Опустео центар Нур-Султана, главног града казахстана названог по Нурсултану Назарбајеву

НЕКИ У РФ ВЕЋ ТРАЖЕ ДА МОСКВА УПОЗОРИ – НАПАД НА РУСЕ БИЋЕ СМАТРАН ЗА НАПАД НА РУСИЈУ

* У Алма-Ати су „обојени“ покушавали да заузму и регионално седиште министарства унутрашњих послова. Заузели су градску кућу у Актоби и исто покушали у Шимкенту и Таразу

* Познати руски новинар и потпредседник парламента Москве Андреј МЕДВЕДЕВ :„У Казахстану није политичка криза већ – грађански рат. Јер, у Алма-Ати се воде уличне борбе. Тамо делови армије већ прелазе на страну демонстраната, а у полицију пуцају. Ако није рат данас, биће – сутра. Казахстан више никада неће бити ово што је до досад“

* Руски универзитетски професор и американолог Дмитриј ЈЕВСТАФЈЕВ: „Тамо је у току мајдан у чистом виду. Међутим, руководство Казахстана ка њему није ишло – трчало је! А сматрало је себе паметним и способним да надмудри све. Од Русије до Кине. А могу да му поручим да сви који су кокетирали са русофобијом на крају заврше, ако имају среће, у Ростову. А ако немају…“

____________________________________________________

НА ЦЕЛОЈ територији Казахстана уведено је ванредно стање.

Непуна два сата након што су председници Белорусије и Русије – Алексндар Лукашенко и Владимир Путин – видео-везом разговарали о ситуацији у Казахстану. А потом обојица и са председником те земље Касим-Жомратом Таокајевом.

Могуће је да су му Лукашенко и Путин посаветовали тај потез, али је чињеница да га је и развој ситуације на то наводио:

Већи и мањи немири, који су експлозивна смеса обојене револуције и грађанског рата, два дана се нису смиривали у Алма-Ати и више других градова.

Једно од бојишта у Алма-Ати

        У Алма-Ати су „обојени“ покушавали да заузму регионално седиште министарства унутрашњих послова.

Претходно су већ успоставили контролу над међународним аеродромом Алма-Ате и резиденцијом шефа државе.

Заузели су и градску кућу у Актоби и исто покушали у Шимкенту и Таразу.

Зато није чудо што ће власт ванредно стање искористити и за одузимање оружја и муниције „од грађана“.

Познати руски новинар и потпредседник парламента Москве Андреј Медведев оценио је: „У Казахстану није политичка криза већ – грађански рат. Јер, у Алма-Ати се воде уличне борбе. Тамо делови армије већ прелазе на страну демонстраната, а у полицију пуцају. Ако није рат данас, биће – сутра. Казахстан више никада неће бити ово што је до досад“.

У Русији се, иначе, већ чују гласови да Москва треба да обе стране у Казахстану упозори да ће сваки напад на Русе који у тој земљи живе бити сматран за „директни напад на Русију, са свим консеквенцама“.

Руски универзитетски професор и американолог Дмитриј Јевстафјев оценио је да је у Казахстану дошло до „мајдана“:

„Тамо је у току мајдан у чистом виду. Међутим, руководство Казахстана ка њему није ишло – трчало је! А сматрало је себе паметним и способним да надмудри све. Од Русије до Кине. А могу да му поручим да сви који су кокетирали са русофобијом на крају заврше, ако имају среће, у Ростову. А ако немају…“.

Ово „у Ростову“ је алузија на судбину бившег украјинског председника Виктора Јануковича којем је само Москва спасила живу главу и дала прилику да живи у Ростову.

Јевстафјев не указује случајно на казахстанско „кокетирање са русофобијом“.

У тој земљи већ увелико иду ка рехабилитацији својих колабораната са нацистима и проглашавању времена које је Казахстан провео у саставу Руске Империје и СССР за – окупацију.

Експерти све ово повезују са чињеницом да је власт Нурсултана Назарбајева протеклих деценија на факултетима Велике Британије одшколовала већи део своје млађе економске и политичке елите…

Производња нафте у Казахстану приближила се се 100 милиона тона годишње.

Казахстан је по територији десета земља у свету, а има нешто мање од 20 милиона становника.

ИЗВОР: http://fakti.org/quo-vadis-orbi/posle-razgovora-tokajeva-sa-lukasenkom-i-putinom-u-kazahstanu-uvedeno-vanredno-stanje

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *