Студенти Одсека за српски језик и књижевност на Филолошком факултету у Никшићу обратили су се декану и продекану факултета због сталне дискриминације и кршења основних људских права од стране проф, Рајке Глушице бивше професорке српског језика а данас шефа катедре за црногорски језик и јужнословенске књижевности на том факултету.

Како преноси ИН4С група студената наводи у допису, њима се константно нарушавају права прописана Уставом и загарантована законом.

У нашем случају на предавањима из предмета Општа лингвистика, код проф. др Рајке Глушице, константно се нарушавају наша основна људска права и изложени смо дискриминацији, понижавању, потцјењивању, ироничним и саркастичним опаскама које вријеђају достојанство… Прекршена су наша права загарантована Уставом Црне Горе (чланови 6, 7, 8, 28, 46), Законом о високом образовању (члан 103), Законом о академском интегритету, Статутом Универзитета Црне Горе, Етичким кодексом УЦГ, Етичком повељом, Европском конвенцијом о људским правима”, наводи се у допису које су доставиле студенткиње одсека за српски језик.

Надаље, они наводе да се проф. Глушица „на својим предавањима често удаљава од плана и програма, при чему не прави дигресије које су на било начин у вези са наставном јединицом, већ прибјегава различитим непримјереним квалификацијама Срба као народа, србиста и професора са Студијског програма за српски језик и јужнословенске књижевности, упућује нам питања и даје коментаре који спадају у домен политике и вјерских питања и којима није мјесто у слушаоници”.

У писму се наводе и примери где су се студенти узнемирили због опаски које је износила на предавањима.

“Конкретно, предочићемо оно што се десило на предавањима код поменуте професорице 25. октобра и 22. новембра 2024. године, када је ситуација и кулминирала и због чега смо одлучили да вам се обратимо, иако су се слични иступи дешавали и раније. На предавању одржаном 25. октобра, нама србистима су упућена сљедећа питања: “Јесу ли вас професори са ваше катедре учили да треба да вратите Косово? Да ли Црна Гора треба да буде вјерска држава? Да ли је СПЦ утемељила Црну Гору? Сматрате ли да је Александар Вучић ваш предсједник? Да ли је Дубровник ваш?” Осим тога, и сљедећи коментари су били упућени нама: “Професори са ваше катедре су отишли у Београд да обиђу све манастире и цркве јер они то воле; Косово је на вашем смјеру почетак и крај свега; Ратко Младић је после Сребренице рекао да је осветио Косово.”

Проф. Глушица је на предавањима, према ријечима студената износила и оптужбе на рачун колега, професора.

“Професорка Јелица Стојановић предаје социолингвистику србистима… један велики националиста… Жао ми је што ће вас пунити мржњом и национализмом, а ви ћете то преносити даље; Ви са српског тврдите да преживљавате терор откад је формирана Катедра за црногорски… Увијек сте нешто угрожени… Да ли се осјећате угрожено? Да ли је вама неко некад рекао да је српски стар педесет хиљада година? Нико није живио у Црној Гори него су је Срби населили…”, наводи се у допису.

Универзитетска заједница треба да “одражава културну, друштвену, политичку, филозофску, вјерску и економску разноврсност, што је изузетно благо које треба у потпуности уважавати. Етичка начела налажу одговорност за јавну ријеч и дјеловање, јер се само тако може успоставити потребни ниво повјерења и толеранције”, наводи се у Етичком кодексу. Истим документом је предвиђено да академско особље треба да се “понаша по начелима академске слободе, етичке и интелектуалне одговорности…”, и као и да је академско и друго особље “дужно да поштује достојанство студената”.

Управо стога студенти су од одговорних тражили да их заштите и предузму мере из своје надлежности како више не би били изложени оваквом неакадемском третирању од стране поменуте професорице.

Професорка Рајка Глушица огласила се штурим саопштењем у коме тврди да “она никад никога није дискриминисала”.

Подсетимо, ово није први испад Рајке Глушице већ су инциденти ове врсте веома чести од кад је постала шеф катедре за “црногорски језик” после 2007. године.

ИЗВОР: ИН4С

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *