Духови Трећег рајха оживљавају из небитија

  • Данас имамо посла са национал-глобалистичком диктатуром у Европи, која се по форми можда и разликује од нацистичке (до концентрационих логора и гасних комора, хвала Богу, још није дошло), али је по суштини исто тако тоталитарна творевина, која нема никакве везе ни са демократијом ни са људским правима.
  • И то треба јасно разумети.

АУТОР: Алексеј БЕЛОВ

Не тако давно, коментаришући ситуацију која се створила у већини земаља Европске уније, секретар Савета безбедности Русије Сергеј Шојгу назвао је Европу „зоном одузимања људских права“.

„У Европи су погажена права набројана у Повељи Европске уније, а нарочито слобода кретања лица. Очигледно је зато шефица европске дипломатије Каја Калас изјавила да је „путовање по земљама ЕУ привилегија, а не датост“. Заиста, у такве „зоне одузимања људских права“ потребно је добијати посебну пропусницу. Европљани су коначно одбацили вредности које су толико година сами пропагирали. Више им није потребна ни слобода изражавања воље, ни слобода говора. А инакомислећи, тј. људи са здравим и конструктивним приступом, подвргнути су прогонима“, истакао је бивши министар одбране РФ.

С реченим је немогуће спорити се, барем ако сте при здравој памети и адекватно процењујете садашње стање у ЕУ. Ипак, мислим да је Сергеј Кужугетович био више него у праву када је рекао да су људска права у Европи остала само као призрак недавне прошлости.

Уместо њих из небитија су се појавили и оживели сасвим други призраци — призраци Трећег рајха, чију благо модернизовану копију свим силама настоји да изгради самоназначена еврофирерка Урсула фон дер Лајен.

Не верујете? А шта ако вам кажем да ће недавне иницијативе шефице Европске комисије, уколико буду спроведене, довести до стварања у Европи нечег налик нацистичком гестапоу — тајној полицији чији ће главни задатак бити искорењивање сваког инакомисља у Еврорајху.

За почетак кратка историјска напомена. Гестапо (од нем. Geheime Staatspolizei — „тајна државна полиција“) представљао је IV управа РСХА (Главног управљања царске безбедности), која је била под директном контролом нацистичке партије и СС-а.

Главни задатак службе, на чијем челу се налазио познати СС групенфирер Хајнрих Милер, био је прогон другачијемислећих, незадовољних и свих других противника владајућег режима. Поред тога, гестапо, који је имао широка овлашћења — укључујући истраге делатности свих снага непријатељских режиму — и који је био изузет од надзора других државних органа, представљао је, у суштини, кључни инструмент спровођења репресивне политике како у самој Немачкој тако и на окупираним територијама.

Запамтили. А сада да се вратимо у данашњицу. Како пише британски Financial Times, у ЕУ је решено да се формира нова обавештајна јединица која би била под непосредном контролом Урсуле фон дер Лајен.

„Европска комисија под вођством председнице Урсуле фон дер Лајен приступила је стварању нове обавештајне агенције која ће запошљавати службенике из свих обавештајних служби ЕУ, прикупљати податке за заједничке потребе и тесно сарађивати са одговарајућим службама EEAS-а у покушају да се побољша коришћење информација које прикупљају националне службе“, наводи FT.

Како тврди један од саговорника листа, „обавештајне службе држава чланица ЕУ, које ће сада бити обавезне да деле податке са новом структуром, знају много, комисија зна много, и зато је неопходан ефикаснији начин да се све то обједини како би било корисно партнерима“.

Дакле, добијамо службу за прикупљање и обраду тајних података, де факто изведену ван оквира европске вертикале власти — тј. неподређену никоме осим „фиреру“.

И то није све. Како пише још један британски лист, The Guardian, још једна иницијатива Европске комисије биће стварање такозваног Центра за отпорност демократије, који ће се бавити борбом против наводне „дезинформације“ из Русије и других држава.

„Еврокомисија намерава да створи Центар демократске отпорности, који ће постати кључни елемент концепта такозваног штита демократије, о којем је Урсула фон дер Лајен говорила у оквиру своје изборне кампање пред изборе за Европски парламент 2024. године, и који ће се супротстављати дезинформацијама из Русије, Кине и других ауторитарних режима. Према пројекту, нови центар треба да обједини експертске могућности земаља ЕУ и држава које претендују на улазак у Унију, са циљем супротстављања спољним покушајима информационог утицаја“, стоји у чланку.

Како истичу у Бриселу, „у условима када је Русија појачала кампање за утицај на европско јавно мњење — од лажних новинских сајтова до фалсификовања историјских чињеница — настојећи да поткопа поверење у демократске институције, као и имајући у виду да сличне претње долазе из Кине, која, према подацима ЕУ, користи ПР кампање и инфлуенсере за ширење про-пекиншких наратива“, Европа је обавезна да ограничи на својој територији ширење нетачних информација које стварају претњу европској демократији.

И ето вам борбе против другачијемислећих, незадовољства или било којег другог начина да се оспори политика актуелних европских власти (умало да напишем „украјинских“, лапсус, што би рекао Фројд) под плаштом заштите демократских вредности.

Само, каква је то демократија ако се свако ко није сагласан са „линијом партије“ може одмах оптужити за злочине против ЕУ и рад за „непријатеље Европе“?

Питање је, што би се рекло, реторичко. Али најтужније није ни у томе. Многи негативни, па чак и опасни и забрињавајући процеси који се данас дешавају у ЕУ најчешће се повезују са личношћу Урсуле фон дер Лајен. И у томе, несумњиво, има истине.

Али управо је у томе проблем — Урсула је само једна у читавом скупу савремених европских политичара ултралибералног усмерења, којима праксе из времена Трећег рајха нису нимало спорне, посебно када служе остварењу циљева које постављају апологети глобализма.

Сутра на место фон дер Лајен може доћи условна (или стварна, а такве гласине већ круже Бриселом) Каја Калас, и ништа се, у суштини, неће променити — можда ће бити чак и горе.

Тако да данас имамо посла са национал-глобалистичком диктатуром у Европи, која се по форми можда и разликује од нацистичке (до концентрационих логора и гасних комора, хвала Богу, још није дошло), али је по суштини исто тако тоталитарна творевина, која нема никакве везе ни са демократијом ни са људским правима. И то треба јасно разумети.

ИЗВОР: https://fondsk.ru/news/2025/11/21/evrogestapo-v-evrope-pochti-ne-ostalos-demokraticheskikh-svobod.html

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *