- У оквиру духовних припрема за предстојећи рат, на предлог Соколске жупе Цетиње Старешинство Савеза Сокола организовало је прославу 25-годишњице боја на Мојковцу.
- Ангажовани су сви тада доступни медији. Соколска штампа је у својим текстовима истицала значај Мојковачке битке. Прослава је била преношена преко радија.
- Снимљен је и приказиван филм у боји о прослави. У издању Савеза Сокола и Народног одбора за прославу изашла је 1941. Споменица прославе 25-годишњице на Мојковцу.
Соколска Жупа Цетиње је у 1940. планирала да учествује у прослави Мојковачке битке. На предлог Соколске жупе Цетиње Старешинство Савеза Сокола организовало је прославу 25-годишњице боја на Мојковцу. Савез Сокола замолио је Управу радио Београда да се свечана седница преноси преко радио станице Београд, што је Управа станице прихватила. На Цетињу је одржан састанак представника општине и власти као и свих националних установа. Закључено је да се изврше све припреме како би Цетиње узело у прослави што виднијег учешћа. Одбор најугледнијих представника свих братстава из среза колашинског и белопољског на челу са бригадиром Милошем Меденицом вршио је припреме за прославу битке на Мојковцу. Гласило Савеза Сокола „Соколски гласник” пренео је из књиге Милана Недића „Српска војска на Албанској Голготи” : „Да је црногорска војска, у овим трагичним тренуцима, попустила и тиме омогућила да се изведе аустријски маневар о опкољавању српске и црногорске војске, по замисли аустроугарске Врховне команде, не би било трага од српске војске, а српски народ не би био ово што је данас. Захваљујући само великом осећању србизма и братства црногорска војска је истрајала и потврдила и овога пута старо уверење о црногорском делу српског народа : да је пун чојштва и јунаштва.” У „Соколском гласнику” пренели су писање осталих листова о припреми прославе Мојковачке битке. Сарајевска „Југословенска Пошта” је истакла : „Величина духа, јуначко срце, још једанпут је посвједочило да „Бој не бије свијетло оружје, но бој бије срце у јунака”. У томе и јесте огроман морално-васпитни значај Мојковачке битке. … Прославом 25-годишњице те битке освјежава се дух и битна особина нашега народа : Борити се до посљедњег даха и појединачно за побједу идеала слободна човјека. То је наслеђе вијекова, то је завјет мојковаких јунака, чије прегнуће славимо и чијим сјенима се клањамо.” (1) У „Соколском гласнику” позвани су соколи да 31 августа 1940. сви буду окупљени око радија. Позвана су сва браћа и сестре који су имали радио у соколским домовима да организују заједничко слушање за све чланство и пријатеље соколства, а они који нису имали радио да организују слушање преноса у приватним кућама. Сви нису могли учествовати лично на прослави, али су могли да прате ток прославе на радију. Надали су се да ће се соколи и пријатељи соколства одазвати позиву и на тај начин одати почаст мојковачким херојима. (2)
На предлог Соколске жупе Цетиње Старешинство Савеза Сокола организовало је прославу 25-годишњице боја на Мојковцу. Прослава је одржана 31. августа 1940. на Цетињу. У Зетском дому одржана је свечана седница Савеза сокола и Соколске жупе Цетиње. У име војске говорио је генерал Варјачић. Свечаност је настављена 1.септембра 1940. на Мојковцу. Приређен је помен палим жртвама у борбама које су завршене на Бадњи дан и Божић Мојковачким бојем. После помена одржана је парада војске и свих присутних живих ратника. Уредништво Ратног поменика истакло је : „Приређивањем ове свечаности на Мојковцу као и ходочашћем на Кајмакчалану, соколи нам дају вере и поуздања, да ће у будуће повести омладину оним путем, којим су је водили њихови очеви и дедови. Ово витешко буђење код сокола само нас може обрадовати и ми им желимо успеха на правоме путу националног и витешког васпитања омладине. Не клоните, драги соколи, већ напред и само напред, за свога Краља и свој народ.” (3) У Београду је 9 септембра 1940. приказан филм у боји са прославе двадесетогодишњице битке на Мојковцу. Филм је приказан пред бројним гледаоцима, већином представницима Савеза Сокола и Црногорцима који су живели у Београду.Филм је снимио подпредседник Савезног Просветног Одбора, брат Богољуб Крејчик, познати соколски оператер. Бројне гледаоце поздравио је заменик старешине Савеза Сокола, брат инг. Миливоје Смиљанић истакавши значај мојковачке победе. У чланку у „Соколском гласнику“ истакнута је савршена техничка обрада филма, а на појаву појединих слика са прославе, гледаоци су топло поздрављали места из славне прошлости, као и браћу делегате и говорнике. На крају је брат Крејчик приказао и неколико дијапозитива са пута за Мојковац, као и филм са ходочашћа на Кајмакчалан, који је такође изазвао опште узбуђење. И тај филм је био у боји. У чланку је истакнуто да ће филм са мојковачке прославе бити најпре приказан на Цетињу, а после и у другим местима широм Југославије, па је препоручено соколима да те представе посећују у што већем броју. (4) У издању Савеза Сокола и Народног одбора за прославу изашла је 1941. Споменица прославе 25-годишњице на Мојковцу. У Споменици је истакнуто : „Наше соколство одало је на достојан начин дужну почаст сенима мојковачких хероја. Поред иницијативе и активног учешћа у прослави, Савез Сокола је помогао издати ову књигу, од чије је продаје чист приход намењен подизању споменика палим мојковачким јунацима.”(5)
У оквиру духовних припрема за предстојећи рат, на предлог Соколске жупе Цетиње Старешинство Савеза Сокола организовало је прославу 25-годишњице боја на Мојковцу. Ангажовани су сви тада доступни медији. Соколска штампа је у својим текстовима истицала значај мојковачке битке. Прослава је била преношена преко радија. Снимљен је и приказиван филм у боји о прослави. У издању Савеза Сокола и Народног одбора за прославу изашла је 1941. Споменица прославе 25-годишњице на Мојковцу.
АУТОР: Саша Недељковић, члан Научног друштва за историју здравствене културе Србије
Напомене :
- „Црногорски јунаци су учинили све за бесмртну славу српског оружја”, „Соколски гласник”, Београд, 16 август 1940, бр. 33, стр. 1,2;
- „Сутра сви код радио апарата!”, „Соколски гласник”, Београд, 30 август 1940, бр. 35, стр. 5;
- „Прослава боја на Мојковцу”, „Ратни Поменик”, Београд, септембар 1940, бр. 6, стр. 5;
- Јм, „Соколски филмови са Мојковца и Кајмакчалана”, „Соколски гласник“, Београд, 13 септембар 1940, бр. 37, стр. 6;
- „Спомен-књигу славе на Мојковцу издао је Савез Сокола КЈ”, „Соколски гласник“, Београд, 28 фебруар 1941, бр. 9, стр. 4;