- Дете које не познаје општу и националну историју постаје лака мета за све злоупотребе у савременом друштву. Настава историје спроведена на „реформисани“ начин доноси опасност да историјску свест младе генерације престане да формира школа, тј. педагог-историчар. Ту свест ће формирати: улица, штампа, политика, интересне групе или међународни фактори.
ПИШЕ: Стефан Ђурић
Спорна реформа наставе историје
„То практично значи да деца имају много више лекција, што значи да постојеће лекције морају да се сажму. Тако се, рецимо, Немањићи у другој години гимназије уче само кроз две лекције, а раније их је било шест, седам. Исто је урађено у основној школи. Много боље би било да је остао хронолошко-тематски принцип, а да су нам увели по час више. Ви у петом разреду имате један једини час историје на недељном нивоу, уместо да их буде три.“
Документи Хашког трибунала у настави?
„Ево шта пише у плану и програму Министарства просвете за четврти разред гимназије у одељку који се односи на међународне односе, савезе и кризе: ‘Ученици треба нарочито пажњу да посвете анализи утицаја развоја европског Запада на модернизацију државе у Србији и Црној Гори и Југославији и да увиђањем узрочно-последичних веза на примерима из националне историје самостално донесу закључке о утицају међународних односа, ратова и криза на унутрашње прилике’. А где је ту Русија? Је л’ само Запад имао утицај на модернизацију државе у Србији, Црној Гори и Југославији? Како можемо да причамо о Југославији, а да не причамо о Комитерни, Информбироу, Стаљину, Другом светском рату? Па ко је ослободио Београд ако не Руси“, пита се Љиљана Раковић.