Сукоб између Индије и Пакистана и рат у Украјини наносе ударац угледу француског војно-индустријског комплекса
- НиК: Пакистан је разбио у парампарчад индијске Рафале који су се показали веома лоше у борби, а Србија купује исте те авионе. Треба ли да одустане од ове, очигледно, промашене куповине!
АУТОР: Владимир Малишев
Исламабад је тврдио да је оборио неколико француских ратних авиона у војном сукобу између Индије и Пакистана. „Наши ловци J-10Cs оборили су три француска Рафала и друге авионе“, рекао је пакистански министар спољних послова Исхак Дар.
Као што се и очекивало, Њу Делхи није одговорио на тврдње Пакистана нити је потврдио било какве губитке. Међутим, ауторитативни западни извори потврђују да је барем један Рафал заиста оборен. Према специјализованом војном часопису Military Watch, „високи француски обавештајни званичник потврдио је за CNN да су пакистанске снаге обориле Рафал и да је могуће да је оборено више од једног авиона“. Приметно је и то да је француски авион оборио кинески ловац J-10Cs, који је у служби пакистанског ваздухопловства и кошта три пута мање од француског Рафала.
„Индија је недавно купила ловце Рафал од Француске, а Делхи је веровао да би ови авиони могли да обезбеде индијском ратно-космичком ваздухопловству апсолутну предност над пакистанском војском. Али пакистанска противваздушна одбрана доказала је да то није случај. Што је изазвало потпуну забуну у Паризу. Велики скандал се спрема између Индије и Француске, које су закључиле велики одбрамбени уговор куповином ловаца Рафал. Уништење пет борбених авиона индијске војске одједном узвратним ударом пакистанског ратно-космчког ваздухопловства значи неуспех индијске војне операције“, приметио је Малик Ајуб Сумбал, политички посматрач кинеског телевизијског канала CGTN. Од краја 2000-их, Рафал се активно промовише у Индији, Египту, Србији, УАЕ и низу других земаља. Његов успех је допринео расту француских одбрамбених уговора, посебно 2022. године, када је значајан део извозних послова закључен за ове авионе. Али сада, након инцидента у ваздуху изнад Кашмира, аналитичари упозоравају да је поверење у Рафал пољуљано.
ФОТО: Предаја Рафла Индији
Како Military Watch примећује у вези с тим, „Интересовање страних купаца за Рафал и европске ловце уопште може бити смањено перформансама авиона, а у Индији су већ планирали додатну куповину 26 ловаца Рафал за индијску морнарицу, а сада се чују позиви да се наруџбина откаже. Огромна цена Рафала, преко 240 милиона долара по авиону, већ је изазвала велики спор у Индији, а очекује се да ће даље куповине француских ловаца наићи на још већи отпор, што би могло имати катастрофалне последице по сектор борбене авијације европске нације који зависи од извоза.“
„Војноиндустријски комплекс је један од стубова француске економије, запошљавајући око 300.000 људи. Авионска индустрија је посебно јака, а и производња балистичких ракета је такође добро развијена. Недавно је Париз најавио развој хиперсоничног оружја. А према најновијим подацима SIPRI-ја, Француска је сада други највећи извозник оружја на свету.“ Извоз оружја из Француске повећан је за 47% између 2014. и 2018. и између 2019. и 2023. године, и по први пут је постала други највећи извозник оружја, одмах после Русије. Већина извоза оружја из Француске (42%) отишла је у земље Азије и Океаније, а додатних 34% у земље Блиског истока. Највећи купац француског извоза оружја била је Индија, која је чинила скоро 30%. Раст француског извоза оружја углавном је последица испоруке борбених авиона Индији, Катару и Египту. А у Европи, током протеклих пет година, у поређењу са 2015-2019, француске испоруке су порасле за 187% – углавном због продаје борбених авиона Грчкој и Хрватској и разног наоружања (артиљерије, ракета, бродова) Украјини. Највећи увозник је Индија (28% француског извоза), а затим следи Катар (9,7%).
„Француска користи велику глобалну потражњу да развија своју одбрамбену индустрију кроз извоз“, рекла је Катарина Ђокић, истраживачица у СИПРИ-ју. „Француска је посебно успешна у продаји својих борбених авиона ван Европе.“ Међутим, углед француског војно-индустријског комплекса у свету последњих година нагло пада. А то није само због фијаска током сукоба између Индије и Пакистана, већ и због негативних критика француске војне опреме испоручене Украјини. О томе пише италијанска публикација Antidiplomatico у чланку под елоквентним насловом „Тихи пораз француске војне индустрије“.
