У организацији Теслине научне фондације (ТНФ) Америке и Србије, у хотелу „Њујоркер“ на Менхетну, одржана је традиционална 12. конференција „Tesla Spirit Conference and Award 2024“.
Конференција је одржана под покровитељством Ешли Редферн (Ashley Redfearn), извршном директорком American Paradigm Schools и извршном директорком и директорком за едукацију Tesla Science Foundation USA и Генералног конзулата Републике Србије у Њујорку.
За портал Наука и култура, Никола Лончар, оснивач и председник ТНФ из Америке сумира прве утиске са конференције:. „Наша мисија је све ближе и ближе нашем циљу, а то је отварање Никола Тесла клубова широм света кроз културну дипломатију Теслиног народа. Наш портал Никола Тесла клуба ће ускоро бити доступан свима који желе да отворе Тесла клубове и све ће бити бесплатно, баш како би то Тесла и желео. Посебан акценат стављамо на младе, кроз њих ћемо постићи да и Никола Тесла и Теслин народ заузму место које им припада.
Наш примарни циљ је задржати наше младе у својој заједници и што боље их повезати између себе, и остварити што бољу сарадњу са Матицом.
И поред тога што радимо са минималним средствима имамо преко 100 експерата из разних области који су нам се прикључили. Поносан сам на све сараднике-волонтере Тесла научне фондације и немам праве речи да бих се могао довољно захвалити свима.“
У току Конференције додељене су захвалнице, медаље и најпрестижнија награда наше организације „Tesla Spirit Award 2024“ заслужним организацијама и појединцима који су током претходне године промовисали име и дело Николе Тесле и име Теслиног народа (на достојанствен и оригиналан начин).
Престижне награде „Tesla Spirit Award 2024“ добили су Никола Тесла Клуб Сан Диего; Никола Тесла Клуб Детроит; др Нада Мартиновић; др Вјера Мујовић; др Ђорђe Н. Колџић; новинар Марина Булатовић; Школа Бановић Страхиња из Београда; Рада Комазец.
Никола Лочар на крају подсећа: „До сада смо поставили 32 Теслине бисте широм света, последња је постављена на Salt Lake Community College у Америци. То је огроман посао. Треба обезбедити средства за израду биста, наћи одговарајуће уметнике који ће то урадити, али посебно је било изазовно прибавити и 32 дозволе и борити се са бирократијом. Највише смо поносни што су се Тесла бисте нашле на Техничком факултету у Косовској Митровици, хотелу Њујоркер јер је Тесла ту живео од 1933 до 1943, на Франклин институту (Franklin Institute) у Америци, и у Српској културној башти (Serbian Cultural Garden) у Рокфелеровом парку у Кливленду. Током Конференције позвали смо на сарадњу школе широм Планете, да почну да отварају своје Тесла клубове, а наша нова веб платформа посвећена Теслиним клубовима и Теслином народу тај посао ће учинити и лакшим и бржим.“
Пише: Марина Булатовић
Фото: Драган Ракоњац и Милица Савић