Зашто Сједињеним Државама треба толико времена да испоруче ПВО системе „Патриот“ Украјини
АУТОР: Владимир Малишев
Како наводи „Асошијетед прес“, САД ће испоручити Украјини противракетне системе „Патриот“. Како наводи агенција, испорука ове врсте наоружања биће објављена у оквиру новог пакета војне помоћи Кијеву.
Осим тога, Вашингтон планира да украјинској страни пребаци вођене авио бомбе JDAM (Joint Direct Attack Munition). Очигледно, управо у ту сврху је шеф кијевског режима Володимир Зеленски у уторак тако журно отишао у Вашингтон.
Истовремено, тајминг испоруке система „Патриот“, како наводи АП, још није одређен, пошто америчка војска прво мора да обучи Оружане снаге Украјине да користе овај противракетни одбрамбени систем. Обука украјинске војске ће се вероватно одвијати у америчкој војној бази у Немачкој и трајаће неколико недеља.
О могућем снабдевању Украјином америчких система „Патриот“ се већ дуже време говори. Кијев непрестано и удворно кука, моли САД за ове ракете, како би, како објашњавају лидери кијевског режима, „боље одбили руску агресију“. Међутим, Вашингтон је дуго оклевао и одговорао је уобичајно. Објашњавајући то чињеницом да би могуће снабдевање Украјине америчким системима ПВО „Патриот“ могло да омогући руским стручњацима да их пажљивије проуче.
„Када се ови противваздушни ракетни системи појаве у Украјини, приоритет за руске снаге биће њихово уништење. Осим тога, покушаће да сазнају неке детаље о њима. Американци, наравно, нису ни на који начин задовољни оваквим студијама изблиза“, напомиње Антун Роша, колумниста хрватског листа „Advance“.
Према „Адвансу“, због своје специфичности, ПВО системи овог типа су ефикасни за одбрану, на пример, једне војне базе, али је мало вероватно да ће моћи да покрију тако велику метрополу као што је Кијев. У Саудијској Арабији, на пример, амерички патриотси нису имали добре резултате током ракетних дуела са јеменским Хутима, подсећа Роча. Према речима новинара, снабдевањем системима противваздушне одбране би се радије показала лојалност Вашингтона, него што би представљало прекретницу у војним операцијама.
Међутим, главни разлог што Сједињеним Државама треба толико времена да пошаљу своје хваљене системе противваздушне одбране у Украјину је потпуно другачији. Заиста, на територији Украјине амерички комплекси ће морати да се боре не са јеменским Хутима, који су наоружани западним оружјем, већ руским ракетама.
Вашингтон страхује да ће употреба „Патриота“ у Украјини показати да они нису у стању да се ефикасно носе са руским оружјем. Њихова употреба ће показати да су руски С-400, па чак и „старији“ С-300 много ефикаснији.
Нарочито ако ће комплексима из Сједињених Држава управљати на брзину обучена украјинска војска, која је више пута демонстрирала своју неспособност да користи софистицирану страну опрему. О томе сведочи инцидент са пројектилом из украјинског комплекса С-300 који је пао у Пољској, као и епизода из 1993. године када су украјински потенцијални противавионици грешком оборили руски авион Ту-154 током вежби над Црног мора 2001. иако су тада тврдоглаво одбијали да то признају.
Постоји још један пример овога. Деведесетих година, када је Грчка одлучила да ојача своју ПВО, у Атини је расписан тендер за куповину савремених ПВО система. Главни конкуренти били су амерички „Патриот“ и руски „С-300“. Грчка војска је спровела упоредно гађање и показало се да су С-300 потпуно супериорни у односу на америчке ривале по свим аспектима. Резултати ових гађања били су поверљиви, али је, ипак, истина ипак изашла на површину.
Међутим, Американци су извршили притисак на Атину и, како се касније испоставило, једноставно су дали велики мито грчким званичницима Министарства одбране, који су решили ово питање, и као резултат тога, Грчка је купила системе „Патриот“ америчке производње, а не руски „С-300“. (Иначе, неколико година касније грчки министар националне одбране Акис Цохадзопулос је ћоркиран управо због случаја примања мита).
