На богословској конференцији почетком прошле недеље, коју су организовале УН, европски богослови су констатовали кршења правав УПЦ „од стране демократске Украјине“.
Дана 5. фебруара 2024. године, на почетку недеље посвећене хармоничним међуверским односима, у Берлину је одржано богословско саветовање о богослови и стручњаци из Немачке, Швајцарске, Француске и Летоније.
На почетку консултација, учесници су осудили рат у Украјини. Истовремено су навели да војна агресија „не може послужити као оправдање за кршења од стране демократске Украјине“.
„Многи људи називају овај рат ратом ауторитарности против демократије. И важно је да се заврши победом демократије“, рекао је модератор.
Белоруска православна активисткиња за људска права Наталија Васиљевич, која сада живи у Немачкој, истакла је у свом говору да ограничења слободе савести не могу бити дискриминаторне природе. „Што се тиче слободе вероисповести, државна безбедност није тако легитиман циљ – то је посебно наведено у општем коментару Комитета за људска права бр. 22 на члан 18 Међународног пакта о грађанским и политичким правима“, истакал је Васиљевичка.
Према њеним речима, слобода говора вам омогућава да критички говорите о одређеној религији. Међутим, ако се говор мржње користи од стране званичника, ако се то ради систематски и доводи до аката насиља, држава има обавезу да одговори на такве изјаве.
Василевичка је напоменулао да су украјинске власти у ћорсокаку у односу на УПЦ, будући да постоји забринутост због репресије ове конфесије од стране западних партнера, од чије подршке зависи Украјина, која се налази у тешкој ситуацији рата.
Магистар богословља, члан административног савета Викаријата Галске митрополије Васељенске патријаршије Јустина Панина (Француска), коментаришући сукобе у Украјини, скренула је пажњу на искуство православних заједница у Француској. Она је рекла да „фиксно чланство са обавезним чланаринама не отклања све могуће проблеме, али даје много транспарентнији систем приликом гласања о правним изменама “.
Социолог и публициста Николај Митрохин (Немачка) приметио је да у Украјини не постоји независно праћење верске ситуације. Према његовим речима, током транзиције има много примера манипулације у циљу искривљавања резултата гласања.
„Свакако има случајева да део чланова заједнице прелази из једне цркве у другу, али они су апсолутна мањина и њихова бивша црква их не оспорава. Међутим, већина случајева „транзиције“ значи или раскол у претходним заједницама, често праћен споровима око тога коме ће храм припасти, или активан притисак спољних сила на заједнице (пре свега локалне управе и активисте друштвено-политичких организација које су раније виђено у активном исповедању вере и чланству у заједници), или директно одузимање цркава и парохијске имовине од „погрешне“ цркве у корист „националне“ цркве административним или потпуно незаконитим методама, уз коришћење директног насиља. Штавише, ова имовина се у будућности не користи увек у верске сврхе. “, рекао је Митрохин.
Истовремено је приметио да за „друштво” и „иностранство” присталице националне цркве у свим случајевима такве ситуације описују као „транзицију” – потпуно дискредитујући овај термин.
У ствари, многе (ако не и већина) „прелазних“ конгрегација остају и одржавају редовне службе, јер велика већина свештенства одбија „прелазак“. Учесници састанка су констатовали да је промена верске политике у интересу украјинског руководства, јер отклања низ питања из европске хришћанске заједнице и лишава Москву могућности да користи верски фактор у својим интересима, укључујући и слабљење подршке Украјини из Европе и Сједињених Држава. Раније је СПЖЈ писао да је, према речима Наталије Василевич, у ситуацији са УПЦ, украјинска власт сама себе сатерала у ћорсокак.
ИЗВОР: https://spzh.media/ru/news/78718-v-berlinskoj-konsultatsii-otmetili-narushenija-ukrainskikh-vlastej-protiv-upts