„У овим годинама сукоба који разарају многе делове света“, пише публикација, „производи француске војне индустрије, благо речено, не дају добре резултате. Први знаци овог неуспеха примећени су на ратишту у Украјини, где „самоходни артиљеријски систем САУ ЦЕЗАР (систем самоходне артиљерије француске војске) није дао добре резултате и надмашили су га руски и севернокорејски самоходни артиљеријски топови, као и многи системи других земаља НАТО-а“. Међутим, у самој Француској, оправдавајући се, сматрају да су, напротив, самоходни артиљеријски системи других европских земаља још гори. Тако је недавно Комисија за одбрану француског парламента припремила извештај, у којем тврди да су губици ЦЕЗАР-а у Украјини 2-3 пута мањи у поређењу са другим западним артиљеријским системима.“
Вероватно је реч о пољским самоходним хаубицама Krab, немачким самоходним топовима PzH2000 и шведском Archer. Французи сматрају да су мањи губици CAESAR-а последица његових мањих димензија и једноставнијег дизајна. Њихова борбена ефикасност након 5 месеци употребе у биткама износила је више од 60%, док су PzH2000 и Archer пали на 32% и 38% посто. Међутим, шта се заиста дешава, још увек није познато. Иако су сами Французи већ признали фијаско, прогласивши пропаст војске земље након вести о губитку самоходних артиљеријских јединица CAESAR од стране Украјине.
„Не само да су наше оружане снаге опљачкане, већ је наша напредна копнена технологија сада у рукама Руса (неспособност украјинске војске или корупција?). Макрон је једини одговоран за овај понижавајући фијаско“, написао је француски политичар Жофри Бол на Твитеру када се сазнало да су руске трупе успеле да заплене неке од ових оруђа.
Међутим и друге врсте производа француског војно-индустријског комплекса су се лоше показале у Украјини. „Још горчији резултат“, примећује Antidiplomatico, „постигнут је са противваздушним системом SAMP-T“ (француско-италијанска производња која кошта око 800 милиона евра по систему). Wall Street Journal је назвао SAMP-T неуспехом, „системом неспособним да пресретне руске балистичке ракете“. Како наглашава италијанска публикација, штета по имиџ земаља које су произвеле овај систем „била је огромна“.
Тенкови AMX-10 RC на точковима, које је Француска испоручила Украјини, нису ништа бољи. Недавно се командант батаљона 37. морнаричке бригаде украјинских оружаних снага у интервјуу за агенцију АФП пожалио да су ова лака оклопна возила изузетно непрактична на бојном пољу. Тако, муниција калибра 100 мм или вишег која експлодира у непосредној близини AMX-10 RC гарантовано ће оштетити, а можда чак и уништити, „тенк на точковима“ заједно са посадом. Поред тога, његов топ 105/47 F2 MECA калибра 105 мм постављен на AMX-10 RC испаљује гранате које нису компатибилне са НАТО стандардима, па је њихово достављање постала проблем. Гуме су се такође показале као неодговарајуће, веома брзо се троше. Изгледа да су дизајниране за вожњу по глатким европским аутопутевима или у пустињама Африке и нису погодне за борбу на неравном терену.
Ипак, најдраматичније моменте, наставља италијанска публикација, сада проживљава француска војна индустрија у вези са сукобом између Пакистана и Индије. Како публикација пише, чини се да је индијско ратно ваздухопловство заправо претрпело тежак пораз од ловаца Ј-10 кинеске производње, који су у служби пакистанског ратног ваздухопловства. Катастрофалан резултат који доводи у питање целу француску ваздухопловну индустрију као лидера у индустрији широм света.
Ови неуспеси француског војно-индустријског комплекса су такође болан ударац по углед француског председника Емануела Макрона, који се сада свим снагама труди да надува ишиће, покушавајући да игра улогу европског лидера у војним пословима. Управо он позива не само на активно снабдевање Кијева оружјем, већ и на слање војника у Украјину из „коалиције вољних“, коју покушава, за сада безуспешно, да окупи у Европи. А сада, на позадини таквих болних пораза за Француску са њеним војним испорукама, мораће да ублажи своје неукротиве амбиције.
С руског превео Зоран Милошевић
ИЗВОР: https://www.fondsk.ru/news/2025/05/11/poschyochina-makronu-v-yuzhnoy-azii-dalee-vezde.html