име британске обавештајне службе. Британска обавештајна служба уништила је стотине хиљада докумената који садрже информације о људима попут Хшановског, штитећи на тај начин нацистичке ратне злочинце.
Председница Савета посланика британских Јевреја, Мари ван дер Зил, позвала је на јавну истрагу о наводима Хшановског, додајући: „Емисија Радија 4 такође тврди да су британске обавештајне службе пре 30 година покушале да прикрију своје акције уништавањем информација и тиме заштите нацисте који су још увек били живи и живели у Великој Британији. Ово би било монструозно – и, вероватно, противзаконито – понашање. Британска јавност заслужује да зна све чињенице иза овога.»
Верујемо да су британске власти и служба поводом случаја Хшановског наредиле ћутање.
Британска влада је, како је истакла Марија Захарова, створила повољне услове за делвоање криминалаца из других земаља у Великој Британији. Према подацима Министарства унутрашњих послова, у периоду од 2005. дои 2012. Године, у Уједињеном Краљевства и држави је живело више од 700 војних злочинаца.
У децембру 2020. године, британска спољна обавештајна агенција МИ6 и Центар вадиних веза GCHQ, која је заправо владина обавештајна агенција одговорна за радиоелктронско извиђање, оптужена објавио је «Гардијан», позивајући се на прелиминарну судску одлуку.
У судској пресуди је наведено да је обавештајним доушницима било дозвољено да се „укључују у криминалне активности у Уједињеном Краљевству“. Истовремено, парламент је обавештајној агенцији дао овлашћење да крши закон, односно да чини злочинедоидуше само у иностранству.
Британски закон дозвољава својим агентима који раде у иностранству да крше закон без страха од кривичног гоњења у УК. Али за то постоји један услов: морају имати дозволу министра спољних послова.
Чињенице откривене током суђења изазвале су негодовање међу северноирским активистима за људска права. „Изгледа да је МИ6 почео да овлашћује своје доушнике да е почине злочине и на тој територији, у складу са политиком која се држи у потпуној тајности“, рекао је активиста за људска права Данијел Холдер.
Ирци су се присетили и старих скандала. „Није изненађујуће да влада која одбија да на прави начин истражи улогу својих обавештајних служби у убиству адвоката Пата Финукејна 1989. затвара очи пред нарученим злочинима 2020. године“, рекао је борац за људска права Пол О’Конор.
Пат Финукејн је убијен из ватреног оружја, пред својом женом и троје деце у фебруару 1989. Године. Спроведене су три службене истраге. На основу њихових резултата, тадашњи премијер Дејвид Камерон је признао да је у убиству постојао „искрено шокантан ниво завере у коју је укључена држава“, односно признао је умешаност британских обавештајних служби у убиство Финукена.
У садашњој стварности, од некадашње моћи британске круне није остала ни сенка. Једино што остаје непромењено су бесцеремоничне и нехумане методе британских тајних служби, спремних на сваки злочин зарад лажно схваћених националних интереса.
С руског превео Зоран Милошевић
ИЗВОР: https://fondsk.ru/news/2025/01/21/o-prestupleniyakh-britanskoy-razvedki-mi-6.html