Касније је Кипар набавио руске системе противваздушне одбране „С-300“, али је због ултиматума Турске кипарска влада била принуђена да одустане од већ примљених система, те је ове ракете преузела Грчка, пошто је њена војска била свесна предности руског ваздушног ПВО систма одбране. Сада су Грци изјавили да су спремни да пребаце „С-300“ Украјини, ако им САД испоруче „Патриот“. Али овде више није реч о оружју, већ о чисто политичком питању – Грци се у последње време непрестано савијају пред САД. Са њима су потписали отворени споразум о сарадњи у области одбране, дозволили им да отворе нове америчке војне базе на својој територији, укључујући и луку Александрополис на северу земље, одакле се данас америчко оружје транспортује у источну Европу и Украјину.
Амерички лист „Wall Street Journal“ наводи, међутим, још два разлога који објашњавају америчко отезање слања „Патриота“ у Украјину. Прво, како пише лист, „Украјинци су врло брзо савладали МЛРС ХИМАРС, а сада су могли добро да управљају комплексима „Патриот“. Закаснела и исхитрена обука специјалиста за руковање системом ПВО, која је хитно потребна Кијеву, сада је много ризичнија. Требало је урадити ово у почетку. Брзо слање ових система противваздушне одбране у Украјину захтеваће много креативности, убрзање процеса обуке и стварање тимова за одржавање и поправку на територији НАТО-а.
И друго, објасниће „Wall Street Journal“, „комплекси се могу снабдевати из америчких залиха или узети од савезника. САД их имају премало и нису у стању да задовоље растуће потребе за противракетном одбраном широм света. Јединице које рукују „Патриотима“ су биле озбиљно исцрпљене 2019. године због наглог оптерећења ПВО система, због претњи Ирана са Блиског истока.
Међутим, лист одмах објашњава да се ово питање може некако и решити.
Амерички законодавци су већ укључили у Закон о издвајањима за државну одбрану за 2023. годину 700 милиона долара за два лансера Патриот, као и додатна средства за проширење производне базе.
У једном од делова закона се даје предлог копненим снагама да поново извентаришу ове системе ПВО и процене потребе.
„Неки републиканци“, додаје лист, „могу да гунђају да су системи Тајвану потребни као приоритет. Али САД не могу себи приуштити да бране своје интересе само у једном региону планете. Недостатак комплекса ‘Патриот’ показује колико је Вашингтон немаран и алав у нашем све опаснијем свету“, замера својим властима „Волстрит џурнал“.
Сједињене Државе би требало двапут да размисле пре него што предају систем противваздушне одбране „Патриот“ Украјини, написао је за „Гардијан“, Џек Вотлинг, виши научни сарадник за копнено ратовање на Краљевском институту уједињених служби. Према његовом мишљењу, слање ових комплекса у Кијев створиће дугорочне проблеме за НАТО. На пример, Запад ризикује да ослаби своју позицију испред НР Кине, пошто су залихе система веома ограничене, а Американци имају много мање него што им је потребно да заштите своје снаге у Индо-пацифичком региону.
Вотлинг је такође приметио да потрошња муниције у Украјини увелико премашује постојеће залихе, а артиљерија истроши цеви брже него што може да се замене. Истовремено, производња ракета ПВО траје много више времена него производња невођених артиљеријских граната. С тим у вези, експерт је позвао САД и њихове партнере да избалансирају помоћ Украјини, обраћајући пажњу на потребе сопствене безбедности. Вотлинг сматра да вреди објаснити Украјинцима да не можете бесконачно да трошите залихе муниције и да морају да гађају „само приоритетне мете“.
Међутим, мало је вероватно да ће укронаци послушати овај трезвени савет. Они неселективно пуцају на мирне градове Донбаса. Њихова „приоритетна мета“ су цивили.
У међувремену, Москва је већ упозорила Сједињене Државе да ће, ако системи ПВО „Патриот“ буду послати у Украјину, они, заједно са својим особљем, постати легитимне приоритетне мете Русије.
Ово је недавно изјавила званична представница руског Министарства спољних послова Марија Захарова. Она је саветовала Вашингтон да „извуче праве закључке из наших поновљених упозорења да су сви системи наоружања испоручени Украјини, укључујући ‘Патриот’ и, сходно томе, службено особље, били и остају легитимне приоритетне мете за Оружане снаге Русије. Кажемо одмах – упозоравамо унапред “, нагласила је Захарова.
Авај, ова трезвена упозорења се не чују у Вашингтону. Тамо су, чини се, у стању милитантног узбуђења, загризли удицу.
С руског превео Зоран Милошевић
ИЗВОР: https://www.stoletie.ru/tekuschiiy_moment/patriot_protiv_s-400_700.htm